Wieża Bismarcka w Srokowie znajduje się na szczycie Diablej Góry. Powstała w celu upamiętnienia kanclerza Otto von Bismarcka.

Gdzie zaparkować

Można bez problemu bezpłatnie zaparkować niemal pod samą wieżą.

Otto von Bismarck

Urodził się w 1815 r. w Schönhausen. Studiował prawo na uniwersytecie w Getyndze i Berlinie. Przez osiem lat był posłem w parlamencie frankfurckim, później pełnił funkcję ambasadora w Rosji i Paryżu. W 1862 r. mianowano go na premiera Prus. W latach 1864-1871 przeprowadził serię wojen, kolejno z Danią, Austrią i Francją, co doprowadziło do zjednoczenia Niemiec w Cesarstwo, a sam Bismarck został kanclerzem. Z czasem otrzymał przydomek Żelaznego Kanclerza. Odsunięty od władzy w 1890 r. zmarł 30 lipca 1898 r. we Friedrichsruh.

Trochę historii

Wieże Bismarcka były specyficzną formą wdzięczności dla Żelaznego Kanclerza, który był uwielbiany przez swoich rodaków. Miały one wyrażać niemiecką dumę narodową. Część z nich budowano jako wieże widokowe, a część jako kolumny ogniowe, na których szczycie rozpalano ogień. 

Pierwsza tego typu budowla powstała w 1969 r. w Janówku na Dolnym Śląsku, jeszcze za życia Żelaznego Kanclerza. Na całym świecie powstało około 240 wież i kolumn Bismarcka, głównie na terenie ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego, ale też m.in. we Francji, Austrii, Rosji, a nawet w tak odległych krajach jak Papua-Nowa Gwinea czy Tanzania.

Na terenach współczesnej Polski wybudowano prawdopodobnie 40 wież, z czego do czasów dzisiejszych zachowało się ich 17.

Ostatnią wieżę Bismarcka oddano do użytku w 1926 r. w Polanowie.

Wieża Bismarcka w Srokowie

Pomysłodawcami budowy wieży było pięciu wielbicieli Żelaznego Kanclerza, którzy w 1899 r. założyli komitet wieży Bismarcka. Budowlę udostępniono 13 września 1902 r. Za jej wykonanie odpowiadała firma budowlana Modricker z Rastenburga.

Wieża swoim wyglądem przypominała średniowieczną basztę. Zbudowano ją z kamienia polnego i cegły. Jej wysokość wynosiła 12 m. Na jej szczycie znajdowała się platforma widokowa z krenelażem, z której można było podziwiać okolicę z jeziorem Mamry na czele. Umieszczono tam również blaszany kocioł do rozpalania ognia. Do wieży przylegała przybudówka o podstawie 4,5 × 3 m i wysokości 5 m pełniąca rolę tarasu widokowego.

Mimo że w czasie obu wojen światowych budowlę wykorzystywano jako punkt obserwacyjny, w czasie zawieruchy wojennej wieża praktycznie nie ucierpiała. Na pamiątkę wydarzeń z czasów I wojny światowej, w pobliżu wieży w 1924 r. mieszkańcy ustawili pomnik, na którym możemy odczytać napis: 8.09.1914 37 DP przepędziła z tej góry Rosjan i wyzwoliła nasze miasto. We wdzięcznej pamięci miasto Drengfurth (taką nazwę nosiło wtedy Srokowo), który możemy oglądać dziś.

Po 1945 r. budowla zaczęła popadać w ruinę i niestety  taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. 6 września 2004 r. wieżę wpisano do rejestru zabytków.

Informacje praktyczne

Adres: 11-420 Srokowo, 54.21490605343021, 21.54041712913812

Godziny otwarcia: Dostępna przez całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Cztery kilometry na wschód znajduje się Śluza Leśniewo Górne, a sześć kilometrów dalej możemy zobaczyć Mamerki.  

Widzieliście wieżę Bismarcka w Srokowie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to