Wieża Trynitarska w Lublinie jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina.

Gdzie zaparkować

Wieża Trynitarska znajduje się na Starym Mieście, na które mogą wjeżdżać wyłącznie posiadacze identyfikatorów. Dlatego samochód trzeba zaparkować na jednej z okolicznych ulic (Strefa płatnego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00), lub znajdującym się w odległości kilometra Centrum Handlowym Vivo, gdzie parkowanie jest bezpłatne w godzinach otwarcia galerii.

Trochę historii

Początkowo w miejscu, gdzie obecnie stoi wieża, znajdowała się furta w murach obronnych miasta. W drugiej połowie XVII w. nadbudowano ją i przeznaczono na dzwonnicę. Na przełomie XVIII i XIX w. Komisja Edukacji Narodowej przekazała obiekt w ręce zakonu trynitarzy (stąd jej obecna nazwa), jednak zakonnicy nie zdołali go utrzymać i w 1814 r. opuścili zabudowania. Od początku XIX w. w wieży umieszczona była waga, która przynosiła dochód dla miasta. W 1819 r. rozpoczęto przebudowę wieży według projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego, którą ukończono w 1827 r. W czasie II wojny światowej Wieża Trynitarska została poważnie uszkodzona. Odbudowano ją w latach 1945–1952. Ostatni jej remont miał miejsce w latach 1975–1978.

Wieża Trynitarska w Lublinie

Budowla ma 60 metrów wysokości. Wzniesiono ją na planie kwadratu w stylu neogotyckim. Na wysokości 40 metrów znajduje się taras widokowy. Aby się na niego dostać, trzeba pokonać aż 207 schodów.

W mojej ocenie jest to zdecydowanie najlepszy punkt widokowy w mieście, z którego nie tylko możemy podziwiać Lubelską Archikatedrę, Ratusz, Stare Miasto, ale także wszystkie dzielnice Lublina.

Oprócz niesamowitej panoramy Lublina, na górze czeka nas jeszcze jedna atrakcja. Dwa lata temu na szczycie Wieży Trynitarskiej powstała bardzo klimatyczna kawiarenka, w której możemy napić się kawy i zjeść coś słodkiego.

We wnętrzu Wieży swoją siedzibę ma Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Sakralnej.

Zgromadzono w nim przedmioty użytku religijnego takie jak lichtarze i szaty liturgiczne, a także rzeźby i obrazy.

Wieża pełni także funkcję dzwonnicy Archikatedry Lubelskiej. Możemy w niej obejrzeć cztery dzwony, między innymi przeniesionego z lubelskiej fary „Michała”, „Ludwika Mikołaja” z inskrypcją: SOLI DEO GLORIA ME FECIT CAROL GOTTFRID ANTONIS GEDARIS,

a także odlany w 1951 r. największy z nich „Marię” z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.  

Na wierzchołku Wieży Trynitarskiej znajduje się blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Lublina przed niebezpieczeństwem.

Informacje praktyczne

Adres: Królewska 10, Lublin

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek-Wtorek Nieczynne
  • Środa-Czwartek 10:00-18:00
  • Piątek 14:00-21:00
  • Sobota-Niedziela 12:00-20:00

Bilety: 15/10 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w Wieży Trynitarskiej znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwieście metrów od Wieży znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina. W takiej samej odległości swoją siedzibę ma mało znane, ale zdecydowanie warte obejrzenia Muzeum Apteka.

Zwiedzaliście Wieżę Trynitarską? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to