Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie to gotycka budowla z XIV wieku. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta.
Gdzie zaparkować
Zamek i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-17:00. Jeżeli oprócz wizyty na zamku planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.
Trochę historii
Warownię wybudowano w latach 1348-1353 w miejscu drewnianej strażnicy. Zamek pełnił funkcję skarbca, a także swoją siedzibę miał w nim administrator dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej. W trakcie wojen polsko-krzyżackich twierdza kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk, żeby ostatecznie przypaść Polsce na mocy II pokoju toruńskiego w 1466 r. Warownia przeszła gruntowną przebudowę w połowie XVIII w. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. zamek przeszedł pod panowanie Królestwa Pruskiego. Na początku XX w. przeprowadzono kolejny remont twierdzy. Warownia przetrwała obie wojny światowe bez większych zniszczeń. W 1921 r. otwarto w niej muzeum regionalne o charakterze etnograficznym, a w 1945 r. zamek stał się siedzibą Muzeum Mazurskiego, które dzisiaj nosi nazwę Muzeum Warmii i Mazur.
Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie
Zanim wejdziemy do zamku, warto zatrzymać się przy ławeczce Mikołaja Kopernika. Odsłonięto ją w 2003 r., a jego autorką jest olsztyńska rzeźbiarka Urszula Szmyt. Potarcie nosa astronoma podobno przynosi szczęście.
W Muzeum prezentowane są wystawy stałe i czasowe. W trakcie naszej wizyty mogliśmy zobaczyć m.in. ekspozycję poświęconą tkactwu na Warmii i Mazurach.
Na kolejnej wystawie mogliśmy podziwiać przedmioty codziennego użytku służące zachowaniu higieny i estetycznego wyglądu w XIX i na początku XX wieku.
Olsztyn nieraz stawał się planem filmowym. To właśnie w tym mieście nakręcono aż pięć odcinków „Stawki większej niż życie”. „Olsztyn filmowy” to prezentacja zdjęć z planów filmowych realizowanych w Olsztynie.
Na zamku można również zobaczyć ekspozycje poświęcone wyposażeniu pomieszczeń od baroku do secesji, a także galerię portretu holenderskiego.
Najznamienitszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku był Mikołaj Kopernik, który dwukrotnie pełnił funkcję administratora dóbr warmińskiej kapituły katedralnej w latach 1516-1521. W warowni znajduje się niezwykła pamiątka po astronomie. Jest to własnoręcznie wykonana przez Kopernika tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej połączona ze swoistą formą zegara słonecznego.
Największym skarbem biblioteki jest inkunabuł medyczny Mikołaja Kopernika. Jest to jedyna, zachowana w zbiorach polskich, książka z księgozbioru Mikołaja Kopernika.
Możemy także zobaczyć kopie „Traktatu o monecie” i listu Kopernika do Kapituły warmińskiej.
W Muzeum można również podziwiać ekspozycję czasomierzy z różnych wieków.
Na dziedzińcu znajdziemy przywieziony z Barcian kamienny posąg tzw. baby pruskiej, a także nieczynna studnia.
Istnieje również możliwość wejścia na wieżę, jednak widok z góry nie rzuca na kolana.
Informacje praktyczne
Adres: Zamkowa 2, 10-074 Olsztyn
Godziny otwarcia:
Październik-Maj:
- Wtorek-Niedziela 9:00-16:00
- Poniedziałek nieczynne
Czerwiec-Wrzesień:
- Wtorek-Niedziela 10:00-17:00
- Poniedziałek nieczynne
Bilety:
- Październik-Maj: 22/15 zł ulgowy
- Czerwiec-Wrzesień: 26/18 zł ulgowy
Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Warto pospacerować po olsztyńskim Starym Mieście, a osiemnaście kilometrów na zachód od Olsztyna położony jest Gietrzwałd.
Byliście na zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂