Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie to gotycka budowla z XIV wieku. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta.

Gdzie zaparkować

Zamek i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-17:00. Jeżeli oprócz wizyty na zamku planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.

Trochę historii

Warownię wybudowano w latach 1348-1353 w miejscu drewnianej strażnicy. Zamek pełnił funkcję skarbca, a także swoją siedzibę miał w nim administrator dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej. W trakcie wojen polsko-krzyżackich twierdza kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk, żeby ostatecznie przypaść Polsce na mocy II pokoju toruńskiego w 1466 r. Warownia przeszła gruntowną przebudowę w połowie XVIII w. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. zamek przeszedł pod panowanie Królestwa Pruskiego. Na początku XX w. przeprowadzono kolejny remont twierdzy. Warownia przetrwała obie wojny światowe bez większych zniszczeń. W 1921 r. otwarto w niej  muzeum regionalne o charakterze etnograficznym, a w 1945 r. zamek stał się siedzibą Muzeum Mazurskiego, które dzisiaj nosi nazwę Muzeum Warmii i Mazur.

Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie

Zanim wejdziemy do zamku, warto zatrzymać się przy ławeczce Mikołaja Kopernika. Odsłonięto ją w 2003 r., a jego autorką  jest olsztyńska rzeźbiarka Urszula Szmyt. Potarcie nosa astronoma podobno przynosi szczęście.

W Muzeum prezentowane są wystawy stałe i czasowe. W trakcie naszej wizyty mogliśmy zobaczyć m.in. ekspozycję poświęconą tkactwu na Warmii i Mazurach.

Na kolejnej wystawie mogliśmy podziwiać przedmioty codziennego użytku służące zachowaniu higieny i estetycznego wyglądu w XIX i na początku XX wieku.

Olsztyn nieraz stawał się planem filmowym. To właśnie w tym mieście nakręcono aż pięć odcinków „Stawki większej niż życie”. „Olsztyn filmowy” to prezentacja zdjęć z planów filmowych realizowanych w Olsztynie.

Na zamku można również zobaczyć ekspozycje poświęcone wyposażeniu pomieszczeń od baroku do secesji, a także galerię portretu holenderskiego.

Najznamienitszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku był Mikołaj Kopernik, który dwukrotnie pełnił funkcję administratora dóbr warmińskiej kapituły katedralnej w latach 1516-1521. W warowni znajduje się niezwykła pamiątka po astronomie. Jest to własnoręcznie wykonana przez Kopernika tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej połączona ze swoistą formą zegara słonecznego.  

Największym skarbem biblioteki jest inkunabuł medyczny Mikołaja Kopernika. Jest to jedyna, zachowana w zbiorach polskich, książka z księgozbioru Mikołaja Kopernika.

Możemy także zobaczyć kopie „Traktatu o monecie” i listu Kopernika do Kapituły warmińskiej.

W Muzeum można również podziwiać ekspozycję czasomierzy z różnych wieków.  

Na dziedzińcu znajdziemy przywieziony z Barcian kamienny posąg tzw. baby pruskiej, a także nieczynna studnia.

Istnieje również możliwość wejścia na wieżę, jednak widok z góry nie rzuca na kolana.

Informacje praktyczne

Adres: Zamkowa 2, 10-074 Olsztyn

Godziny otwarcia:

Październik-Maj:

  • Wtorek-Niedziela 9:00-16:00
  • Poniedziałek nieczynne

Czerwiec-Wrzesień:

  • Wtorek-Niedziela 10:00-17:00
  • Poniedziałek nieczynne

Bilety:

  • Październik-Maj: 22/15 zł ulgowy
  • Czerwiec-Wrzesień: 26/18 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Warto pospacerować po olsztyńskim Starym Mieście, a osiemnaście kilometrów na zachód od Olsztyna położony jest Gietrzwałd.

Byliście na zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to