Zamek krzyżacki w Ostródzie wybudowano w pobliżu wschodniego brzegu Jeziora Drwęckiego. Był jedną z pierwszych warowni, którą Krzyżacy wyposażyli w armaty.

Gdzie zaparkować

Obok zamku znajduje się bezpłatny parking.

Trochę historii

Pierwsza wzmianka o drewnianej warowni w Ostródzie pochodzi z około 1300 r. W połowie XIV w. rozpoczęto budowę murowanego zamku z inicjatywy ówczesnego komtura Güntera von Hohensteina. Najazd wojsk księcia litewskiego Kiejstuta w 1381 r. spowodował zniszczenia zarówno twierdzy, jak i miasta. W kolejnych latach warownię odbudowano. Po bitwie pod Grunwaldem zamek przeszedł w ręce polskie, ale już kilka miesięcy później odbili go Krzyżacy. W kolejnych latach twierdza kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Po sekularyzacji Zakonu w 1525 roku, w zamku umieszczono siedzibę starostwa. W 1788 r. wybuch prochu spowodowany pożarem całkowicie zniszczył wschodnie skrzydło warowni, które ostatecznie rozebrano. Na  jego miejscu powstał zamykający dziedziniec niewielki mur. Od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku na zamku rezydował Napoleon Bonaparte. W XIX w. w twierdzy swoją siedzibę miały m.in. sąd oraz urząd powiatowy. W trakcie działań wojennych warownia ucierpiała, zaś po zajęciu miasta 1945 r. została doszczętnie spalona przez Armię Czerwoną. Odbudowę rozpoczęto w 1974 r. i trwała do 1996 r. Od połowy lat dziewięćdziesiątych, w zamku swoją siedzibę mają muzeum, centrum kultury i biblioteka.

Zamek w Ostródzie

Zwiedzanie warowni warto rozpocząć od dziedzińca, na który wstęp jest bezpłatny. Na północnym skrzydle możemy podziwiać drewniane krużganki.

Na zamku można również zobaczyć kilka wystaw, zarówno stałych jak i czasowych. W pierwszej sali mieliśmy możliwość obejrzeć ekspozycję poświęconą wykopaliskom z czasów rzymskich, a także wczesnego średniowiecza.

Możemy podziwiać monety, fragmenty ceramiki, a także biżuterię. Zaprezentowano również różne rodzaje uzbrojenia z wieków bardziej współczesnych.

Warto w tej sali zwrócić uwagę na zachowane sklepienia krzyżowo – żebrowe.  

Druga wystawa poświęcona jest pobytowi Napoleona w Ostródzie.

Na ekspozycji możemy zobaczyć mundury żołnierzy i broń z epoki, dokumenty, listy, a także makiety przedstawiające bitwy.

Najciekawsza wystawa znajduje się w piwnicach warowni. Umieszczono w niej salę tortur. W mojej ocenie jest to najciekawsza izba tortur, jaką kiedykolwiek widziałem.

Możemy na niej podziwiać rekonstrukcje około stu nowożytnych narzędzi autorstwa Siergieja Nurmatova.

Obok każdego z nich znajduje się tabliczka z nazwą przyrządu, a także krótki opis przebiegu tortury. Muszę przyznać, że niektóre z nich były niesamowicie okrutne i za nic w świecie nie chciałbym doznać takich katuszy.

Informacje praktyczne

Adres: Mickiewicza 22 Ostróda

Godziny otwarcia: 

  • Listopad – Kwiecień Poniedziałek-Piątek 9:00-16:00 Sobota 10:00-16:00 Niedziela nieczynne
  • Maj – Czerwiec, Wrzesień – Październik Poniedziałek-Piątek 9:00-16:00 Sobota 10:00-16:00 Niedziela 10:00-16:00
  • Lipiec – Sierpień Poniedziałek-Piątek 9:00-17:00 Sobota 10:00-16:00 Niedziela 10:00-16:00

Bilety: 14/10 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ostródzie

Gdy już zwiedzimy zamek, warto przejść na drugą stronę ulicy i przespacerować się bulwarami nad Jeziorem Drwęckim.

W upalny dzień można schłodzić się przy multimedialnej fontannie, której centralnym punktem jest rzeźba rybaka.

Po drugiej stronie zamku znajduje się nieduży rynek. W jego centralnym punkcie stoi Ratusz wybudowany w 2017 r. na wzór zniszczonego w czasie II wojny światowej poprzednika.

Tuż obok znajduje się odsłonięty 1 maja 2004 r. Pomnik Jedności Europejskiej. Stoi on w miejscu wybudowanej w 1907 r. Fontanny Trzech Cesarzy. Została ona poświęcona trzem cesarzom pruskim: Wilhelmowi I, Fryderykowi III i Wilhelmowi III. W latach 60. XX w. granitowy obelisk zdemontowano i w miejsce iglicy wstawiono betonową rzeźbę Trzech Syren. W 2004 r. przywrócono pierwotny wygląd fontanny.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwadzieścia trzy kilometry na wschód od zamku w Ostródzie, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, a czterdzieści kilometrów na zachód są ruiny Zamku Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku.

Byliście w Ostródzie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to