Zamek Spiski jest jednym z największych zamków nie tylko na Słowacji, ale i w całej Europie Środkowej.

Gdzie zaparkować

U podnóża zamku znajduje się bezpłatny parking.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o spiskim zamku pochodzą z 1120 r. Początkowo pełnił funkcję obronną północnych granic państwa węgierskiego. Warownia odparła najazd wojsk tatarskich w pierwszej połowie XIII w. W kolejnych latach twierdza była centralną stolicą całego Spiszu. W drugiej połowie XV w. nastąpiła przebudowa zamku. Wybudowano wtedy salę rycerską oraz kaplicę św. Elżbiety. W 1780 r. w twierdzy wybuchł pożar, który doprowadził ją do ruiny. Do 1948 r. warownia znajdowała się rękach prywatnych. Następnie przeszła na własność państwa słowackiego. W 1961 r. zamek uznano za Narodowy Pomnik Kultury, a w 1993 r. wpisano go listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Zamek Spiski (Spišský Hrad)

Z parkingu do zamku prowadzi szutrowa droga, której pokonanie zajmie nam kilka minut. Po krótkiej wspinaczce jesteśmy w warowni.

Zwiedzanie rozpoczynamy na dziedzińcu, gdzie oprócz zakupu biletu i pamiątek, możemy również coś zjeść i skorzystać z toalety.

Obecnie trwa remont zamku górnego i niestety w czasie naszej wizyty nie mogliśmy go zobaczyć. Wspomnę tylko, że możemy tam podziwiać m.in. muzeum zamkowe, kaplicę św. Elżbiety, kuchnię, oraz wieżę obronną. 

Podziwiając dolny zamek, warto przespacerować się otaczającymi go murami. Rozciąga się z nich przepiękny widok na zamek górny oraz na Spiskie Podgrodzie.

Warto również zajrzeć do niewielkiej sali tortur, gdzie obok katowskich narzędzi możemy obejrzeć ryciny przedstawiające sposoby ich użycia.

Na środku dolnego zamku dumnie prezentuje się kilka armat.

Dużą atrakcją warowni są susły moręgowate, które zamieszkują spiskie ruiny. Jeżeli będziecie odpowiednio cicho, to ich obserwacja sprawi Wam mnóstwo radości.

Informacje praktyczne

Adres: 053 61 Žehra, Słowacja

Godziny otwarcia: 

  • Maj-Wrzesień 9:00-19:00
  • Kwiecień i Październik 9:00-17:00
  • Listopad 10:00-16:00
  • Grudzień-Marzec: Nieczynne

Bilety: 

  • Normalny: 8 euro
  • Studenci i emeryci: 6 euro
  • Dzieci 6-18 lat: 4 euro
  • Dzieci poniżej 6 lat: wstęp bezpłatny.

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Szubienica (Šibenica)

Wyjeżdżając z drogi prowadzącej do zamku, warto zwrócić uwagę na stojącą przy drodze szubienicę, z krzyżem w miejscu, w którym kiedyś znajdował się sznur. 

Siwa Broda (Sivá Brada)

Sześć kilometrów od zamku oddalony jest rezerwat Siwa Broda.

Na szczycie niewysokiego wzgórza trawertynowego możecie zobaczyć barokową kapliczkę pw. Krzyża Świętego. Wzniesiono ją w 1675 r. 

W pobliżu kapliczki znajdują się źródła wody mineralnej. Woda wydobywa się na powierzchnię w nieregularnych odstępach czasu, tworząc gejzery.

Jeżeli akurat traficie na odpowiedni moment, to Waszym oczom ukaże się niezwykle ciekawe widowisko.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwadzieścia kilometrów na zachód znajduje się przepiękna Lewocza.

Byliście na Zamku Spiskim? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to