Zamek w Czersku znajduje się w województwie mazowieckim. Mimo że z potężnej budowli pozostały tylko ruiny, to zdecydowanie warto je odwiedzić.

Gdzie zaparkować w Czersku?

Najlepiej zaparkować na rynku w Czersku i przy okazji obejrzeć rzeźbę królowej Bony. Do zamku mamy stąd około 300 metrów. Parking jest darmowy.

Trochę historii

Zamek powstał w latach 1388-1410 z rozkazu księcia mazowieckiego Janusza I. Była to jedna z najważniejszych rezydencji księcia. W 1526 roku zamek stał się własnością królewską. Rezydencja swój rozkwit zawdzięcza królowej Bonie, która rozbudowała zamek, nadając mu ostateczny wygląd. Podczas potopu szwedzkiego rezydencja została poważnie uszkodzona, a następnych zniszczeń dokonali Kozacy i wojska węgierskie. W latach 1762-1766 starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński podjął próbę remontu zamku. Z jego inicjatywy powstał murowany most. Po trzecim rozbiorze Polski rezydencja znów zaczęła popadać w ruinę. Pierwsze prace konserwacyjne rozpoczęto w 1907 roku i z przerwami trwały do lat 80 XX wieku. Podczas I wojny światowej zamek został uszkodzony podczas walk niemiecko-rosyjskich.

Zamek w Czersku dziś

Zamek w Czersku, to niezwykle malownicze ruiny. Do dzisiejszych czasów przetrwał kamienny most, mury obronne i trzy wieże. Wieżę Południową możemy podziwiać wyłącznie z zewnątrz. Kiedyś pełniła funkcję więzienia.

W wieży Bramnej, która kiedyś pełniła rolę mieszkalno-obronną, możemy obejrzeć komnaty i salę tronową, natomiast z jej szczytu roztacza się niezwykle ciekawy widok na dwie pozostałe baszty.

W naszej ocenie najciekawsza do zwiedzania jest wieża Zachodnia, w której kiedyś mieścił się niewielki loch.

Od maja do września zamek w Czersku jest miejscem różnych wydarzeń. Na terenie rezydencji można wtedy podziwiać turnieje rycerskie, pokazy rekonstruktorów, a nawet posłuchać muzyki. W czasie naszego pobytu rozpoczynał się jeden z takich pokazów, niestety deszcz nie pozwolił nam długo się nim cieszyć. Udało nam się tylko własnoręcznie przygotować podpłomyki, które potem ze smakiem zjedliśmy z miodem. Pycha 🙂    

Informacje praktyczne

Adres: plac Tysiąclecia 1, Czersk

Godziny otwarcia: 

  • Listopad – Luty 10:00-15:00 (poniedziałki nieczynne)
  • Marzec, Październik 10:00-17:00,
  • Kwiecień, Wrzesień 10:00-18:00
  • Maj-Sierpień 10:00-20:00

Bilety: 

Poniedziałek: 2 zł 

Wtorek-piątek: 16 zł/11 zł ulgowy

Sobota-niedziela i święta (październik-kwiecień): 16 zł/11 zł  

Sobota-niedziela i święta (Maj-wrzesień): 18 zł/13 zł

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Byliście na zamku w Czersku? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to