Zamek w Iłży to leżące w województwie mazowieckim ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich.
Gdzie zaparkować
Na ulicy Świętego Franciszka, u podnóża zamku, znajduje się bezpłatny parking. Do warowni można z niego dojść dwoma drogami. Jeżeli skręcimy w lewo, czeka nas krótka wspinaczka wśród drzew, która prowadzi nas wprost do dolnego zamku. Druga, sporo dłuższa, którą możemy również pokonać samochodem, doprowadzi nas do kolejnego parkingu tuż obok warowni.
Trochę historii
Zamek został prawdopodobnie wybudowany w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Jako pierwsza powstała okrągła wieża oraz budynek od północy, a w dalszej kolejności zbudowano mury obronne z bramą od zachodu. Kolejni biskupi dalej rozbudowywali warownię. W 1655 roku podczas najazdu Szwedów zamek został uszkodzony, a dalszego zniszczenia dokonały ataki wojsk Rakoczego. W 1670 roku biskup Andrzej Trzebicki odbudował twierdzę. Kolejne zniszczenia warowni nastąpiły w trakcie walk z konfederatami barskimi. W 1788 roku zamek przeszedł na własność państwa. Zaniedbywany zaczął niszczeć, a dzieła zniszczenia dopełnił pożar z początków XIX wieku. Pierwsze prace restauracyjne przeprowadzono w 1910 roku. Kolejne uszkodzenia zamku nastąpiły w czasie obu wojen światowych. W latach 50. ponownie rozpoczęto prace restauracyjne, które w zasadzie trwają do dzisiejszego dnia.
Zamek w Iłży dziś
Po zakończonym w ubiegłym roku remoncie warownia prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Udostępniono dla zwiedzających tarasy widokowe i komnaty pełne tablic informacyjnych.
Na nas największe wrażenie zrobiła głęboka na 25 metrów studnia. Z tego, co dowiedzieliśmy się od pracowników, są przypuszczenia, że była ona jeszcze głębsza, dlatego niebawem mają rozpocząć się prace, mające dać odpowiedzieć na pytanie jak było w rzeczywistości.
Oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie wejścia na szczyt wieży. Podziwiać można z niego panoramę Iłży i okolic.
Nie można również zapomnieć o przespacerowaniu się po dolnym zamku.
Na terenie twierdzy regularnie odbywają się imprezy historyczne jak np. turnieje rycerskie.
Legenda
Jak z każdą warownią, tak i z tą związana jest legenda. Dawno temu na wapiennej skale wnosił się zamek. Rządziła nim zła królowa, która trudniła się również czarną magią. Szczególnie nienawidziła swojej pięknej synowej. Pewnego dnia wydała na jej cześć ucztę, która okazała się podstępem. Gdy tylko księżna zjawiła się w twierdzy, królowa zamieniła ją białą kaczkę i wrzuciła do głębokiej studni. Uwięziona księżniczka płakała tak długo, aż wypłakała strumień, który uniósł ją na powierzchnię. Wtedy pojawił się anioł, który odwrócił czar. Księżna znów stała się kobietą, a zła królowa zamieniła się w czarną kaczkę. Po chwili rozpętała się potężna burza z piorunami. Jeden z nich uderzył w zamek, zamieniając go w ruinę.
Informacje praktyczne
Adres: ul. Podzamcze, Iłża
Godziny otwarcia:
- Zamek dolny można zwiedzać przez cały rok.
- Zamek górny jest dostępny dla zwiedzających w godzinach otwarcia na ten sezon 10:00-18:00
Bilety:
- Wejście na teren dolnego dziecińca jest bezpłatne.
- Wejście na basztę zamkową i górny dziedziniec:
- Poniedziałek wejście bezpłatne
- Wtorek-Piątek 12/8 zł ulgowy
- Sobota, niedziela i święta 15/10 zł ulgowy
Wszystkie informacje na temat zwiedzania zamku możecie znaleźć TUTAJ.
Byliście na zamku w Iłży? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂