Zoo w Płocku jest jednym z najmniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Mimo to można bardzo przyjemnie spędzić w nim czas.

Gdzie zaparkować

Parking najbliżej wejścia do zoo znajduje się przy ulicy Warszawskiej.

Trochę historii

Początki zoo w Płocku sięgają 1948 r., kiedy to Samopomoc Chłopska zorganizowała wystawę rolniczo-ogrodniczą, na której zaprezentowano kilka gatunków zwierząt. Rok później na miejscu wystawy otworzono ogródek botaniczny z większą ilością zwierząt, który cieszył się tak dużą popularnością, że Zarząd Miasta wprowadził bilety wstępu. W latach 1950-1951 trwały przygotowania do zorganizowania regionalnego Ogrodu Zoologicznego, którego oficjalne otwarcie nastąpiło 1 maja 1951 r. Pięć lat później w zoo pojawiają się pierwsze zwierzęta egzotyczne. 20 lipca 1979 r. oddano do użytku Pawilon Dydaktyczno-Naukowy z ekspozycją ryb, płazów i gadów. W kolejnych latach modernizowano stare i oddawano do użytku nowe wybiegi.

Zoo w Płocku

Jak wspomniałem na samym początku, płockie zoo nie należy do największych ogrodów zoologicznych w naszym kraju. Na około 17 hektarach zamieszkuje je około 580 gatunków zwierząt.

Niezbyt rozległa powierzchnia sprawia, że wybiegi zwierząt są zlokalizowane bardzo blisko siebie. Jest to duża zaleta, zwłaszcza w przypadku, gdy zwiedzamy ogród z dziećmi. W odróżnieniu od Nowego Zoo w Poznaniu, gdzie nasze dzieci były zmęczone zwiedzaniem, w Płocku przeszły wszystkie alejki bez najmniejszego marudzenia.

Kolejnym plusem tego ogrodu zoologicznego jest to, że wybiegi zwierząt są tak zbudowane, że niezależnie w której części swojego terenu zwierzak się znajduje, bez problemu możemy go oglądać.

Bardzo duże wrażenie zrobiło na nas herpetarium. Na jego pierwszym piętrze znajduje się bardzo ciekawa ekspozycja gadów, płazów oraz bezkręgowców lądowych.

Ale to, co najlepsze, możemy zobaczyć na parterze, gdzie umieszczono akwaria.

Chociaż nie są one tak okazałe jak np. w zoo we Wrocławiu, to możemy podziwiać w nich wiele gatunków ryb i innych zwierząt, których nie widziałem w innych ogrodach zoologicznych.

W mini zoo możemy karmić i głaskać kury, owce, kucyki i kozy.

Muszę Was jednak lojalnie ostrzec przed karmieniem tych ostatnich. Gdy tylko zobaczyły, że mam jedzenie w ręku, bezczelnie na mnie wskoczyły, co skończyło się ubraniem całym w błocie 🙂

Na terenie zoo znajduje się park linowy, plac zabaw, a także wiele punktów, gdzie możemy kupić sobie coś do jedzenia lub picia.   

Jedynym mankamentem płockiego ogrodu zoologicznego, jest brak strzałek pokazujących kierunek zwiedzania. Dlatego warto korzystać z mapki, którą otrzymujemy przy zakupie biletów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że na pewno zobaczymy wszystkie zwierzęta.

Informacje praktyczne

Adres: Norbertańska 2, Płock

Godziny otwarcia:

  • Luty 9:00-17:00       
  • Marzec 9:00-17:00 
  • Kwiecień 9:00-18:00          
  • Maj-Sierpień 9:00-19:00  
  • Wrzesień 9:00-18:00         
  • Październik 9:00-17:00     
  • Listopad-Styczeń  9:00-16:00    

Bilety: 38/28 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w zoo znajdziecie TUTAJ.

Byliście w płockim zoo? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to