Twierdza Wisłoujście, będącą oddziałem Muzeum Gdańska, jest najstarszą fortyfikacją nadmorską na polskim wybrzeżu.

Gdzie zaparkować

Można zaparkować bezpłatnie pod samą Twierdzą. W przypadku braku miejsc można również bezpłatnie zostawić samochód przy ulicy Jana Charpantiera.

Trochę historii

W połowie XIV w. na miejscu dzisiejszej Twierdzy istniała drewniana strażnica, która uległa zniszczeniu. W 1482 r. wybudowano murowaną, cylindryczną wieżę-latarnię, pełniącą również funkcję obronną. Kolejne wieki, to czas rozbudowy fortu. W latach osiemdziesiątych XVI w. wzniesiono czterobastionowy Fort Carré, a w latach 1624-1626 dwa szańce typu holenderskiego. Pomimo wielu prób zdobycia Twierdzy Wisłoujście, między innymi przez Szwedów, wojska Napoleona Bonapartego, Rosjan, nigdy nikomu ta sztuka się nie udała. Z czasem Twierdza zaczęła powoli tracić na znaczeniu militarnym. Od lat 20. XIX w. mieściło się w niej więzienie polityczne, a w okresie międzywojennym pełniła funkcję bazy klubów żeglarskich. W czasie II wojny światowej Niemcy na terenie Twierdzy utworzyli magazyny marynarki wojennej, koszary i szpital polowy. Wojska radzieckie w marcu 1945 r. bardzo mocno zniszczyły fort. Od 1959 r. Twierdza znajduje się w rejestrze zabytków. Wtedy też rozpoczęto prace mające na celu rewitalizację obiektu. 21 marca 1974 Twierdza przeszła pod opiekę Muzeum Historii Miasta Gdańska (obecnie Muzeum Gdańska), a od 1992 r. udostępniono ją dla zwiedzających. W 2018 r. obiekt uzyskał status Pomnika Historii RP.

Koszary Napoleońskie

Zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście warto rozpocząć od Koszar Napoleońskich.

Wizytujący w 1807 r. Twierdzę Napoleon Bonaparte, w obawie przed atakiem ze strony Rosji, nakazał wybudować koszary. Budynek wykorzystywano również jako stajnię, a po 1918 r. jako budynek mieszkalny. 

W środku znajduje się wystawa, na której zaprezentowano między innymi różne rodzaje broni i mundurów, płytę pamiątkową z okazji 20-lecia podniesienia biało-czerwonej flagi nad Dworem Artusa w Gdańsku oraz efektowne panoplium z XVIII w.

Twierdza Wisłoujście

Do Twierdzy wchodzimy przez bramę zdobioną portalem.

Na dziedzińcu warto zapoznać się z tablicą przedstawiającą propozycje tras zwiedzania.

Wycieczkę rozpoczynamy od znakomicie odtworzonej kuchni. Oprócz tego, że możecie podziwiać ją oczami, to Wasze nosy poczują zapach znajdujących się tam ziół i przypraw.

Następnie przez przepiękny portal przechodzimy do otaczającego wieżę wieńca, z którego prowadzono ogień artyleryjski. Wzniesiono go na planie koła o średnicy około 34 m w XVI w.

Możemy na niego wejść i pospacerować wokół niego.

Dalej kierujemy się do najstarszej części Twierdzy, czyli do wieży. Wdrapując się na jej szczyt, na półpiętrach możemy poczytać o jej historii. Z samej góry rozpościera się wspaniały widok na Westerplatte i Nowy Port, a przy dobrej pogodzie możecie również dostrzec Gdynię i Sopot.

Później przechodzimy do kwater dla żołnierzy i domów oficerskich, w których mieszkali wyżsi rangą oficerowie.

Następnie przechodzimy do kazamat, czyli pomieszczeń służących jako magazyn lub stanowisko obronne w czasie wojny. Tutaj naszą uwagę na pewno przyciągną armaty i średniowieczne działa. Z okien możemy z kolei podziwiać Martwą Wisłę.

Zwiedzanie kończymy spacerem po czterech bastionach, z których możecie podziwiać wieżę, wieniec i całą okolicę.

Informacje praktyczne

Adres: Stara Twierdza 1 Gdańsk

Godziny otwarcia: Zmieniane w zależności od pory roku. Najlepiej na bieżąco sprawdzać na stronie Muzeum.  

Bilety: 35/25 zł ulgowy. W poniedziałki wstęp bezpłatny (warto jednak wcześniej sprawdzić stronę Muzeum).

Wszystkie informacje na temat wizyty w Twierdzy Wisłoujście znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Westerplatte.

Byliście w Twierdzy Wisłoujście? Zapraszam do komentowania.

Dziękujemy Muzeum Gdańska za gościnę.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to