Zbiornik Wody Stara Orunia jest jednym z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, a zarazem największym siedliskiem nietoperzy w województwie pomorskim.
Gdzie zaparkować
Bezpłatny parking znajduje się przy ulicy Nowiny. Następnie trzeba wspiąć się około 400 m na niewielkie wzgórze.
Trochę historii
Zbiornik wybudowano w 1869 r., jako pierwszy nowoczesny zbiornik gromadzący wodę pitną dla mieszkańców Gdańska. Zasilano go grawitacyjnie rurociągiem z położonej ponad miastem miejscowości Pręgowo. Swoją pierwotną rolę pełnił do końca lat 70. XX w. Od sierpnia 2018 r. zbiornik udostępniono zwiedzającym.
Zbiornik Wody Stara Orunia
Obiekt jest jednym z trzech elementów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Oprócz Zbiornika Wody Stara Orunia w jego skład wchodzą także Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz.
Jak wspomniałem na początku, zbiornik jest największym siedliskiem nietoperzy w województwie pomorskim. W obiekcie hibernują między innymi nocki rude, nocki duże, gacki brunatne i nocki Natterera. Aby nie zakłócać im spokoju, w okresie od września do maja, zbiornik jest niedostępny dla odwiedzających.
Obiekt wybudowano na planie kwadratu o boku długości 40 m. Jego wysokość to ponad 5 m, a pojemność to 5000 m3. Zbudowano go z cegieł wyprodukowanych w gdyńskich Kolibkach.
Wejście do zbiornika możliwe jest o pełnych godzinach. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika w grupie liczącej nie więcej niż 30 osób. Ze względu na to, że dno obiektu zalane jest wodą, ścieżka turystyczna poprowadzona jest po metalowych kładkach.
Czas zwiedzania wynosi około 30-40 minut. Na początku przewodnik opowiada historię zbiornika, a następnie oprowadza nas po trasie. W międzyczasie oglądamy krótką prezentację o nietoperzach.
Na końcu dostajemy czas wolny na robienie zdjęć i samodzielny spacer. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, to jest szansa, że zobaczymy nietoperze.
Warto na koniec wspomnieć, że ze względu na niską temperaturę panującą w obiekcie (około 10°C ), warto na czas zwiedzania założyć cieplejsze ubranie.
Informacje praktyczne
Adres: Kampinoska 61 Gdańsk
Godziny otwarcia: Ze względu na hibernację nietoperzy, obiekt dostępny jest od czerwca do sierpnia w następujące dni tygodnia:
- Czwartek-Niedziela: 11:00-17:00
- Poniedziałek-Środa: Nieczynne
Bilety: 20 zł/zbiornik. 45 zł/3 zbiorniki.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Zbiorniku Wody Stara Orunia znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Byliście w Zbiorniku Wodnym Stara Orunia? Zapraszam do komentowania.
Dziękujemy Gdańskiemu Szlakowi Wodociągowemu za gościnę.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂