Bystrzyca Kłodzka to bardzo urokliwe miasto, położone niemal w środkowej części Ziemi Kłodzkiej.

Trochę historii

W XII w. rycerz Havel z Lemberka, do istniejącej od XI w. osady słowiańskiej, sprowadził kolonistów niemieckich, zakładając miejscowość Habelschwerdt (Kępa Gawłowa). Prawa miejskie, wtedy już miasto królewskie, Bystrzyca Kłodzka otrzymała w 1319 r. W 1429 r. miasto zniszczyli husyci, ale wkrótce je odbudowano. Regent królestwa Czech, Jerzy z Podiebradów w 1454 r. wykupił Bystrzycę wraz z resztą ziemi kłodzkiej, co spowodowało, że stała się ona częścią nowo utworzonego Hrabstwa Kłodzkiego. W 1473 r. książę ziębicki i hrabia kłodzki Henryk I Starszy z Podiebradów nadał Bystrzycy prawo mili. Dwa lata później miasto zniszczył wielki pożar. Następne lata to czas szybkiego rozwoju Bystrzycy. Po wykupie hrabstwa kłodzkiego przez cesarza w 1567 r. miasto znalazło się pod bezpośrednim panowaniem Habsburgów. W trakcie wojny trzydziestoletniej Bystrzycę wielokrotnie plądrowały wojska walczących stron. Po zakończeniu wojny miasto uległo przymusowej rekatolizacji. Wskutek wojen śląskich Bystrzyca przeszła we władanie Królestwa Prus, a w czasie wojny o sukcesję bawarską w latach 1778-1779 złupili je Austriacy. W 1945 r. Bystrzyca Kłodzka została włączona do Polski.

Gdzie zaparkować w Bystrzycy Kłodzkiej

Bezpłatne parkingi znajdziecie przy ulicy Międzyleśnej, Sempołowskiej, Sienkiewicza, Wojska Polskiego, Orężnej i na Górze Parkowej.

Bezpłatne toalety znajdują się Targowisku miejskim przy ulicy Strażackiej 13a (czynna poniedziałek-piątek 6:00-16:00, oraz sobota 6:00-15:00), a także na dworcu PKP przy ulicy Międzyleśnej (czynna od poniedziałek-niedziela 7:00-19:00).

Centrum Informacji Turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej

plac Wolności 17. Wejście bez barier architektonicznych znajduje się od Małego Rynku.

Telefon:  +48 74 8117 677, +48 74 8117 676,  www.turystyka.bystrzycaklodzka.pl

Atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka jest na tyle niewielką miejscowością, że wszystkie jej atrakcje bez problemu zwiedzimy spacerując.

Podziemna Trasa Turystyczna w Bystrzycy Kłodzkiej

To najnowsza atrakcja turystyczna miasta, otwarta w październiku 2023 r. Trasa prowadzi przez pomieszczenia dawnego browaru oddanego do użytku w 1887 r. i miejskiego więzienia działającego od 1881 r. do czasów po II wojnie światowej.

Łączna długość ścieżki wynosi około 65 m długości. W części, w której znajdował się browar, możemy zobaczyć beczki, stare butelki wydobyte podczas prac remontowych, a także poczytać o historii browaru i Bystrzycy Kłodzkiej.

W drugiej części możemy podziwiać zachowane cele i piec chlebowy. W jednej z cel spotkacie nawet odsiadującego do dnia dzisiejszego wyrok więźnia.

Godziny otwarcia:

  • Maj-Wrzesień: Poniedziałek-Sobota 10:00-16:45
  • Październik-Kwiecień: Poniedziałek-Sobota 10:00-15:45

Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej

Bramę wzniesiono na planie kwadratu o wymiarach około 7 na 7 m, na początku XIV w., a w 1568 r. ją rozbudowano.  W pomieszczeniach nad przejazdem pobierano opłatę za wjazd do miasta. W latach 2012-2013 przeprowadzono jej gruntowny remont, w czasie którego odtworzono niektóre detale architektoniczne np. kratę. Wpisano ją do rejestru zabytków w 1960 r.

Obecnie w Bramie możemy oglądać m.in. historyczną makietę miasta, reprodukcję widokówek związanych z Bystrzycą Kłodzką i zdemontowane lub odnalezione elementy architektury innych zabytków miasta. Na szczycie Bramy Wodnej znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać okolicę. 

Godziny otwarcia:

  • Maj-Wrzesień: Poniedziałek-Sobota 10:00-16:45
  • Październik-Kwiecień: Poniedziałek-Sobota 10:00-15:45

Baszta Rycerska w Bystrzycy Kłodzkiej

Wybudowana ją w 1580 r., w 1608 r. nakryto ostrosłupowym hełmem z cegieł. W przeszłości Baszta była nazywana Kruczą, Czarną lub Rzeźniczą. Jej podstawa ma wymiary 4,5 na 4,5 m. W 1843 r. Basztę przerobiono na dzwonnicę zbudowanego obok zboru ewangelickiego ze szkołą, w którym obecnie mieści się Muzeum Filumenistyczne. W 2009 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Żeby dostać się na górę, trzeba wspiąć się po niesamowicie stromych drabinach. Często w czasie wycieczek wchodzimy na różne punkty widokowe, ale tak stromego wejścia jeszcze nie widziałem. 

Na szczycie możemy zobaczyć dwa dzwony, w tym jeden oryginalny pochodzący z początku XIX w.

Godziny otwarcia:

  • Maj-Wrzesień: Poniedziałek-Sobota 10:00-16:45
  • Październik-Kwiecień: Poniedziałek-Sobota 10:00-15:45

Baszta Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej

Basztę wzniesiono w 1319 r. na planie kwadratu o boku 5 m. Przylegała do rozebranej w 1843 r. Bramy Kłodzkiej. Dwukrotnie przebudowywana, w 1568 r., a ponownie w 1843 r. W 2009 r. wpisano ją do rejestru zabytków.

Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się chyba najładniejszy widok na miasto, oraz panorama na okoliczne pasma Gór Bystrzyckich i Masywu Śnieżnika.

Godziny otwarcia:

  • Maj-Wrzesień: Poniedziałek-Sobota 10:00-16:45
  • Październik-Kwiecień: Poniedziałek-Sobota 10:00-15:45

Pręgierz w Bystrzycy Kłodzkiej

Pręgierz ma około 3,4 m wysokości i pochodzi z 1556 r. W średniowieczu wystawiano przy nim na widok publiczny drobnych przestępców, których przywiązywano do niego łańcuchami.

Pierwotnie stał na rynku w pobliżu Ratusza. W 1736 r. przesunięto go w inne miejsce rynku, a w 1813 r. przeniesiono go na Mały Rynek, gdzie stoi do dziś.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Przy Małym Rynku znajduje się jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne. Powstało w 1964 r. Siedziba muzeum mieści się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. W swojej kolekcji posiada zbiory różnych przedmiotów do rozpalania ognia, oraz opakowań i etykiet zapałczanych z całego świata. W Muzeum możemy również obejrzeć dział regionalny poświęcony historii Bystrzycy Kłodzkiej i okolic.

Godziny otwarcia:

  • Wrzesień-Czerwiec: Wtorek-Sobota 8:00-16:00, Niedziela: 10:00-15:00
  • Lipiec-Sierpień: Wtorek-Sobota 8:00-17:00, Niedziela: 10:00-16:00

Mury miejskie w Bystrzycy Kłodzkiej

Mury pochodzą z początku XIV w., a ich pierwotna długość wynosiła 1580 m.

Dziś najlepiej zachowane fragmenty obwarowań to wspomniane wcześniej baszty i brama, a duże fragmenty murów możemy podziwiać wzdłuż ulicy Międzyleśnej, spacerując Miejską Trasą Spacerową i przy ulicy Wojska Polskiego.

Kamienny most kolejowy w Bystrzycy Kłodzkiej

Most na Nysie Kłodzkiej powstał w latach 1873-74.

Posąg św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej

Przy moście nad Nysą Kłodzką na Placu Szpitalnym możemy podziwiać pochodzący z 1704 r. barokowy posąg św. Jana Nepomucena. Prawdopodobniej jest to druga najstarsza figura św. Jana Nepomucena w Polsce. Starszy o trzy lata jest tylko posąg w Wierzbnej.

Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1336 r. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie rozbudowywana.

Neogotycki ołtarz główny i ołtarze boczne pochodzą z początku XX w. Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w kościele możemy zaliczyć umieszczoną na głównym ołtarzu złoconą i pokrytą polichromią rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, oraz wykutą z piaskowca chrzcielnicę z 1577 r.

Warto również zwrócić uwagę na neogotycką ambonę z 1874 r.

i prospekt organowy z 1753 r.

Wnętrze przykryte jest sklepienie krzyżowo-żebrowym.

Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej

Rynek otaczają kamienice z XVI i XVII w.

Na jego środku znajduje się wybudowany w latach 1852-1854 Ratusz, w którym obecnie swoje siedziby mają Urząd Miasta i Gminy oraz Rada Miejska Bystrzycy Kłodzkiej.

Tuż obok stoi około dziesięciometrowa barokowa Kolumna Św. Trójcy. Pochodzi z 1736 r., a jej autorem jest Anton Jörg. Ufundował ją bystrzycki radca i podskarbi Kasper Rudolf Kleinwachter. Pomnik miał chronić miasto od pożarów i zarazy, które w tym czasie dziesiątkowała okoliczną ludność.

Inne atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej

Oprócz zobaczenia wspomnianych wcześniej atrakcji warto również pospacerować po otaczających rynek uliczkach.

Co chwila trafialiśmy na architektoniczne smaczki, które robiły na nas duże wrażenie, chociażby niesamowity portal przy wejściu do Centrum Informacji Turystycznej z 1620 r.

Jeżeli w czasie Waszych podróży szukacie instagramowych miejsc, gdzie można zrobić ciekawe zdjęcia, to polecam Wam przejście łączące ulice Kościelną i Przyjaciół, które znajdziecie tuż obok kościoła św. Michała Archanioła, a także niesamowity zaułek na przedłużeniu ul. Środkowej, podobny do tych, które możecie zobaczyć w Elblągu i Toruniu.

Z kolei najładniejsza panorama Bystrzycy Kłodzkiej roztacza się z punktu widokowego przy ulicy Floriańskiej oraz z tarasu Widokowego na Górze Parkowej.  

Gdzie warto zjeść w Bystrzycy Kłodzkiej?

Smaczny obiad zjedliśmy w restauracji Hotelu Castle przy ulicy Stefana Okrzei. Natomiast na lody warto wybrać się do Cukiernio-kawiarni Pudrowa na placu Wolności.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Kłodzko, Wodospad Wilczki i Zaporę Wodną w Międzygórzu.

Byliście w Bystrzycy Kłodzkiej? Co Waszym zdaniem warto jeszcze zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.

Dziękujemy Centrum Informacji Turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej za gościnę.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to