Nysa, nazywana Śląskim Rzymem, to trzecie co do wielkości, po Opolu i Kędzierzynie-Koźlu, miasto w województwie opolskim.
Trochę historii
Na terenach, na których dziś leży Nysa, już w X w. istniała osada. Bolesław Krzywousty założył w tym miejscu gród, który z biegiem lat zaczął odgrywać coraz większe znaczenie. W 1223 r. Nysa uzyskała prawa miejskie, a na początku XIV w. stała się stolicą biskupiego księstwa nyskiego. Od 1327 r. Nysa znajdowała się pod zwierzchnictwem czeskim. W 1428 r. wojska husyckie spaliły częściowo miasto. W 1526 r. Nysa przeszła pod panowanie Habsburgów. Podczas wojny trzydziestoletniej 1632 r. i najazdu Szwedów dziesięć lat później, miasto zostało poważnie zniszczone. W 1741 r. Nysę przyłączono do Prus. W 1807 r. wojska wirtemberskie po czterech miesiącach oblężenia zdobyły miasto. W trakcie działań wojennych w marcu 1945 r. zniszczeniu uległo ponad 50% zabudowy miejskiej. Po zakończeniu wojny, Nysa powróciła do Polski.
Gdzie zaparkować w Nysie
Większa część ulic w centrum Nysy objęta jest Strefą Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jeżeli szukacie możliwości bezpłatnego parkowania, trzeba szukać miejsc na pozostałych ulicach w centrum, lub tych znajdujących się poza Strefą.
Punkt Informacji Turystycznej w Nysie
ul. Piastowska 19
Atrakcje Nysy
Wszystkie najważniejsze atrakcje Nysy bez problemu zwiedzimy spacerując. Na każdej umieszczono tabliczki, na których w kilku zdaniach opisano ich historię.
Wieża Wrocławska w Nysie
Wieżę, wraz z przyległą do niej Bramą Wrocławską, wzniesiono około 1350 r. Jej wysokość wynosi 33 metry, a szczyt zdobi renesansowa attyka.
Na przełomie XIX i XX w. przez wieżę przebito przejście dla pieszych, w które w latach 50. XX w. wmurowano renesansowy portal pochodzący ze zniszczonej w czasie II wojny światowej kamienicy Pod Patrycjuszem.
Piękna Studnia w Nysie
Studnia powstała w 1686 r. Ufundował ją Burmistrz Nysy Kaspar Naas, a wykonał nadzorca biskupiej mennicy i arsenału Wilhelm Helleweg. Kratę studni zdobi ornamentyka roślinna i zwierzęca, a na jej szczycie możemy zobaczyć dwugłowego orła habsburskiego. Służyła mieszkańcom do końca XIX w.
Bazylika św. Jakuba i Agnieszki w Nysie
Trójnawową świątynię w obecnej bryle wybudowano w 1430 r. pod kierownictwem architekta Piotra z Ząbkowic. Pokrywa ją jeden z najbardziej stromych dachów w Europie o powierzchni 4 tys. m². Jest to drugi pod względem kubatury, po gdańskiej Bazylice Mariackiej, zabytkowy kościół w Polsce. W 2009 roku kościół otrzymał tytuł honorowy Bazyliki Mniejszej od Papieża Benedykta XVI, a Prezydent Polski nadał mu tytuł Pomnika Historii.
W prezbiterium jako ołtarz główny umieszczono gotycki tryptyk z początku XVI wieku, jedyny ocalały z pierwotnych 43 średniowiecznych nastaw ołtarzowych kościoła.
Obecne organy zbudowała w 1972 r. firma Aleksandry Biernackiej-Grandys.
W nawie głównej wisi żyrandol na świece z 1598 r., ofiarowany kościołowi przez Mikołaja Tintzmanna, rycerza, kanonika i administratora biskupstwa wrocławskiego. Zakończony jest dwugłowym orłem Habsburgów. Jest to najniżej zawieszony żyrandol, jaki kiedykolwiek widziałem w jakiejkolwiek świątyni.
Pięknie prezentuje się wybudowana w latach 1648-1651 kaplica, pełniąca role baptysterium, z otoczoną ozdobną kratą chrzcielnicą.
Wnętrze kościoła zdobi sklepienie krzyżowo-żebrowe.
Koniecznie zwróćcie również uwagę na przepiękne witraże, konfesjonały,
kropielnicę i liczne kaplice okraszone pięknymi rzeźbami, obrazami i malowidłami.
Dzwonnica przy bazylice św. Jakuba i Agnieszki w Nysie
Tuż obok kościoła możemy podziwiać 45-metrową czterokondygnacyjną dzwonnicę. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XV w., a ostatnią kondygnację dobudowano w 1516 r. Dzwonnica według pierwotnych planów miała być wysoka na 100 m, jednak nigdy nie dokończono jej budowy.
W jej wnętrzu znajduje się galeria wystawiennicza Skarbiec św. Jakuba, na której możemy oglądać dzieła sztuki sakralnej wykonane w większości przez nyskich złotników.
Wieża Bramy Ziębickiej w Nysie
Podobnie jak Wieża Wrocławska, Wieża Bramy Ziębickiej powstała w połowie XIV w. wraz z systemem murów średniowiecznych. Na jej fasadzie możemy zobaczyć kamiennego lwa, którego, według legendy, przywieziono z wypraw wojennych z Ziębic.
Gmach Poczty Polskiej w Nysie
Bogato zdobiony neorenesansowy budynek przy ulicy Krzywoustego wzniesiono w latach 1894-1895. Wejścia do budynku zdobią dwa przepiękne portale.
Dom Wagi Miejskiej w Nysie
Ufundowany przez biskupa Jana Sitscha budynek, wzniesiono w latach 1602-1604. Był on siedzibą zarządu administracyjnego księstwa nyskiego oraz izbą miar i wag.
Pod arkadami znajdował się wzorzec łokcia, oraz waga, która zaginęła w 1939 r. Dziś w tym miejscu możemy oglądać jej replikę. W Domu Wagi Miejskiej obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.
Fontanna Trytona w Nysie
Marmurową fontannę zbudowano w latach 1700-1701, jako symbol bogactwa i pokoju. Wzorowano ją na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego. Przedstawia Trytona, morskie bóstwo w mitologii greckiej i rzymskiej, w potężnej muszli, wzniesionego na ogonach czterech delfinów.
Kościół św. św. Piotra i Pawła w Nysie
Barokową świątynię wybudowano w latach 1720 – 1727, pod kierownictwem architektów Michała Kleina, a następnie Feliksa Antoniego Hammerschmidta.
Ołtarz główny pochodzi z 1730 r. Wykonano go różnokolorowych odmian marmuru i drewna lipowego, które później pozłacano.
W jego centrum znajduje się obraz Filipa Christiana Bentuma przedstawiający apostołów Piotra i Pawła, nad którymi unosi się postać Chrystusa z krzyżem. Po bokach możemy podziwiać dwa posągi: z lewej strony św. Augustyna, z prawej św. Jakuba Młodszego. Szczyt ołtarza zdobi figura Boga Ojca adorowanego przez anioły.
Na sklepieniu prezbiterium możemy obejrzeć fresk przedstawiający krzyż bożogrobców, adorowany przez dziewięć chórów anielskich i trzy postaci stanowiące alegorie cnót kardynalnych – Wiarę, Nadzieję i Miłość.
Na przyściennych kolumnach obok prezbiterium możemy zobaczyć medaliony z popiersiami patronów kościoła, oraz figury aniołów na ich szczycie.
Pochodzącą z 1730 r. ambonę ozdabia płaskorzeźba przedstawiająca powrót Syna Marnotrawnego oraz figura Dobrego Pasterza.
Rokokowy prospekt organowy zbudował w latach 1765-1766 Wilhelm Scheffler. Jego fundatorem był prepozyt A. O. Neyhaus.
W tylnej części kościoła znajduje się bogato zdobiona rokokowa Kaplica Bożego Grobu. Możemy w niej podziwiać rokokowy ołtarz z oszkloną figurą Chrystusa oraz dokładną kopię Grobu Bożego.
Największe wrażenie robią jednak namalowane w 1730 r. zdobiące sklepienie polichromie iluzjonistyczne autorstwa Tomasza i Feliksa Schefflerów, poświęcone czci Krzyża Świętego.
Warto przyjrzeć się pozostałym elementom wyposażenia kościoła, ponieważ niemal każdy detal w tej świątyni jest prawdziwą perełką.
Szklane tablice w Nysie
W centrum miasta możemy zobaczyć kilka szklanych tablic z fotografiami nyskich ulic z początku XX w. Dzięki nim możemy przekonać się, jak zmieniła się zabudowa miasta w konkretnym miejscu. Muszę przyznać, że tablice skradły moje serce i chciałbym, żeby więcej miejscowości pomyślało o tego typu atrakcji.
Gdzie warto zjeść w Nysie?
Smaczny obiad zjedliśmy w restauracji Obiady u Asi przy ulicy Krzywoustego.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Paczków.
Byliście w Nysie? Co Waszym zdaniem warto jeszcze zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂
Slaba, omineliscie Place Solny, piekny klimat, kosciol, szkola muzyczna, klasztor elzbietanek(zalozycielski), Carolinum (wraz z aula, bibloteka) byle kolegium zalozone przez biskupa z rodu Wazow, gdzie nauki pobierala szlachta w tym przyszlym krol Polski MK Wisniowiecki, nieipodal Palac Biskupow Wrclawskich dzis dom osob straszych ale dziedziniec, restauracja dostepna. Wreszcie pozostalosci historii militarnej Bastion Sw Jadwigii oraz Fort Prusy
Czyli mamy motywację, żeby do Nysy wrócić 🙂