Nysa, nazywana Śląskim Rzymem, to trzecie co do wielkości, po Opolu i Kędzierzynie-Koźlu, miasto w województwie opolskim.

Trochę historii

Na terenach, na których dziś leży Nysa, już w X w. istniała osada. Bolesław Krzywousty założył w tym miejscu gród, który z biegiem lat zaczął odgrywać coraz większe znaczenie. W 1223 r. Nysa uzyskała prawa miejskie, a na początku XIV w. stała się stolicą biskupiego księstwa nyskiego. Od 1327 r. Nysa znajdowała się pod zwierzchnictwem czeskim. W 1428 r. wojska husyckie spaliły częściowo miasto. W 1526 r. Nysa przeszła pod panowanie Habsburgów. Podczas wojny trzydziestoletniej 1632 r. i najazdu Szwedów dziesięć lat później, miasto zostało poważnie zniszczone. W 1741 r. Nysę przyłączono do Prus. W 1807 r. wojska wirtemberskie po czterech miesiącach oblężenia zdobyły miasto. W trakcie działań wojennych w marcu 1945 r. zniszczeniu uległo ponad 50% zabudowy miejskiej. Po zakończeniu wojny, Nysa powróciła do Polski.

Gdzie zaparkować w Nysie

Większa część ulic w centrum Nysy objęta jest Strefą Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jeżeli szukacie możliwości bezpłatnego parkowania, trzeba szukać miejsc na pozostałych ulicach w centrum, lub tych znajdujących się poza Strefą.

Punkt Informacji Turystycznej w Nysie

ul. Piastowska 19

Atrakcje Nysy

Wszystkie najważniejsze atrakcje Nysy bez problemu zwiedzimy spacerując. Na każdej umieszczono tabliczki, na których w kilku zdaniach opisano ich historię. 

Wieża Wrocławska w Nysie

Wieżę, wraz z przyległą do niej Bramą Wrocławską, wzniesiono około 1350 r. Jej wysokość wynosi 33 metry, a szczyt zdobi renesansowa attyka.

Na przełomie XIX i XX w. przez wieżę przebito przejście dla pieszych, w które w latach 50. XX w. wmurowano renesansowy portal pochodzący ze zniszczonej w czasie II wojny światowej kamienicy Pod Patrycjuszem.

Piękna Studnia w Nysie

Studnia powstała w 1686 r. Ufundował ją Burmistrz Nysy Kaspar Naas, a wykonał nadzorca biskupiej mennicy i arsenału Wilhelm Helleweg. Kratę studni zdobi ornamentyka roślinna i zwierzęca, a na jej szczycie możemy zobaczyć dwugłowego orła habsburskiego. Służyła mieszkańcom do końca XIX w.

Bazylika św. Jakuba i Agnieszki w Nysie

Trójnawową świątynię w obecnej bryle wybudowano w 1430 r. pod kierownictwem architekta Piotra z Ząbkowic. Pokrywa ją jeden z najbardziej stromych dachów w Europie o powierzchni 4 tys. m². Jest to drugi pod względem kubatury, po gdańskiej Bazylice Mariackiej, zabytkowy kościół w Polsce. W 2009 roku kościół otrzymał tytuł honorowy Bazyliki Mniejszej od Papieża Benedykta XVI, a Prezydent Polski nadał mu tytuł Pomnika Historii.

W prezbiterium jako ołtarz główny umieszczono gotycki tryptyk z początku XVI wieku, jedyny ocalały z pierwotnych 43 średniowiecznych nastaw ołtarzowych kościoła.

Obecne organy zbudowała w 1972 r. firma Aleksandry Biernackiej-Grandys.

W nawie głównej wisi żyrandol na świece z 1598 r., ofiarowany kościołowi przez Mikołaja Tintzmanna, rycerza, kanonika i administratora biskupstwa wrocławskiego. Zakończony jest dwugłowym orłem Habsburgów. Jest to najniżej zawieszony żyrandol, jaki kiedykolwiek widziałem w jakiejkolwiek świątyni.

Pięknie prezentuje się wybudowana w latach 1648-1651 kaplica, pełniąca role baptysterium, z otoczoną ozdobną kratą chrzcielnicą.

Wnętrze kościoła zdobi sklepienie krzyżowo-żebrowe.

Koniecznie zwróćcie również uwagę na przepiękne witraże, konfesjonały,

kropielnicę i liczne kaplice okraszone pięknymi rzeźbami, obrazami i malowidłami.

Dzwonnica przy bazylice św. Jakuba i Agnieszki w Nysie

Tuż obok kościoła możemy podziwiać 45-metrową czterokondygnacyjną dzwonnicę. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XV w., a ostatnią kondygnację dobudowano w 1516 r. Dzwonnica według pierwotnych planów miała być wysoka na 100 m, jednak nigdy nie dokończono jej budowy. 

W jej wnętrzu znajduje się galeria wystawiennicza Skarbiec św. Jakuba, na której możemy oglądać dzieła sztuki sakralnej wykonane w większości przez nyskich złotników.

Wieża Bramy Ziębickiej w Nysie

Podobnie jak Wieża Wrocławska, Wieża Bramy Ziębickiej powstała w połowie XIV w. wraz z systemem murów średniowiecznych. Na jej fasadzie możemy zobaczyć kamiennego lwa, którego, według legendy, przywieziono z wypraw wojennych z Ziębic. 

Gmach Poczty Polskiej w Nysie

Bogato zdobiony neorenesansowy budynek przy ulicy Krzywoustego wzniesiono w latach 1894-1895. Wejścia do budynku zdobią dwa przepiękne portale.

Dom Wagi Miejskiej w Nysie

Ufundowany przez biskupa Jana Sitscha budynek, wzniesiono w latach 1602-1604. Był on siedzibą zarządu administracyjnego księstwa nyskiego oraz izbą miar i wag.

Pod arkadami znajdował się wzorzec łokcia, oraz waga, która zaginęła w 1939 r. Dziś w tym miejscu możemy oglądać jej replikę. W Domu Wagi Miejskiej obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.  

Fontanna Trytona w Nysie

Marmurową fontannę zbudowano w latach 1700-1701, jako symbol bogactwa i pokoju. Wzorowano ją na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego. Przedstawia Trytona, morskie bóstwo w mitologii greckiej i rzymskiej, w potężnej muszli, wzniesionego na ogonach czterech delfinów. 

Kościół św. św. Piotra i Pawła w Nysie

Barokową świątynię wybudowano w latach 1720 – 1727, pod kierownictwem architektów Michała Kleina, a następnie Feliksa Antoniego Hammerschmidta.

Ołtarz główny pochodzi z 1730 r. Wykonano go różnokolorowych odmian marmuru i drewna lipowego, które później pozłacano.

W jego centrum znajduje się obraz Filipa Christiana Bentuma przedstawiający apostołów Piotra i Pawła, nad którymi unosi się postać Chrystusa z krzyżem. Po bokach możemy podziwiać dwa posągi: z lewej strony św. Augustyna, z prawej św. Jakuba Młodszego. Szczyt ołtarza zdobi figura Boga Ojca adorowanego przez anioły.

Na sklepieniu prezbiterium możemy obejrzeć fresk przedstawiający krzyż bożogrobców, adorowany przez dziewięć chórów anielskich i trzy postaci stanowiące alegorie cnót kardynalnych – Wiarę, Nadzieję i Miłość.

Na przyściennych kolumnach obok prezbiterium możemy zobaczyć medaliony z popiersiami patronów kościoła, oraz figury aniołów na ich szczycie.

Pochodzącą z 1730 r. ambonę ozdabia płaskorzeźba przedstawiająca powrót Syna Marnotrawnego oraz figura Dobrego Pasterza.

Rokokowy prospekt organowy zbudował w latach 1765-1766 Wilhelm Scheffler. Jego fundatorem był prepozyt A. O. Neyhaus.

W tylnej części kościoła znajduje się bogato zdobiona rokokowa Kaplica Bożego Grobu. Możemy w niej podziwiać rokokowy ołtarz z oszkloną figurą Chrystusa oraz dokładną kopię Grobu Bożego.

Największe wrażenie robią jednak namalowane w 1730 r. zdobiące sklepienie polichromie iluzjonistyczne autorstwa Tomasza i Feliksa Schefflerów, poświęcone czci Krzyża Świętego.

Warto przyjrzeć się pozostałym elementom wyposażenia kościoła, ponieważ niemal każdy detal w tej świątyni jest prawdziwą perełką.

Szklane tablice w Nysie

W centrum miasta możemy zobaczyć kilka szklanych tablic z fotografiami nyskich ulic z początku XX w. Dzięki nim możemy przekonać się, jak zmieniła się zabudowa miasta w konkretnym miejscu. Muszę przyznać, że tablice skradły moje serce i chciałbym, żeby więcej miejscowości pomyślało o tego typu atrakcji.

Gdzie warto zjeść w Nysie?

Smaczny obiad zjedliśmy w restauracji Obiady u Asi przy ulicy Krzywoustego.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Paczków.

Byliście w Nysie? Co Waszym zdaniem warto jeszcze zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to