Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie dostępna jest dla zwiedzających w Nowohuckim Centrum Kultury.

Gdzie zaparkować

Obok Nowohuckiego Centrum Kultury znajduje się parking, na którym możecie zaparkować w cenie 5 zł za godzinę.

Zdzisław Beksiński

Urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku. W 1952 r. zdobył dyplom architekta na Politechnice Krakowskiej. Od 1959 r. pracował jako stylista w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”. W wolnym czasie malował i wykonywał fotografie, a jego twórczość cieszyła się coraz większą popularnością. We wrześniu 1977 r. przeprowadził się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie mieszkał aż do śmierci. Rodzina Beksińskich uważana jest przez niektórych za przeklętą. Żona Zofia zmarła w 1998 r. w wyniku pęknięcia tętniaka aorty, syn Tomasz rok później popełnił samobójstwo, a Zdzisław 21 lutego 2005 został zamordowany w swoim mieszkaniu przez syna małżeństwa pomagającego artyście w pracach domowych. Pochowano go na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.       

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie

Obok twórczości Zdzisława Beksińskiego nie można przejść obojętnie. Jego obrazy albo zachwycają, albo wzbudzają niesmak. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy. Beksiński to mój ulubiony malarz.

Wystawę w Nowohuckim Centrum Kultury otwarto 7 października 2016 r. Jest to druga co do wielkości stała ekspozycja obrazów Beksińskiego w Polsce po tej znajdującej się w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Na wystawie możemy zobaczyć około 50 obrazów w większości z lat 80. ubiegłego wieku, czyli z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Pochodzą one z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów a prywatnie przyjaciół malarza. 

Przygaszone światło i towarzysząca zwiedzaniu muzyka „W hołdzie Mistrzowi Beksińskiemu” autorstwa Armanda Amara tworzą niesamowity klimat, dzięki którym możemy jeszcze bardziej wejść w niesamowity świat artysty.

Warto obejść całą ekspozycję kilkakrotnie i nie śpiesząc się przyjrzeć się każdemu obrazowi bardzo dokładnie. Macie wtedy możliwość dostrzeżenia detali, które na pierwszy rzut oka bardzo łatwo przeoczyć.   

Informacje praktyczne

Adres: Nowohuckie Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232

Godziny otwarcia: Czwartek-Niedziela 13:00-19:00

Bilety: 20/15 zł ulgowy.

Wszystkie informacje na temat wizyty w galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W Krakowie jest mnóstwo atrakcji, które trzeba zobaczyć. Koniecznie wybierzcie się na Wawel, odwiedźcie Muzeum Czartoryskich czy też Rynek Podziemny. Natomiast dziewiętnaście kilometrów od Krakowa położona jest Wieliczka.

Byliście w galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie? Lubicie malarstwo tego artysty? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to