Kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów w naszym kraju.

Gdzie zaparkować

Samochód można bezpłatnie zaparkować przy ulicy Kościelnej obok kościoła.

Trochę historii

Kościół wzniesiono prawdopodobnie około 1490 r. Około 1505 r. wykonano polichromie, które w niezmienionym kształcie możemy podziwiać do dziś. W 1601 r. wybudowano przyległą do świątyni wieżę. Powracający spod Wiednia po zwycięstwie nad Turkami Jan II Sobieski podarował w 1683 r. kościołowi chorągiew. W 1995 w Dębnie ustanowiono parafię. 3 lipca 2003 kościół w Dębnie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, w uznaniu wyjątkowych walorów historyczno-artystycznych.

Kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie dziś

Mimo niewielkich rozmiarów świątynia zachwyca swoim wyposażeniem. Pierwsze co rzuca się w oczy po wejściu do kościoła, to bogato zdobiony ołtarz główny w formie tryptyku. Wybudowano go w pierwszej połowie XVI w. Przedstawia postacie: św. Michała Archanioła, Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Katarzynę.

Tuż na ołtarze znajduje się krucyfiks z około 1380 r., uznawany za najstarszy zabytek w świątyni. Na jego czterech końcach umieszczono tarcze z godłami ewangelistów, a obok znajdują się drewniane figury Matki Bożej i Jana Ewangelisty.   

Po obu stronach ołtarza głównego możemy podziwiać ołtarze boczne wykonane w stylu barokowym.

Na północnej stronie kościoła możemy zobaczyć drewniane tabernakulum z XIV w. oraz figurę św. Mikołaja z około 1420 r.

Przy południowym wejściu znajduje się chorągiew wojenna z wizerunkiem św. Stanisława ze Szczepanowa podarowana przez króla Jana II Sobieskiego.

Największą atrakcją świątyni są unikatowe polichromie z początku XVI w. Wykonano je przy pomocy tak zwanych patronów, czyli specjalnych szablonów wykonanych ze skóry. Jest to najstarsza zachowana w całości polichromia patronowa w Europie.

Warto również zwrócić uwagę na gotycką ambonę, przepiękny żyrandol, a także wyjątkowej urody konfesjonał.

Jako ciekawostkę warto dodać, że kościół w Dębnie zagrał w serialu „Janosik”. W jego wnętrzu odbywała się ceremonia ślubu Janosika i Maryny.

Informacje praktyczne

Adres: Kościelna 42, Dębno

Godziny otwarcia:  Kościół można zwiedzać od 1 maja do 31 października.

  • Poniedziałek – Piątek 9:00-12:00 i 13:00-17:00
  • Sobota 9:00-12:00
  • Niedziela 12:00-17:00

Z powodu ochrony zabytkowych polichromii, w czasie deszczowej pogody wejście do kościoła może być niemożliwe!

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne, ale warto wrzucić ofiarę do puszki.

Wszystkie informacje na temat zwiedzanie kościoła znajdziecie TUTAJ.

Legenda

Według legendy świątynie wybudowali zbójcy, którym ukazał się Archanioł Michał i nakazał im postawienie kościoła w miejscu, w którym stoi do dziś.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Osiem kilometrów na zachód warto odwiedzić Muzeum księdza Tischnera w Łopusznej, a trzynaście kilometrów na wschód znajdują się zamki w Czorsztynie i w Niedzicy.

Byliście w kościele Św. Michała Archanioła w Dębnie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to