Groty Mechowskie to najmniejsza podziemna trasa turystyczna w Polsce.
Gdzie zaparkować
Obok jaskini, po drugiej stronie ulicy, jest nieduży bezpłatny parking.
Trochę historii
Groty Mechowskie odkryto w 1818 r. podczas pomiarów geodezyjnych przeprowadzonych przez mierniczego Heue’go, chociaż okoliczni mieszkańcy znali to miejsce już wcześniej. Pierwszego opisu jaskini dokonał w 1829 r. Kleefeld. W 1908 r. władze pruskie uznały je za pomnik przyrody, a dwa lata później udostępniono je dla zwiedzających. Po II wojnie światowej okopano zasypane fragmenty i ponownie udostępnioną jaskinię dla zwiedzających w 1949 r. Groty Mechowskie w 1955 r. zyskały status pomnika przyrody nieożywionej nadany przez Polskę.
Groty Mechowskie
Długość jaskini to około 61 metrów, z czego dla zwiedzających udostępniono tylko około 30 metrów, co sprawia, że jest to najkrótsza podziemna trasa turystyczna w naszym kraju.
Do Grot wchodzimy, przechodząc między dwoma kolumnami z piaskowca. Przejście całości zajmuje maksymalnie kilka minut, dlatego warto przejść całą trasę kilka razy. Oczywiście możemy to zrobić w ramach jednego zakupionego biletu.
Trasa jest w pełni oświetlona. Osoby dorosłe (ja mam 1,80 cm) będą zmuszone do chodzenia w kucki. Warto o tym pamiętać, bo osobiście przekonałem się, jak twarde są skały, gdy moja głowa spotkała się z jedną z nich 🙂
W trakcie zwiedzania warto uważnie przyglądać się skałom. W kilku miejscach możecie zobaczyć nieduże formy naciekowe i ciekawe porosty. Jeżeli dopisze Wam szczęście, to spotkacie też kolorowe ślimaki.
Informacje praktyczne
Adres: Turystyczna 2, 84-106 Mechowo
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Niedziela 9:00-17:00
Bilety: 5/3 zł ulgowy
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Puck.
Byliście w Grotach Mechowskich? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂