Kruszwica nazywana jest czasami legendarną stolicę Polski. To urocze miasto nad jeziorem Gopło oferuje turystom kilka niezwykle ciekawych atrakcji.
Trochę historii
Od VIII w. gród kruszwicki był ośrodkiem plemiennym Goplan. W X w., w wyniku podboju, terytorium znalazło się pod panowaniem państwa Polan i weszło w jego skład. X i XI w. to czasy największej świetności Kruszwicy, która stała się jedną ze stolic pierwszych Piastów, a w XI i XII w. była siedzibą biskupstwa kujawskiego. W 1422 r. Kruszwica otrzymała prawa miejskie. Pożary, wojny, w tym przede wszystkim potop szwedzki doprowadziły miasto do ruiny. Po pierwszym rozbiorze Polski Kruszwicę włączono do zaboru pruskiego. Miasto odzyskało niepodległość w 1919 r.
Gdzie zaparkować w Kruszwicy
Można bezpłatnie zaparkować na parkingu przy ulicy Zamkowej.
Informacja Turystyczna w Kruszwicy
ul. Podzamcze 1
Atrakcje Kruszwicy
Wszystkie atrakcje Kruszwicy można zwiedzić spacerując, jednak do Kolegiaty warto podjechać samochodem, w celu zaoszczędzenia czasu.
Rynek w Kruszwicy
Zabudowa rynku w Kruszwicy pochodzi z drugiej połowy XIX i początku XX w. Rynek podzielony jest na dwie części. Jedna, bardziej otwarta, służy jako miejsce do organizacji imprez plenerowych. Druga, pełna drzew, jest doskonałym miejscem rekreacji.
Na schodach przy ulicy Rynek 18, możecie zobaczyć niedużą rzeźbę myszy, która nawiązuje do legendy o Popielu.
Wieża ciśnień w Kruszwicy
Wieżę możecie obejrzeć przy ulicy Portowej. Wybudowano ją w 1934 r., jako element nowo powstającej sieci wodociągowej w mieście. Jej wysokość wynosi 30 m, a pojemność zbiornika na wodę 100 m3.
Mysia Wieża w Kruszwicy
Wieża jest największą i najbardziej znaną atrakcją miasta. Wzniesiono ją na planie ośmiokąta, a jej wysokość wynosi 32 m.
Wraz z resztkami murów stanowi pozostałość po zamku obronnym wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego około 1350 r. Pierwotnie pełnił on rolę obronną przed Krzyżakami, a po zawarciu w 1466 r. II pokoju toruńskiego stał się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Liczne pożary doprowadziły warownię do ruiny. Dzieła zniszczenia dokonały wojska szwedzkie, które w 1657 r. wysadziły zamek w powietrze.
W 1802 r. przeprowadzono prace konserwatorskie, a w 1896 r. wieżę udostępniono do zwiedzania. Wspinając się na wieżę, warto uważnie się rozglądać, ponieważ na podłodze możemy zobaczyć białe myszki i wcale nie będzie to świadczyło o naszym alkoholowym upojeniu 🙂
Szczyt Mysiej Wieży jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się widok z jednej strony na jezioro Gopło, a z drugiej na miasto.
W podziemiach zamku możemy podziwiać niewielką salę tortur, a także poczytać o historii Kruszwicy.
Legenda o królu Popielu
Dawno temu kruszwickim grodem rządził król Popiel. Był on bardzo okrutny dla swoich poddanych, a dodatkowo do zła podjudzała go jego żona Gerda.
Pewnego dnia król wybrał się do pustelnika, żeby ten przepowiedział mu przyszłość. Wtedy starzec powiedział mu, żeby strzegł się on myszy. Popiel wyśmiał pustelnika i zupełnie nie przejął się przepowiednią.
Król miał radę starszych, która składała się z jego stryjów, ale za namową żony, zupełnie nie liczył się z ich zdaniem. Wspólnie zadecydowali, że muszą się ich pozbyć. Wyprawili przyjęcie, na które zaprosili stryjów. Podczas wieczerzy Gerda każdemu z nich polała zatruty miód, pomijając kielich Popiela. Stryjowie wkrótce zmarli w strasznych mękach, przeklinając Popiela i cały jego ród.
Od tej pory król z żoną nękali lud jeszcze mocniej. Jednak do czasu. Na zamku pojawiły się myszy, których z każdym dniem było coraz więcej. Przerażony Popiel przypomniał sobie przepowiednię pustelnika. Postanowił wraz z żoną schronić się w zamkowej wieży. Myszy jednak dostały się do środka i zjadły króla i królową. Od tej pory wieża nazywana jest Mysią Wieżą.
Bazylika kolegiacka św. Piotra i Pawła w Kruszwicy
Trójnawową świątynię na planie krzyża łacińskiego wybudowano w latach 1120–1140 z granitu i piaskowca. Początkowo pełniła rolę siedziby biskupstwa, które w 1157 r. przeniesiono do Włocławka. W 1547 r. odbudowano zniszczoną uderzeniem pioruna wieżę kościoła. Świątynia mocno ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego. Odbudowano ją, nadając jej charakter barokowy. Po pierwszym rozbiorze Polski kolegiata została zamknięta, co ponownie doprowadziło do jej zniszczenia. Odrestaurowano ją w latach 1856–1859. W czasie II wojny światowej kościół służył jako magazyn zboża. W latach 1954-1956 przeprowadzono kolejny remont świątyni, przywracając jej charakter romański. 25.01.1970 r. papież Paweł VI podniósł kolegiatę kruszwicką do godności Bazyliki Mniejszej.
Wyposażenie kościoła jest typowe dla stylu romańskiego, czyli bardzo surowe.
Najstarszym zabytkiem jest kamienna chrzcielnica o kielichowej czaszy z XII w.
Na uwagę zasługuje również romańska kropielnica z wyrytymi na obrzeżu krzyżykami.
Ołtarze boczne zdobią obrazy Matki Bożej Częstochowskiej z 1656 r. malowany na desce, oraz obraz św. Krzyża z połowy XVII w.
W północny portal ściany wmurowano płytę nagrobną Zofii Oporowskiej, żony Jana Oporowskiego, starosty kruszwickiego.
Gdy spojrzymy w górę, możemy obejrzeć drewniany krucyfiks z XIX w., oraz dwa żyrandole z 1643 r. i 1929 r.
Sufit pokrywa modrzewiowa okładzina imitująca strop belkowy.
Gdzie warto zjeść w Kruszwicy?
Bardzo smaczny obiad zjedliśmy w Restauracji Kawiarni pod Malwami przy ulicy Rynek 11.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Strzelno.
Byliście w Kruszwicy? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂