Leżący nad Wisłą Grudziądz, to czwarte pod względem wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż Grudziądz ma ogromny potencjał turystyczny, to wielu turystów go omija. Naszym zdaniem bardzo niesłusznie.
Trochę historii
Pierwsze wzmianki o grodzie w Grudziądzu sięgają X wieku. W 1231 r. został on opanowany przez Krzyżaków. W 1291 r. Grudziądz uzyskał prawa miejskie. Osiem lat później, ukończono budowę zamku, który stał się siedzibą komtura. Dogodne położenie nad Wisłą sprawiło, że miasto stało się ważnym ośrodkiem handlu zbożem. W 1466 r. Grudziądz znalazł się w granicach Polski i stał się siedzibą sejmiku generalnego. W 1655 roku miasto zajęli Szwedzi, którzy ufortyfikowali zamek. Po pierwszy rozbierze Polski, Grudziądz został przyłączony do państwa pruskiego. W drugiej połowie XIX wieku miasto zyskało nowe zakłady przemysłowe, most na Wiśle oraz połączenia kolejowe. W 1920 r. Grudziądz znalazł się granicach Polski. W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w około 60%.
Gdzie zaparkować w Grudziądzu
Najlepiej w okolicach Bramy Wodnej. Przy alei Królowej Jadwigi jest płatny parking nad Wisłą. Znajduje się on w Strefie Płatnego Parkowania, która obowiązuje przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00. 250 metrów wcześniej, przy ulicy Portowej, jest niewielki bezpłatny parking.
Punkt Informacji Turystycznej w Grudziądzu
ul. Rynek 3/5
Atrakcje Grudziądza
Grudziądz jest bardzo kompaktowym miastem, jeżeli chodzi o zwiedzanie. Praktycznie wszystkie atrakcje turystyczne znajdują się blisko siebie i spokojnie można je zobaczyć spacerując.
Panorama Grudziądza
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć jednak po drugiej stronie Wisły. Na końcu ulicy Rybackiej, znajduje się punkt widokowy „Panorama Grudziądza”. Niech Was nie zrazi marnej jakości droga, która do niego prowadzi, ponieważ gdy dojedziecie na miejsce, Waszym oczom ukaże się widok, który zapiera dech w piersiach. Grudziądzkie spichlerze w 2011 roku zostały uznane za jeden z siedmiu nowych cudów Polski w plebiscycie magazynu „National Geographic Traveler”. Większość z nich pochodzi z XVI-XVIII w., natomiast pierwsze powstawały już dwa stulecia wcześniej. Spełniały funkcję magazynów zbożowych oraz obronną, zaś po przekształceniu w XIX i XX w. kilku z nich – również mieszkalną.
Adres: Rybacka 27
Pomnik Flisaka i tabliczki z nazwą ulicy Grudziądzkiej
Zanim wybierzemy się na Stare Miasto, warto zwrócić uwagę na kilka atrakcji, które znajdują w jego najbliższym otoczeniu. Po pierwsze warto przespacerować się nadwiślańskimi bulwarami i przyjrzeć się spichlerzom, tym razem z bliska. Przed Bramą Wodną znajduje się Pomnik Flisaka, który upamiętnia tradycję wiślanych spływów. Tuż obok możecie zobaczyć tabliczki z nazwą ulicy Grudziądzkiej z różnych miast. Pierwszy raz spotkaliśmy się z taką atrakcją i muszę przyznać, że niesamowicie mi się ten pomysł spodobał.
Brama wodna w Grudziądzu
Drzwi do Starego Miasta. Jest jedyną bramą miejską, która zachowała się do naszych czasów. Powstała na początku XIV wieku. Dwukrotnie spalona, w 1659 i 1945 roku. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego.
Rynek w Grudziądzu
Rynek otoczony jest kolorowymi kamieniczkami. Niestety w większości nie są one oryginalne, ponieważ niemal wszystkie budynki w zachodniej i południowej pierzei zostały zniszczone w 1945 r. Na szczęście zostały pięknie odrestaurowane. Najstarszą oryginalną kamienicą jest ta pod numerem 20, zwana „Pod Łabędziem”. Została wybudowana na przełomie XVI i XVII w. Poznacie ją po płaskorzeźbie przedstawiającej tego pięknego ptaka.
Na Rynku znajdują się dwa pomniki. W jego centralnej części stoi pomnik Żołnierza Polskiego. Natomiast w północno-zachodnim narożniku placu w 2015 roku umieszczono ławeczkę z Mikołajem Kopernikiem, który 21 marca 1522 roku wygłosił w Grudziądzu traktat o monecie.
Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że Grudziądz jest jedynym polskim miastem, przez którego rynek, bezpośrednio przejeżdża tramwaj, a także najmniejszym miastem w Polsce, posiadającym samodzielną sieć tramwajową.
Warto pokręcić się po przyległych do Rynku uliczkach. Nam najbardziej do gustu przypadła ulica Mikołaja Reja, która wyglądała jakby żywcem wyjęta z jednego z włoskich miasteczek. Czyż nie wygląda uroczo?
Można również zobaczyć jak wyglądają spichlerze od strony miasta.
Bazylika św. Mikołaja w Grudziądzu
Kilka kroków od Rynku, znajduje się najstarszy kościół w Grudziądzu, czyli Bazylika św. Mikołaja. Jej budowę rozpoczęto w 1286 roku i trwała ona przez 130 lat. Wybudowana jest w stylu gotyckim.
Od maja do września, w każdy weekend udostępniona do zwiedzania jest wieża kościoła. Niestety my byliśmy na tygodniu i nie mieliśmy okazji skorzystać z tej atrakcji.
Pomnik ułana z dziewczyną
Tuż obok kościoła, znajduje się wykonany z brązu pomnik ułana z dziewczyną. Jego odsłonięcie nastąpiło w 2008 roku i ma upamiętniać działalność przedwojennego Centrum Szkolenia Kawalerii w tym mieście. Warto zwrócić uwagę na wyryte na nim słowa, które są fragmentem wiersza generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego:
„Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko… koń.”
Góra Zamkowa z wieżą Klimek
Gdy już obejrzymy pomnik, warto rozpocząć króciutką wspinaczkę na najwyższe wzniesienie w Grudziądzu. W latach 1260-1299 zakon krzyżacki wzniósł na nim zamek obronny, z wolnostojącą wieżę obronną zwaną Klimkiem, która w czasie pokoju służyła również jako więzienie. Twierdza wielokrotnie była niszczona, a od roku 1781 systematycznie rozbierana. Wieżę w 1945 roku wysadziło wojsko niemieckie. W latach 2013-2014 relikty zamku poddano rewitalizacji. Wyeksponowano mury oraz zbudowano wieżę widokową, wzorowaną na dawnej zamkowej wieży Klimek.
Z jej szczytu rozpościera się przepiękny widok na Grudziądz.
Informacje praktyczne
Godziny otwarcia: Codziennie w godzinach:
- Kwiecień-wrzesień 9:00-20:00
- Październik i marzec 9:00-18:00
- Listopad-luty 9:00-16:00
Bilety: Wstęp bezpłatny.
Urząd Stanu Cywilnego i Poczta Polska
Gdy byliśmy na szczycie wieży Klimek, moją uwagę zwróciły dwa stojące obok siebie budynki z czerwonej cegły. Jesteśmy miłośnikami tego typu budowli i po zejściu skierowaliśmy swoje kroki w tamtą stronę.
Budynek Urzędu Stanu Cywilnego został zbudowany 1873 r. i początkowo był siedzibą żydowskiego sierocińca. W latach międzywojennych pełnił funkcję drugiego ratusza.
Adres: Mickiewicza 28/30
Natomiast narożny budynek Poczty Polskiej został wzniesiony w 1883 roku.
Adres: Sienkiewicza 20
Gdzie napić się kawy w Grudziądzu?
Nie mogliśmy sobie odmówić spędzenia więcej czasu w towarzystwie kolorowych parasolek, kwiatów i rzeźb, na wspomnianej ulicy Mikołaja Reja. W ten sposób trafiliśmy na kawiarnię „Fado Cafe”. Lokal oferuje ogromny wybór ciast i różnych deserów. Bardzo smakowała nam również w tym miejscu kawa. Zdecydowanie warto odwiedzić tę kawiarnię.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Dwadzieścia cztery kilometry na południowy wschód znajduje się Zamek w Radzyniu Chełmińskim.
Byliście w Grudziądzu? Co Waszym zdaniem jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂
1 Comment