Muzeum Mazurskie w Owczarni to miejsce, w którym umieszczono zbiory poświęcone kulturze mazurskiej obejmującej okres od początku XIX w. do połowy XX w.

Gdzie zaparkować

Obok muzeum jest bardzo dużo miejsca, żeby bezpłatnie zaparkować.

Trochę historii

Nazwa Owczarnia pochodzi od wyspy na jeziorze, na której hodowano owce. Dziś po jeziorze nie ma już śladu, natomiast wyspa znajduje się w lesie.

Budynek, w którym mieści się muzeum, wybudowano około 1850 r. Mieszkały w nim cztery rodziny pracujące w majątku ziemskim. W dwudziestoleciu międzywojennym zamieszkiwały go dwie rodziny, a po II wojnie światowej jedna. Obok domu stał dwór z 1853 r., który nie zachował się do czasów współczesnych. Otwarcie muzeum nastąpiło w 1996 r.

Muzeum Mazurskie w Owczarni

Muzeum znajduje się w tak zwanym czworaku, czyli budynku składającym się z czterech pomieszczeń.

W pierwszym możemy zobaczyć izbę z XIX w., gdzie możemy obejrzeć meble i narzędzia takie jak sierpy, kołowrotek, czy warsztat tkacki.

W drugim pomieszczeniu możemy podziwiać sypialnię z drugiej połowy XIX w. i z okresu międzywojennego.

Kolejną izbę zajmuje kuchnia, gdzie centralne miejsce zajmuje kaflowa kuchnia. Zaprezentowano tu również liczne wyposażenie kuchenne z dwudziestolecia międzywojennego.

Koniecznie zwróćcie uwagę na wiszącą na ścianie listę zakupów. Kiedyś ludzie mieli rewelacyjne pomysły, jak ułatwić sobie życie.

W ostatnim pomieszczeniu możemy zobaczyć pokój gościnny z meblami z lat 1871-1918. Umieszczono tu również instrumenty muzyczne, a na ścianach możemy podziwiać portrety królów pruskich.

Po muzeum oprowadza nas właściciel, który jest skarbnicą wiedzy na temat życia Mazurów.

Obok muzeum działa restauracja, w której możemy zjeść obiad, skosztować czegoś słodkiego lub napić się kawy.

Informacje praktyczne

Adres: Owczarnia 1, 11-400

Godziny otwarcia: Poniedziałek-Niedziela 10:00-18:00

Bilety: 15/10 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum Mazurskim w Owczarni znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzynaście kilometrów na północ położony jest Wilczy Szaniec, a dziesięć kilometrów w tym samym kierunku znajduje się Kętrzyn.

Byliście w Muzeum Mazurskim w Owczarni? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to