Wilczy Szaniec był główną kwaterą Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w latach 1941–1944.

Gdzie zaparkować

Obok bunkrów znajduje się duży parking. Opłata za całodzienny postój samochodu osobowego wynosi 15 zł.

Trochę historii

Kwaterę wybudowano, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskiem w czasie wojny z ZSRR. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 1940 r. pod pretekstem budowy zakładów chemicznych. Trwały one nieprzerwanie do końca 1944 r. Nigdy nie dokończono jej budowy, ponieważ praktycznie przez cały czas wznoszono nowe obiekty. Było to miasteczko składające się ze schronów przeciwlotniczych, betonowych bunkrów oraz drewnianych baraków. Oprócz obiektów stricte wojskowych działały również herbaciarnie, kasyna i kino. W sumie powstało około 200 obiektów. Hitler w Wilczym Szańcu przebywał ponad 800 dni. 20 lipca 1944 r. miał tam miejsce nieudany zamach na jego życie dokonany przez pułkownika Clausa von Stauffenberga. Wobec zagrożenia związanego ze zbliżającym się wojskiem radzieckich, 20 listopada 1944 r. Hitler opuścił kwaterę. W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r. rozpoczęto jej wysadzanie. Dwa dni później oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Wilczego Szańca.

Zamach na Hitlera

Wilczy Szaniec był miejscem najbardziej znanego zamachu na życie Adolfa Hitlera. Przeprowadziła go grupa oficerów Wermachtu skupiona wokół pułkownika Clausa von Stauffenberga. Początkowo był on wielkim entuzjastą polityki Führera, jednak z czasem jego poglądy ewaluowały przeciwko Hitlerowi. 20 lipca 1944 r. pojawił się w Wilczym Szańcu na naradzie wojskowej i poprosił o miejsce w pobliżu Führera, argumentując to problemem ze słuchem. W trakcie zebrania wyszedł z sali tłumacząc się ważną rozmową telefoniczną, pozostawiając teczkę z materiałem wybuchowym. O godzinie 12:42 bomba eksplodowała, zadając Hitlerowi tylko powierzchowne rany. Von Stauffenberg przekonany o śmierci Führera natychmiast udał się do w stronę Berlina. Niemal natychmiast wydano rozkaz aresztowania spiskowców, których bardzo szybko chwytano, a następnie skazano na karę śmierci poprzez rozstrzelanie.

Wilczy Szaniec dziś

Z racji tego, że kwatera została wysadzona w powietrze, obecnie możemy podziwiać głównie tylko ruiny bunkrów. Do części z nich możemy zajrzeć, a do niektórych nawet wejść do środka.

Spacerując po Wilczym Szańcu, możemy obejrzeć kwatery między innymi Adolfa Hitlera, Hermana Göringa i Wilhelma Keitela.

Duże wrażenie robią trzy tematyczne pawilony. W pierwszym zaprezentowano wykopaliska odnalezione na terenie kwatery. Oprócz makiety Wilczego Szańca możemy w nim oglądać rzeczy osobiste żołnierzy, broń, a także elementy ubioru.

Drugi poświęcono zamachowi na Hitlera. Uzyskamy tu wszystkie informacje na temat wydarzenia z 20 lipca 1944 r., a także zobaczymy, jak wyglądał moment zamachu.

W trzecim pawilonie możemy zobaczyć wystawę dotyczącą Powstania Warszawskiego, ponieważ to właśnie w Gierłoży decydowano o losach powstańczej Warszawy. 

Zwiedzanie ułatwiają nam tabliczki znajdujące się obok każdego bunkra, z których poznajemy jego przeznaczenie i historię.

Po terenie poruszamy się po wygodnych alejkach, dzięki którym bez problemu możemy zwiedzać Wilczy Szaniec z wózkiem.

Zobaczenie całej kwatery zajmuje około 3-4 godzin.

Informacje praktyczne

Adres: Gierłoż 5, 11-400 Kętrzyn

Godziny otwarcia: Zwiedzanie możliwe jest przez 7 dni w tygodniu:

  • Marzec i wrzesień 08:00 – 18:00
  • Kwiecień 08:00 – 19:00
  • Maj-Sierpień 08:00 – 20:00
  • Październik-Luty 08:00 – 16:00

Bilety:

  • 01.04 – 31.10 25/20 zł ulgowy (Dzieci do lat 6 wstęp wolny)
  • 01.11 – 31.03 20/15 zł ulgowy (Dzieci do lat 6 wstęp wolny)

Wszystkie informacje na temat wizyty w Wilczym Szańcu znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzynaście kilometrów na południe od Wilczego Szańca znajduje się Muzeum Mazurskie w Owczarni, natomiast dziewięć kilometrów na zachód położony jest Kętrzyn.

Byliście w Wilczym Szańcu? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to