Muzeum Więzienia Pawiak, będące oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie, upamiętnia działalność największego więzienia politycznego z czasów II wojny światowej.
Gdzie zaparkować
Muzeum znajduje się na terenie Strefy Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 20:00. W weekendy możemy bezpłatnie zaparkować na jednym z pobliskich parkingów.
Trochę historii
W latach 1830-1836 w Warszawie wybudowano więzienie śledcze według projektu Henryka Marconiego. Kompleks położony był pomiędzy ulicami Dzielną, Więzienną i Pawią. Brama wjazdowa znajdowała się przy tej ostatniej i stąd pochodzi nazwa Pawiak. Od 1863 r. więzienie posiadało odziały zarówno męski jak i kobiecy. Na Pawiaku więziono między innymi członków Rządu Narodowego, powstańców styczniowych i uczestników rewolucji z 1905 r. W czasie okupacji niemieckiej Pawiak stał się więzieniem śledczym Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego, największym więzieniem politycznym na terenie okupowanej Polski. Szacuje się, że przez Pawiak przeszło około 100 tysięcy więźniów. W lipcu 1944 r. Niemcy rozpoczęli likwidację wiezienia. 21 sierpnia 1944 r. opustoszałe zabudowania więzienia wysadzono w powietrze.
Muzeum Więzienia Pawiak
Muzeum otwarto 28 listopada 1965 r., jako oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego. Wzniesiono go na ocalałych fundamentach i zachowanych fragmentach piwnic oddziałów VII i VIII dawnego więzienia, według projektu Romualda Gutta i Mieczysława Mołdawa.
Muzeum podzielono na dwie części. W pierwszej możemy obejrzeć więzienne cele. W jednej z nich mamy możliwość wysłuchać wstrząsających nagrań grypsów, jakie więźniowie Pawiaka przekazywali swoim bliskim. Muszę przyznać, że słuchanie relacji osób, w których zapewniają, że będą silni, a o których wiemy, że kilka dni później już nie żyli, było dla mnie wstrząsającym przeżyciem. Tak samo jak oglądanie celi śmierci.
Druga część to duża sala, na której możemy zobaczyć fotografie więźniów, ich rzeczy osobiste i dokumenty.
Możemy również obejrzeć między innymi grypsy pisane przez osadzonych (jeden z nich nakłuwany igłą na kartce papieru) i różne sposoby ich przenoszenia,
serce z chleba i słomy wykonane przez jednego więźnia, pamiętniki pisane przez osadzonych, czy też karty i szachy wykonane przez aresztowanych.
Duże wrażenie zrobił na mnie wiersz Ryszarda Kiersnowskiego Testament Poległych umieszczony na jednej ze ścian.
Przed wejście do muzeum możemy obejrzeć niewielką część murów i fragment bramy wjazdowej. Są to jedyne zachowane do dzisiejszego dnia elementy dawnej zabudowy.
Koniecznie zwróćcie również uwagę na znajdujący się na dziedzińcu Pomnik Drzewa Pawiackiego. Odsłonięto go 8 czerwca 2005 r. Jest on wierną kopią wiązu szypułkowego, który rósł w tym miejscu od początków XX w. do listopada 2004 r. Jego zachowane fragmenty możemy obejrzeć w jednej z więziennych cel muzeum.
Informacje praktyczne
Adres: Dzielna 24/26 Warszawa
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek: Nieczynne
- Wtorek, Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00
- Środa: 11:00-19:00
Bilety: 20/10 zł ulgowy. W czwartki wstęp wolny.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum Więzienia Pawiak znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum POLIN.
Byliście w Muzeum Więzienia Pawiak? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂