Zamek Pieskowa Skała, Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, to najlepiej zachowany zamek na Szlaku Orlich Gniazd.

Gdzie zaparkować

Tuż obok Maczugi Herkulesa znajduje się szutrowy parking. Umieszczona obok tablica informuje, że jest on płatny 15 zł za cały dzień. W czasie naszego pobytu nie było jednak nikogo, kto pobierałby opłaty. Pół kilometra dalej, u podnóża zamku, również możecie zaparkować na płatnym parkingu w cenie 8 zł za godzinę postoju.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z 1315 r., kiedy to Władysław Łokietek wydał dokument, w którym pojawia się nazwa Peskenstein. W pierwszej połowie XIV w. Kazimierz Wielki wzniósł w tym miejscu nowy zamek składający się z dolnej i górnej części, wzniesionej na niedostępnej skale zwanej Dorotką. Król Ludwik Węgierski w 1377 r. podarował warownię podstolemu krakowskiemu Piotrowi Szafrańcowi i w rękach tej rodziny pozostawała ona do 1608 r. W połowie XVI w. zamek przekształcono w renesansową rezydencję. Twierdza uległa zniszczeniom w czasie potopu szwedzkiego, a także dwóch pożarów, w 1718 i 1850 r. Od roku 1842 zamek należał do rodziny Mieroszewskich. W latach 80. XIX w. przeprowadzono prace remontowe, które wzbogaciły warownię o elementy neogotyckie. Ostatnim właścicielem rezydencji był Serafin Chmurski, który z powodu zadłużenia majątku, musiał oddać zamek na licytację. Rezydencję wykupiło Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała. W czasie II wojny światowej na zamku funkcjonował sierociniec, głównie dla dzieci z dawnych kresów wschodnich. Po wojnie warownię przejął Skarb Państwa. Od 1970 r. w zamku funkcjonuje muzeum. W latach 1994-2004 przeprowadzono remont, po którym udostępniono ekspozycję na obu piętrach zamku.

Na terenie warowni kręcono kilka filmów i seriali, m.in. Janosik (siedziba hrabiego Horvatha), Pan Wołodyjowski i Ogniem i Mieczem.

Zamek Pieskowa Skała

Zamek początkowo zwiedzamy w towarzystwie przewodnika. Wycieczkę rozpoczynamy od zewnętrznego dziedzińca, nad którym góruje piętnastowieczna baszta.

Następnie kierujemy się na wewnętrzny dziedziniec. Warto zatrzymać się chwilę w prowadzącej do niego bramie. Znajdują się tam pozostałości pieca chlebowego.

Wewnętrzny dziedziniec otaczają arkadowe krużganki, które sprawiają, że możemy poczuć się jak na Wawelu. Zdobi je 21 maszkaronów stylizowanych na twarze ludzkie i zwierzęce. Na dziedzińcu możemy również oglądać 45-metrową studnię wykutą w skale.

Pod kaplicą zamkową znajduje się krypta, w której możemy obejrzeć siedemnastowieczne cynowe sarkofagi Adama Hieronima Sieniawskiego i jego trzech synów. Co ciekawe, krypta nigdy nie była miejscem pochówku właścicieli zamku. Trumny, które możemy zobaczyć, pochodzą z Brzeżan pod Lwowem. Warto zwrócić uwagę, na zdobiące je motywy śmierci i przemijania.

Zwiedzanie z przewodnikiem kończymy na najwyższej części wzgórza zamkowego, czyli na Skale Dorotki. Z miejscem tym związana jest legenda, o której możecie przeczytać w dalszej części wpisu.

Od tego momentu rezydencję zwiedzamy samodzielnie. W kolejnych komnatach możemy oglądać wystawy stałe i czasowe.

Na tych pierwszych zaprezentowano Historię Pieskowej Skały, Europejskie style i mody w sztuce, Kulturę staropolską i Angielskie wnętrza z kolekcją obrazów.

Jeżeli chodzi o ekspozycje czasowe, w trakcie naszej wizyty zaprezentowano wystawę warszawskiego artysty, absolwenta  Europejskiej Akademii Sztuk Maksymiliana Nováka-Zemplińskiego.

Kaplicę pod wezwaniem Świętego Michała wzniesiono w połowie XVII w. Wieńczy ją okrągłą kopułą z latarnią. Niestety do dnia dzisiejszego nie zachowało się oryginalne wyposażenie. Przepiękny późnobarokowy drewniany ołtarz pochodzi z pałacu w Krosnowicach koło Kłodzka i trafił do zbiorów wawelskich po 1954 roku.

Zwiedzanie warowni kończymy na przepięknych ogrodach zamkowych. Warto tu spędzić więcej czasu spacerując labiryntem ścieżek z bukszpanu, napawając zmysły pięknymi okolicznościami przyrody.

Warto również przespacerować się dookoła zamku. U podnóża jednej ze skał możemy zobaczyć mogiłę 63 powstańców polskich z 1863., którzy zginęli w czasie dwóch bitew w Pieskowej Skale.   

Obok z kolei stoi kolumna z figurą św. Jana Nepomucena.

Legenda o Dorotce

Wiele lat temu Dorotka z rodu Toporczyków kochała lutnistę. Niestety ojciec wydał ją za mąż za jednego z Szafrańców. Kochankowie spotykali się jednak potajemnie. Gdy pewnego razu zostali przyłapani na schadzce, okrutny mąż nakazał zamurować dziewczynę żywcem w baszcie zamkowej. Po pewnym czasie Dorotka zmarła z głodu i pragnienia. Do dzisiaj ma się ukazywać jako Biała Dama z Pieskowej Skały.

Informacje praktyczne

Adres: 32-045 Sułoszowa

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: Nieczynne.
  • Wtorek-Piątek: 9:20-17:00
  • Sobota, Niedziela i święta: 9:30-18:00

Bilety: 45/35 zł ulgowy. Wstęp na dziedziniec zewnętrzny jest bezpłatny.

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Obok zamku znajduje się Maczuga Herkulesa.

Byliście na zamku w Pieskowej Skale? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to