Muzeum Geologiczne w Warszawie to darmowa atrakcja stolicy, która na pewno zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych.

Gdzie zaparkować

Samochód można zaparkować w wyznaczonych miejscach wzdłuż ulicy Wiśniowej.

Trochę historii

Muzeum powstało w 1919 r. Początkowo mieściło się w Pałacu Staszica w Warszawie. Od 1930 siedzibą Muzeum jest gmach wybudowany według projektu Mariana Lalewicza. W trakcie bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 r. budynek doznał poważnych uszkodzeń, a część okazów uległa zniszczeniu. Podczas Powstania Warszawskiego spłonęła duża część muzeum wraz z najcenniejszymi zbiorami. Ocalało tylko około 30% eksponatów. Po wojnie niemal od razu przystąpiono do odbudowy placówki. W kolejnych latach Muzeum prężnie rozwijało się, wzbogacając się o kolejne wystawy.

Muzeum Geologiczne w Warszawie

Celem Muzeum jest przechowywanie i eksponowanie pełnego zakresu materiałów naukowych dotyczących budowy geologicznej Polski.

W placówce możemy oglądać wystawy stałe jak i czasowe. Pierwszych z nich jest dziewięć:

  • Materia Ziemi
  • Skamieniały świat
  • Historia geologiczna Polski
  • Surowce mineralne Polski
  • Magmatyzm
  • Metamorfizm
  • Sedymentacja i diageneza
  • Polski kamień budowlany
  • Procesy krasowe

Jak widać, dla każdego znajdzie się coś miłego. W gablotach możemy podziwiać wyjątkowej urody minerały, niesamowite kryształy, a także różnego rodzaju skamieniałości.

W Muzeum możemy zobaczyć wszystkie skały tworzące budowę geologiczną Polski. Wielbicieli kosmosu na pewno zachwyci kolekcja meteorytów.

Dzięki czaszkom prehistorycznych ludzi możemy sobie jeszcze lepiej wyobrazić, jak wyglądała ewolucja człowieka na przestrzeni wieków.

Warto również przystanąć na klatkach schodowych prowadzących na wyższe piętro Muzeum. Znajdują się tam bowiem niezwykle ciekawy model pustyni, a także naturalnej wielkości rekonstrukcja jaskini. Muszę przyznać, że zwłaszcza ta druga zrobiła na mnie spore wrażenie.

Jednak to, co najbardziej zachwyciło mnie, ale przede wszystkim moje dzieci to kolekcja szkieletów zwierząt z opoki lodowcowej: mamuta i nosorożca wielkiego (oba znalezione na Górnym Śląsku), a także niedźwiedzia włochatego (z jaskiń ojcowskich).

W drugim końcu Muzeum możemy natomiast przyjrzeć się z bliska dilofozaurowi, mięsożernemu dinozaurowi żyjącemu 200 milionów lat temu w polskich górach.  

Zadzierając głowę, możecie zobaczyć dwie makiety innych latających gadów.  

Informacje praktyczne

Adres: Rakowiecka 4

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek – Piątek: 9:00-17:30
  • Niedziela 10:00-15:00
  • Sobota: Nieczynne

Bilety: Wstęp wolny

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwa kilometry od Muzeum warto zobaczyć przepiękną aulę Politechniki Warszawskiej, a nieco ponad kilometr od Muzeum znajdują się Łazienki.

Byliście w Muzeum Geologicznym w Warszawie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to