Cmentarz żydowski w Markuszowie to ostatnia pamiątka po żydowskiej społeczności w tej miejscowości.

Gdzie zaparkować

Można bezpłatnie zaparkować przy ulicy obok cmentarza.

Trochę historii

Pierwszy cmentarz żydowski w Markuszowie założono w XVII w. Funkcjonował do początku XIX w. W czasie II wojny światowej Niemcy całkowicie zdewastowali kirkut. Obecnie na jego terenie stoi straż pożarna i Urząd Gminy.

W pierwszej połowie XIX w. dozór bóżniczy w Markuszowie założył drugi cmentarz, który w 1937 r. jeszcze powiększono. W 1939 r. teren cmentarza ogrodzono drewnianym płotem. Znajdowało się wtedy na nim około 2500 nagrobków. Ostatni pochówek na cmentarzu miał miejsce w 1942 r. W czasie okupacji Niemcy zdewastowali jego teren, a pochodzącymi z cmentarza macewami utwardzili pobliskie drogi i chodniki. Kirkut był również miejscem kilku egzekucji markuszowskich Żydów. Po wojnie nagrobki były kradzione i wykorzystywane do różnych celów. W latach 70. XX w. teren cmentarz został zadrzewiony, a w 1989 r. wpisano go do rejestru zabytków. W 2016 r. teren cmentarza uporządkowano.

Cmentarz żydowski w Markuszowie

Cmentarz zajmuje powierzchnię około 0,54 ha. Otacza go murowane ogrodzenie.

Do dnia dzisiejszego zachowało się zalewie kilkadziesiąt macew lub ich fragmentów. Najstarsza z nich pochodzi z 1849 r.

Tuż obok wejścia możemy zobaczyć odsłonięty w 2016 r. pomnik z gwiazdą Dawida i napisem: Cmentarz żydowski w Markuszowie. Pamięci Żydów tu spoczywających.

Informacje praktyczne

Adres: ul. Łachy Markuszów

Godziny otwarcia: Czynny całą dobę

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić cmentarz żydowski w Kurowie.

Byliście na cmentarzu żydowskim w Markuszowie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to