Chełmno, nazywane Miastem Zakochanych, to niezwykle urokliwe miasteczko nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim.

Trochę historii

Pierwotna osada powstała na przełomie VIII/IX w. w miejscowości Kałdus. Po kilkukrotnym jej zniszczeniu przez pogańskie plemiona pruskie, władze osady zdecydowały się ją przenieść o kilometr dalej do miejscowości Starogród. Zbiega się to ze sprowadzeniem na ziemię chełmińską Krzyżaków. W 1232 r. zbudowali oni w Starogrodzie zamek i rozpoczęli budowę miasta, które stało się siedzibą I Komturii. Trudno jest dziś ustalić, dlaczego w połowie XIII w. miasto zostało przeniesione na obecne miejsce. 28 grudnia 1232 r. Culmen, bo taką nazwę wtedy nosiło Chełmno, otrzymał przywilej lokacyjny, które stał się wzorem dla 225 miast w Polsce. W 1251 r. odnowiono dokument lokacyjny, ponieważ poprzedni spłonął w pożarze miasta. Po przystąpieniu do Hanzy nastąpił rozwój miejscowości. Na mocy II pokoju toruńskiego w 1466 r., Chełmno przeszło w granice Polski. W 1505 r. król Aleksander Jagiellończyk przekazał miasto biskupom chełmińskim, co doprowadziło do upadku gospodarczego i politycznego miasta. Po pierwszym rozbiorze Polski, Chełmno znalazło się w zaborze pruskim. Do Polski powróciło 22 stycznia 1920 r. W czasie II wojny światowej miasto nie zostało mocno zniszczone.

Gdzie zaparkować w Chełmnie

My zaparkowaliśmy na darmowym parkingu przy ulicy Biskupiej.

Punkt Informacji Turystycznej w Chełmnie

ul. Rynek 28, Chełmno

Atrakcje Chełmna

Wszystkie atrakcje Chełmna są na tyle blisko siebie, że bez problemu możecie zobaczyć je, spacerując wśród budynków z czerwonej cegły.

Fabryka Dobrych Pomysłów

Naprzeciwko parkingu możecie podziwiać niezwykle ciekawy budynek Fabryki Dobrych Pomysłów, który swoim wyglądem nieco przypomina pałacyk. Wzniesiono go około 1901 r. i w okresie międzywojennym służył jako bednarnia Browarów Chełmińskich. Po II wojnie światowej swoją siedzibę miał w nim Klub Bokserski Fabryki Akcesoriów Meblowych, a w latach 90. funkcjonowała w nim dyskoteka.

Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Chełmnie

Gdy skręcimy w ulicę Klasztorną, naszym oczom na pierwszym planie ukaże się Dom św. Józefa, wybudowany w latach 1898 – 1899. Za nim znajduje się Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, który jest częścią zespołu klasztornego Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie. Wzniesiono go w latach 1280-1330.

Wieża ciśnień w Chełmnie

Przy ulicy Dominikańskiej możecie zobaczyć wieżę ciśnień. Wybudowano ją w 1899 r. w stylu neogotyckim. Jej budowniczym był mistrz murarsko-ciesielski Wilhelm Frucht z Chełmna, natomiast kocioł do wody wykonał fabrykant R. Peters w Chełmnie. Wieża mierzy 31,26 m wysokości i 9,20 m szerokości u podstawy. Swoją funkcję pełniła do 1985 r. Obecnie mieści się w niej kawiarnia.

Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie

W pobliżu Bramy Grudziądzkiej od 2008 r. istnieje Park Miniatur Zamków Krzyżackich. Ma on nawiązywać do sieci warownych zamków, które Krzyżacy wybudowali na terenie ziemi chełmińskiej w XIII w. Autorami makiet w skali 1:30 są Bernadetta i Zenon Firyn ze Świecia. W parku znajduje się dziewięć miniatur zamków: Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego z Malborka.

Ratusz w Chełmnie

Pierwotny Ratusz w stylu gotyckim powstał pod koniec XIII w. W latach 1567 – 1572 przebudowano go w stylu renesansowym. W XVI w. wybudowano wieżę, a dwa wieki później barokowy hełm wykonany przez Krzysztofa Wagnera z Gdańska. Ratusz zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 13,20 × 22,70 m. Jego wysokość to około 47 m. Nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów sztuki renesansowej w Polsce. W Ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej, oraz Chełmińska Informacja Turystyczna.

Pręt chełmiński

Na zachodniej ścianie Ratusza możemy zobaczyć pręt chełmiński. Pierwotnie znajdował się w kościele farnym, a od lat 80. XIX w. wisi na ścianie Ratusza. Za jego pomocą w średniowieczu wyznaczano szerokość ulic. Służył również kupcom przybywającym do Chełmna do odmierzania swoich towarów.

Mury obronne w Chełmnie

Są to jedne z najlepiej zachowanych murów miejskich w Polsce. Wzniesiono je od połowy XIII w. do połowy XIV w. w miejscu umocnień drewniano-ziemnych. Ich obecna długość wynosi 2270 m, Z siedmiu bram wjazdowych przetrwały dwie — Grudziądzka i Merseburska, a także dwadzieścia trzy baszty, z których najbardziej warto zobaczyć Prochową przy ulicy 22 stycznia, a także Panieńską przy ulicy 3 Maja.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie

Wybudowany w latach 1280-1320, w kolejnych wiekach pozostał bez większych przebudów.

Ołtarz główny powstał w latach 1708-1710, a jego autorem jest chełmiński snycerz Maciej Rodte. W jego centralnym miejscu możemy zobaczyć obraz ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Warto zwrócić uwagę na kaplicę, która znajduje się na przedłużeniu bocznej nawy północnej. Od 1649 r. można tam podziwiać słynący z cudów obraz Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej.

Najstarszy fragment prospektu organowego pochodzi z roku 1690 r. i znajduje się w nawie południowej. Podczas prac konserwatorskich w 1928 r. uzupełniono go o kolejne elementy w nawie głównej i południowej.

W pobliżu organów wisi rzeźbiona głowa jelenia z porożem renifera. Zawieszono ją na konopnej linie, która reaguje na wilgotność powietrza, dzięki czemu służy jako higrometr. Zwracając się ku ołtarzowi, wskazuje dobrą pogodę, a odwracając łeb w kierunku organów, zapowiada deszcze.

A dlaczego Chełmno nazywane jest Miastem Zakochanych? Ponieważ w chełmińskiej farze znajduje się ołtarz poświęcony św. Walentemu, w którym przechowywane są jego relikwie, a konkretnie fragment czaszki.

Istnieje również możliwość wspięcia się na taras widokowy znajdujący się na wieży kościoła, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. Wejście na wieżę jest płatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dziewięć kilometrów na północ od Chełmna warto zobaczyć Zamek Krzyżacki w Świeciu, a trzydzieści kilometrów na północny wschód warto odwiedzić Grudziądz.

Byliście w Chełmnie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to