Cmentarz żydowski w Kurowie jest jedynym materialnym śladem istnienia społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła 55% mieszkańców tej miejscowości.
Gdzie zaparkować
Można bezpłatnie zaparkować przy ulicy obok cmentarza.
Trochę historii
W drugiej połowie XVI w. powstał w Kurowie cmentarz żydowski przy obecnej ulicy Nowej (Zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Obecnie na jego terenie znajdują się domy). Prawdopodobnie w wyniku przepełnienia, w XIX w. gmina żydowska założyła kolejny kirkut przy obecnej ulicy Blich. Jego powierzchnia wynosiła 0,8 ha. W latach trzydziestych XX w. znajdowało się na nim kilkaset macew. Ostatni pochówek miał miejsce w 1942 r. Podczas II wojny światowej kirkut został zniszczony przez Niemców, a pochodzące z niego macewy posłużyły m.in. do utwardzenia drogi do Klementowic. Do dnia dzisiejszego na cmentarzu nie zachował się ani jeden nagrobek. W 1991 r. kirkut wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego.
Cmentarz żydowski w Kurowie dziś
Teren kirkutu obecnie porasta trawa i kilka drzew.
Tuż obok niego we wrześniu 2017 r. odsłonięto pomnik. Ma on formę trzech fragmentów stylizowanego na stary muru.
W jego ścianę wmurowano pięć fragmentów macew, które kiedyś znajdowały się na cmentarzu.
Znajdują się również na nim dwie tablice. Jedna upamiętnia 2,5 tysiąca zamordowanych Żydów z Kurowa, których zamordowano w niemieckich obozach zagłady oraz egzekucjach w czasie II wojny światowej. Drugą poświęcono osobom, które w czasie wojny ratowały swoich żydowskich sąsiadów.
Informacje praktyczne
Adres: ul. Blich
Godziny otwarcia: Czynny całą dobę
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Trzynaście kilometrów na zachód znajdują się ruiny papierni w Celejowie.
Byliście na cmentarzu żydowskim w Kurowie? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂