Cmentarz żydowski w Kurowie jest jedynym materialnym śladem istnienia społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła 55% mieszkańców tej miejscowości.

Gdzie zaparkować

Można bezpłatnie zaparkować przy ulicy obok cmentarza.

Trochę historii

W drugiej połowie XVI w. powstał w Kurowie cmentarz żydowski przy obecnej ulicy Nowej (Zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Obecnie na jego terenie znajdują się domy). Prawdopodobnie w wyniku przepełnienia, w XIX w. gmina żydowska założyła kolejny kirkut przy obecnej ulicy Blich. Jego powierzchnia wynosiła 0,8 ha. W latach trzydziestych XX w. znajdowało się na nim kilkaset macew. Ostatni pochówek miał  miejsce w 1942 r. Podczas II wojny światowej kirkut został zniszczony przez Niemców, a pochodzące z niego macewy posłużyły m.in. do utwardzenia drogi do Klementowic. Do dnia dzisiejszego na cmentarzu nie zachował się ani jeden nagrobek.  W 1991 r. kirkut wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego.

Cmentarz żydowski w Kurowie dziś

Teren kirkutu obecnie porasta trawa i kilka drzew.

Tuż obok niego we wrześniu 2017 r. odsłonięto pomnik. Ma on formę trzech fragmentów stylizowanego na stary muru.

W jego ścianę wmurowano pięć fragmentów macew, które kiedyś znajdowały się na cmentarzu.

Znajdują się również na nim dwie tablice. Jedna upamiętnia 2,5 tysiąca zamordowanych Żydów z Kurowa, których zamordowano w niemieckich obozach zagłady oraz egzekucjach w czasie II wojny światowej. Drugą poświęcono osobom, które w czasie wojny ratowały swoich żydowskich sąsiadów.  

Informacje praktyczne

Adres: ul. Blich

Godziny otwarcia: Czynny całą dobę

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzynaście kilometrów na zachód znajdują się ruiny papierni w Celejowie.

Byliście na cmentarzu żydowskim w Kurowie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to