Stary cmentarz żydowski w Lublinie, jest najstarszym kirkutem w mieście i jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce.

Gdzie zaparkować

Naprzeciwko cmentarza jest niewielki darmowy parking.

Trochę historii

Najstarsza pisemna wzmianka o istnieniu cmentarza pochodzi z 1555 roku,  kiedy to wydano przywilej gwarantujący Żydom możliwość dokonywania pochówków na wzgórzu Grodzisko. Nazwa ta wywodzi się od grodu warownego, który funkcjonował na tym wzgórzu do pierwszej połowy XIV wieku.

Najstarsza znajdująca się kirkucie macewa pochodzi z 1541 roku, dlatego przypuszcza się, że dokument królewski jedynie uprawomocnił faktyczny stan rzeczy. W pierwszej połowie XVII w. cmentarz otoczono istniejącym do dzisiejszego dnia murem. Ostatni oficjalny pochówek na kirkucie miały miejsce w 1830 roku.

Cmentarz wielokrotnie niszczono. W połowie XIX w. zdewastowały go wojska stacjonujące w pobliskim klasztorze franciszkanów. W czasie I wojny światowej rosyjscy żołnierze spalili prawie wszystkie drewniane macewy. Podczas II wojny światowej cmentarz był miejscem egzekucji Żydów i Polaków. Niemcy używali macew m.in. do utwardzania dróg i placów. Dopiero w latach 80. Towarzystwo Opieki nad Pamiątkami Kultury Żydowskiej w Lublinie przeprowadziło prace porządkowe i wnikliwą inwentaryzację cmentarza.

Stary cmentarz żydowski w Lublinie dziś

Stary cmentarz żydowski w Lublinie jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Do dnia dzisiejszego zachowało się na nim zaledwie kilkadziesiąt macew. Najstarsza z nich, pochodząca z grobu Jakuba Kopelmana z 1541 roku, jest najstarszym nagrobkiem żydowskim na ziemiach polskich, będącym na swym pierwotnym miejscu.

Z kolei nagrobek zmarłego w 1815 roku Widzącego z Lublina uznawany jest za najstarszy zachowany w Polsce w całości nagrobek cadyka.

Jeżeli będziecie uważnie przyglądać się macewom, to na pewno na kilku z nich wypatrzycie ślady po kulach, a także przestrzelony przez pocisk nagrobek Dawida Tewela syna Józefa.

Warto zwrócić uwagę na bogate zdobienia niektórych macew. 

Informacje praktyczne

Adres: ul. Kalinowszczyzna

Godziny otwarcia: Czynny całą dobę

Bilety: 10 zł. Opłaty oraz odbioru kluczy na cmentarz dokonuje się w recepcji Hotelu Ilan przy ul. Lubartowskiej 85. Przy okazji warto zwiedzić Synagogę Jeszywas Chachmej.

Byliście na Starym cmentarzu żydowskim w Lublinie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to