Cmentarz żydowski w Izbicy założono na wzniesieniu, na wschód od drogi między Lublinem a Zamościem.
Gdzie zaparkować
Najlepiej zaparkować w okolicach ulicy Fabrycznej. Parkowanie jest bezpłatne.
Trochę historii
„Izbica, Izbica żydowska stolica”. Tak o tym niewielkim miasteczku mówiło się przed wojną, ponieważ ponad 90% jej mieszkańców stanowili Żydzi. Cmentarz przy ulicy Fabrycznej założono około 1750 r. W czasie II wojny światowej na terenie nekropolii Niemcy przeprowadzali egzekucje Żydów z izbickiego getta, a ofiary chowano na miejscu mordu. Szacuje się, że łącznie zginęło około 4500 ludzi. Z pięciu tysięcy izbickich Żydów II wojnę światową przeżyło czternastu. Cmentarz niemal doszczętnie wtedy zdewastowano. Zniszczono kamienny mur, a zabytkowe macewy wykorzystano do budowy m.in. aresztu gestapo. Po zakończeniu wojny, okoliczni mieszkańcy rozkradli pozostałe nagrobki, wykorzystując je w swoich gospodarstwach np. jako koła szlifierskie. W latach 60. XX w. kirkut ogrodzono siatką. Zgodnie z jego wolą, 3 listopada 2021 r., na cmentarzu pochowano Ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego, który urodził się w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Izbicka nekropolia została wpisana do rejestru zabytków.
Cmentarz żydowski w Izbicy
Obecnie teren cmentarza jest zadbany i uporządkowany. Największa w tym zasługa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która w 2006 r. rozpoczęła realizację „Projektu upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Izbicy”, a także nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół w Izbicy.
Na kirkucie możecie zobaczyć kilka pojedynczych nagrobków.
W 1995 r. z inicjatywy naczelnego rabina Galicji Edgara Glucka nad grobem cadyka Josefa Mordechaja Leinera wzniesiono ohel, którego ściany obłożono odzyskanymi fragmentami macew.
Naprzeciwko możecie obejrzeć pomnik wzniesiony przez Ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego (w którym i on jest pochowany) i jego brata, upamiętniający ich zamordowaną rodzinę i innych izbickich Żydów.
Kuczka w Izbicy
Na tyłach budynku przy ulicy Lubelskiej 91 możecie zobaczyć niepozorny ganek. To murowana kuczka (z hebrajskiego sukka).
A co to jest kuczka? To szałas, namiot budowany na święto Sukkot. Ma za zadanie przypominać Żydom, w jakich warunkach musieli mieszkać w czasie wędrówki z Egiptu. Ortodoksyjni Żydzi mieszkają w nich przez siedem dni w roku, przez cały czas trwania święta. Z powodu klimatu, w Polsce kuczki bardzo często dobudowywano na stałe do budynku.
Informacje praktyczne
Adres: ul. Fabryczna, Izbica
Godziny otwarcia: Czynny całą dobę
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Dziesięć kilometrów od Izbicy, znajdują się ruiny pałacu w Stryjowie.
Byliście na cmentarzu żydowskim w Izbicy? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂