Gdzie w Polsce do miasta Katarzyny Węgrzyn to doskonała lektura dla każdego miłośnika podróży po naszym kraju.

Katarzyna Węgrzyn

Po książkę sięgnąłem z dwóch powodów. Po pierwsze zachęciły mnie wysokie oceny tego przewodnika wystawione przez innych czytelników. Po drugie jego autorką jest pani Katarzyna Węgrzyn, która prowadzi dobrze mi znanego bloga podróżniczego Gdzie w Polsce na weekend?.

Gdzie w Polsce do miasta

Przewodnik opisuje dziesięć największych polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Każda miejscowość przestawiona jest według tego samego schematu. Na początku jest bardzo ogólny plan miasta, który pozwala nam z grubsza zorientować się, gdzie znajdziemy wspominane atrakcje. Dalej mamy krótką historię danej miejscowości, co świetnie wprowadza nas w klimat opisywanego miasta. Następnie przechodzimy do najważniejszych części. W kolejnych rozdziałach autorka opisuje atrakcje w kolejności Nie przegap! (Czyli miejsca, które według pani Katarzyny, każdy turysta musi bezwzględnie zobaczyć.), muzea (Bardzo fajnym dodatkiem, jest umieszczona przy każdej instytucji legenda, która podpowiada nam, czy jest to miejsce odpowiednie do zwiedzania z dzieckiem, czy wejdziemy do niego z wózkiem lub czworonogiem itp.), podziemia, parki i punkty widokowe. Dalej autorka poleca nam miejsca, gdzie można zjeść, a także przenocować. W mojej ocenie te dwa punkty wypadają najsłabiej. Zdecydowana większość z polecanych lokali gastronomicznych i hoteli, jest raczej dla kogoś z grubszym portfelem. Zabrakło mi miejsc, dla zwykłego turysty. Trzy ostatnie rozdziały opisują kolejno instaspoty (miejsca, w których możemy zrobić najciekawsze selfie.), atrakcje dla dzieci i ciekawostki. W przewodniku znajdziemy bardzo dużo zdjęć, które dodatkowo zachęcą nas do zobaczenia poszczególnych miejsc.

Jeżeli chodzi o moje rodzinne miasto, to muszę przyznać, że Lublin został przedstawiony przez Katarzynę Węgrzyn niemal perfekcyjnie. Autorka opisała kilka takich miejsc, które ja jako pasjonat Koziego grodu znam doskonale, ale duża część Lublinian, albo o nich nie pamięta, albo ich nie zna. Za to ogromny plus. Do pełni szczęścia brakowało mi tylko Ogrodu Botanicznego UMCS, wspomnienia o kilku atrakcjach na Starym Mieście i wzmianki o powstającym Szlaku Lubelskich Koziołków.

Muszę się jednak przyczepić do dwóch rzeczy. Po pierwsze, w żadnym z opisywanych miast nie ma  słowa o parkingach. Nie wiem, w jaki sposób dociera do atrakcji turystycznych pani Katarzyna, ale ja przeważnie robię to samochodem i chętnie dowiedziałbym się, gdzie warto zaparkować. Po drugie, zabrakło mi kilku miejsc zdecydowanie wartych odwiedzenia. Zdaję sobie sprawę, że w tego typu przewodniku nie można opisać wszystkich atrakcji, ale nie wspomnieć o Fontannie Potop w Bydgoszczy i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, nie poświęcić szczegółowego opisu Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku i nie wymienić w atrakcjach dla dzieci Wrocławia krasnali, uważam za ciężki grzech.

Gdzie w Polsce do miasta przewodnik niemal idealny. Podręczny format, w jakim został wydany sprawia, że nie tylko warto przeczytać go przed planowaną wycieczką do któregoś z dziesięciu największych miast w Polsce, ale śmiało można go także włożyć do walizki. Pomimo że znam całkiem nieźle większość z opisywanych miejscowości, to dowiedziałem się z niego o kilku atrakcjach i ciekawostkach, o których wcześniej nigdy nie słyszałem. Na przykład patrząc kilkakrotnie na jeden z kościołów, nie zauważyłem znajdującego się w jego ścianie pocisku. Przy następnej wizycie, na pewno to nadrobię.

Informacja praktyczne

  • Autor: Katarzyna Węgrzyn
  • Wydawnictwo Znak
  • Rok wydania: 2022
  • Ilość stron: 480
  • ISBN: 978-83-240-6424-3

Czytaliście Gdzie w Polsce do miasta? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to