Głusk przez sto osiemdziesiąt jeden lat był samodzielnym miastem. Obecnie jest jedną z dzielnic Lublina.  

Trochę historii

Położone nad rzeką Czerniejówką miasto Głusk powstało w 1688 r. na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. Jego założycielem był Tomasz Kazimierz z Drzewic Głuski herbu Ciołek, od którego nazwiska pochodzi nazwa miasteczka, początkowo Głusko, a następnie Głusk. Pod koniec XVII w. miasto uzyskało przywilej królewski pozwalający na organizowanie cotygodniowych targów. W 1795 r. Głusk znalazł się w zaborze austriackim, w 1809 r. w Księstwie Warszawskim, a od 1815 r. w Królestwie Polskim. W 1869 r. utracił prawa miejskie i stał się osadą włączoną do gminy Zemborzyce. Od 1989 r. Głusk administracyjnie jest częścią Lublina.

Gdzie zaparkować w Głusku

My zaparkowaliśmy bezpłatnie w okolicach Szkoły Podstawowej.

Atrakcje Głuska

Głusk bez problemu można zwiedzać spacerując.

Cmentarz Żydowski w Głusku

Cmentarz żydowski przy ulicy Zdrowej założono na przełomie XVII–XVIII w. Do roku 1939 zajmował 0,9 hektara powierzchni. Ostatni pochówek miał na nim miejsce w 1942 r. W czasie II wojny światowej Niemcy zdewastowali kirkut. Macewy wykorzystano do utwardzania dróg i budowy krawężników, a teren cmentarza stał się miejscem przeprowadzania egzekucji. W trakcie największej z nich 19 kwietnia 1942 r. rozstrzelano 28 osób pochodzenia żydowskiego.

Do dnia dzisiejszego zachowało się tylko kilka macew. W 1995 r. na kirkucie stanął pomnik autorstwa Stanisława Machnika, poświęcony ofiarom zagłady.

Stary Ratusz w Głusku

Siedemset metrów od cmentarza znajduje się późnobarokowy Stary Ratusz zwany Murowańcem. Wybudowano go na przełomie XVII i XVIII w. i była to pierwsza murowana budowla w mieście. Na przełomie XIX i XX w. mieściła się w nim karczma żydowska.  

30 września 1957 r. Ratusz został wpisany do rejestru zabytków.

Kościół św. Jakuba Apostoła

Pół kilometra dalej usytuowany jest późnobarokowy kościół św. Jakuba Apostoła.

Wybudowano go w latach 1786-1790 w miejsce drewnianej świątyni z XIV w., a konsekrowano go sześć lat później.

W 1906 r. kościół rozbudowano. Dobudowano prezbiterium, zakrystię i dwie kaplice. W latach 1925-1927 wnętrze pokryto secesyjną polichromią.

Z tyłu świątyni znajduje się pamiątkowy krzyż ufundowany przez żonę Feliksa Strojnowskiego, który w czasie powstania styczniowego produkował i rozprowadzał broń dla powstańców.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Pięć kilometrów od Głuska znajduje się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Byliście w Głusku? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to