Twierdza Modlin to jedna z najsłynniejszych budowli wojskowych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Trochę historii

Budowę Twierdzy Modlin rozpoczęto w roku 1807 na rozkaz Napoleona Bonaparte. Pierwotnie miała ona służyć jako magazyn żywności, ale w 1810 r. jej przeznaczenie zmieniono na obóz warowny. W 1813 r., po jedenastu miesiącach walki warownię zdobyli Rosjanie. Na początku lat 30. XIX w. twierdzę rozbudowano, a w 1834 r. Modlinowi nadano nową nazwę – Nowogieorgiewsk. W 1915 r. warownię zdobyły wojska niemieckie. Po zakończeniu I wojny światowej Modlin przeszedł pod polskie władanie.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej w Twierdzy mieścił się szpital i ośrodek mobilizacyjny. Od 1920 r. Modlin był największym garnizonem w II Rzeczpospolitej, w którym mieściła się szkoła Kadetów, Szkoła Podchorążych Broni Pancernych, Centrum Wyszkolenia Saperów i wiele innych jednostek Wojska Polskiego. Po wybuchu II wojny światowej Twierdza dowodzona przez generała Wiktora Thommee kapituluje 29 września. Od 1943 r. w Modlinie stacjonuje dywizja Wermachtu. W 1945 r. warownię wyzwala Armia Czerwona. Do Twierdzy wraca wojsko polskie, które urzęduje w nim do 2019 r.

Gdzie zaparkować

Obok Twierdzy znajduje się duży parking, na którym można bezpłatnie zaparkować.

Twierdza Modlin

Warownię można zwiedzać zarówno z przewodnikiem jak i indywidualnie. W przypadku pierwszej opcji można zobaczyć obiekty niedostępne dla turystów indywidualnych. My zwiedzaliśmy bez przewodnika.

Centrum Edukacji Historycznej — Prochownia 197

Zwiedzanie Twierdzy Modlin warto rozpocząć od Centrum Edukacji Historycznej — Prochownia 197.

Możemy poznać w niej historię warowni, a także podziwiać pamiątki z okresu II Rzeczpospolitej.

Znaczna część ekspozycji poświęcona jest bohaterskiej obronie Modlina we wrześniu 1939 r.

Co istotne dużą część mundurów i broni można wziąć do ręki, a nawet przymierzyć.

Na wirtualnej strzelnicy możemy natomiast poćwiczyć strzelanie z Ciężkiego Karabinu Maszynowego.

Warto jeszcze wspomnieć, że w budynku, w którym znajduje się Prochownia, we wrześniu 39 roku mieściło się stanowisko dowodzenia obroną Twierdzy Modlin.

Wieża Czerwona

Wieżę Czerwoną nazywaną również Tatarską wybudowano w latach 1832-1841. Pełniła wówczas funkcję obserwacyjną i komunikacyjną.

Nazwa Tatarska pochodzi z czasów zaborów. Dowództwo garnizonu w obawie przed konfliktem na tle religijnym, wyznaczyło żołnierzom rosyjskim wyznania islamskiego wieżę jako miejsce zamieszkania. Ponieważ większość z nich pochodziła z Kaukazu, pozostali żołnierze nazwali ją wieżą Tatarską. 

Jej wysokość wynosi 31,6 m. Posiada dwa tarasy, jeden na wysokości 18 m, a drugi 29 m. Warto się na nie wdrapać i podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły, a także ruiny spichlerza.

Spichlerz Twierdzy Modlin

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie znajduje się filmowy zamek Horeszków z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, to odpowiedź brzmi w Nowym Dworze Mazowieckim. Tuż obok warowni, przy ujściu Narwi do Wisły, znajduje się Spichlerz Twierdzy Modlin, który zagrał rolę twierdzy, o którą kłócili się Sędzia i Hrabia.

Wybudowano go w latach 1832-1844 według projektu polskiego architekta Jana Jakuba Gaya. Oprócz zadań magazynowych mógł pełnić także funkcje obronne. Rolę magazynu zbożowego pełnił do 1853 r., kiedy to został odkupiony przez władze wojskowe i przeznaczony na magazyn sprzętu wojskowego. W czasie II wojny światowej spichlerz został zbombardowany, co doprowadziło do jego ruiny.

Baśka Murmańska

Tuż obok Wieży Czerwonej możecie zobaczyć niedużej wielkości pomnik białej niedźwiedzicy. Jest to Baśka Murmańska. Skąd pomnik białego niedźwiedzia w Modlinie? Otóż kupił ją na targu w rosyjskim Archangielsku jeden z przebywających tam polskich żołnierzy, który chciał w ten sposób zaimponować swojej ukochanej. Baśkę przydzielono do Batalionu Wojska Polskiego zwanego Murmańskim. Jeden z kaprali nauczył ją salutowania i naśladowania kroku marszowego. W 1919 r. wraz z batalionem przypłynęła parowcem do Gdańska, a następnie do Twierdzy Modlin, gdzie zamieszkała wraz z wojskowymi. Podczas defilady na Placu Saskim w Warszawie zasalutowała samemu Józefowi Piłsudskiemu. Niedźwiedzica zginęła tragicznie, zabita przez chłopów, którzy chcieli zdobyć jej futro. 

Park Maszyn

Kupując bilet na zwiedzanie Wieży Czerwonej, możemy jeszcze w cenie biletu odwiedzić Park Maszyn. Możemy w nim oglądać kilka egzemplarzy czołgów, samochodów i innych wojskowych maszyn.

Informacje praktyczne

Adres: Generała Józefa Bema 500, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki

Godziny otwarcia: Poniedziałek-piątek 10:00-18:00, Sobota-niedziela 10:00-19:00

Bilety:

  • Podziemia Frontu Modlin 12/6 zł ulgowy
  • Wieża Czerwona 13/8 zł ulgowy
  • Prochownia 13/8 zł ulgowy
  • Muzeum 12/6 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w Twierdzy Modlin znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Sześćdziesiąt kilometrów od Twierdzy Modlin znajdują się ruiny zamku w Ciechanowie,  a czterdzieści dwa kilometry na zachód znajduje się kościół w Brochowie.

Byliście w Twierdzy Modlin? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to