Dziś zapraszam Was do oddalonego od Lublina o około trzydzieści kilometrów Lubartowa. Pokażę Wam kilka atrakcji, które warto odwiedzić w tym mieście.

Gdzie zaparkować?

Opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni świątecznych, w godzinach 8:00-16:00. My zwiedzaliśmy Lubartów w niedzielę, dlatego bezpłatnie zaparkowaliśmy tuż obok kościoła.

Punkt Informacji Turystycznej w Lubartowie

ul. Farna 4

Trochę historii

Miasto założył w 1543 roku wojewoda lubelski Piotr Firlej, a od herbu Firlejów – Lewart – miasto nazwano Lewartowem. Po jego śmierci miasto przeszło w rządy Mikołaja Kazimierskiego. Założone przez niego gimnazjum ariańskie zasłynęło w całej Rzeczypospolitej. W czasie potopu szwedzkiego Lewartow został zniszczony i pozostawał w fatalnym stanie do momentu, kiedy to wszedł w posiadanie rodziny Sanguszków. Na prośbę Pawła Karola Sanguszki, August III przywilejem z 22 listopada 1744 roku wydał zgodę na zmianę nazwy miasta na Lubartów, nadał herb oraz odnowił prawa miejskie.

Od końca XVIII w. miasto zaczęło pełnić rolę ośrodka władz administracyjnych. Po rozbiorach Polski Lubartów znalazł się pod zaborem austriackim, a od 1815 roku pod zaborem rosyjskim. W 1839 roku dobra lubartowskie zakupił Henryk Łubieński. W stajniach pałacowych założył fabrykę fajansu, tworząc w mieście zaczątki przemysłu. Kilkakrotne pożary spowodowały ponowny upadek miasta. Działania pierwszej wojny światowej dotarły do Lubartowa w połowie 1915 roku. Pomimo kilkudniowych walk pomiędzy wojskami austriackimi i rosyjskimi miasto nie ucierpiało wiele. Przeszło w ręce Austriaków i pozostało pod ich zarządzaniem do jesieni 1918 roku. Po odzyskaniu niepodległości, w Lubartowie znów nastąpił rozwój gospodarczy. Niestety II wojna światowa ponownie zniszczyła miasto. W 1941 roku utworzono getto, a rok później Niemcy wymordowali prawie wszystkich lubartowskich Żydów. Lubartów wyzwolono 22 lipca 1944 roku.

Atrakcje Lubartowa

Zwiedzanie warto zaplanować tak, żeby mieć możliwość dostania się do środka kościoła św. Anny. My akurat trafiliśmy na moment, gdy kończyła się msza, więc mieliśmy sporo czasu, żeby przyjrzeć się tej pięknej świątyni.

Kościół św. Anny w Lubartowie

Świątynię wybudowano w stylu barokowym w latach 1733-1738, według projektu Pawła Antoniego Fontany. Jej fundatorem był Paweł Karol Sanguszko.

Konsekracji kościoła dokonano w 1738 roku. W 1792 świątynia częściowo spłonęła. Od 26 lipca 2008 kościół posiada godność bazyliki mniejszej.

Adres: Juliusza Słowackiego

Pałac Sanguszków w Lubartowie

Tuż obok świątyni znajduje się Pałac Sanguszków. Koniecznie zwróćcie uwagę, na otaczający go park, z ciekawą fontanną, rzeźbami i kamiennymi ławeczkami.

Pałac został założony pod koniec pierwszej połowy XVI w. przez Piotra Firleja i miał on wtedy charakter obronny. W 1693 roku dokonano rozbudowy obiektu, według projektu słynnego architekta Tylmana z Gameren. Podczas wojny północnej w 1705 roku pałac został zniszczony. Odbudowano go z funduszy księcia Pawła Karola Sanguszki, według projektu Pawła Antoniego Fontany. W kolejnych latach rezydencja wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W latach 1843-1858 umieszczono w nim szpital wojskowy. Pałac spłonął w 1933 roku, a dwa lata później wykupiło go miasto. W czasie II wojny światowej budynek został zniszczony. W latach 1950–1970 przeprowadzono jego generalny remont. Od 1999 roku rezydencja pełni funkcję siedziby Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Nie jest udostępniona do zwiedzania, ale można podziwiać jej wnętrza w godzinach otwarcia urzędu.

Adres: Juliusza Słowackiego 8

Cmentarz Żydowski w Lubartowie

Cmentarz znajduje się w odległości około kilometra, od dwóch wymienionych wcześniej atrakcji. Możecie podjechać do niego samochodem, albo urządzić sobie kilkunastominutowy spacer, przy okazji podziwiając miasto.

Kirkut założono prawdopodobnie w 1819 roku. W okresie międzywojennym cmentarz otoczony był murowanym parkanem, a na jego terenie znajdowały się dwa ohele. Podczas II wojny światowej, na kirkucie Niemcy przeprowadzali egzekucje, a znajdujące się na nim macewy, użyto m.in. do wybrukowania dziedzińca szkoły, w której stacjonował Wehrmacht. Po wojnie nagrobki były kradzione i wykorzystywane do różnych celów. W 1987 roku z inicjatywy lokalnych społeczników działkę ogrodzono metalową siatką, cmentarz uporządkowano, a z części ocalałych nagrobków utworzono lapidarium.

Adres: Cicha

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dziesięć kilometrów na zachód położona jest Kozłówka.

Byliście w Lubartowie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to