Kolegiata w Kartuzach, właściwie Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to najlepiej zachowany kościół zakonu kartuzów na ziemiach polskich.
Gdzie zaparkować
Pod samym kościołem jest bezpłatny parking.
Trochę historii
Budowę klasztoru rozpoczęto w 1383 r. Zakończono ją równo dwadzieścia lat później i w tym samym roku biskup włocławski Stefan dokonał konsekracji kościoła. Wtedy też wybudowano pozostałe zabudowania klasztorne: osiemnaście eremów, w których zakonnicy spędzali większość życia (do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden, który możemy obejrzeć na tyłach świątyni) i refektarz, czyli pomieszczenie, w którym spożywano posiłki. Kartuscy bracia słynęli ze swojej przedsiębiorczości. W szczytowym momencie do klasztoru należało ponad czterdzieści miejscowości. W 1626 i 1655 r. wojska szwedzkie złupiły kościół. Po remoncie w latach 1731-1733 na świątyni pojawił się charakterystyczny dach w kształcie trumny. W 1823 r. władze pruskie na postawie edyktu króla Prus z 1810 r. doprowadziły do całkowitej kasacji klasztoru i konfiskaty jego majątku. Od 1862 r. kościół pełni funkcję świątyni parafialnej, a w 1992 r. wyniesiono ją do rangi kolegiaty.
Kolegiata w Kartuzach dziś
Do kolegiaty wpuszcza bardzo sympatyczny kościelny, który dodatkowo bardzo ciekawie opowiada o historii świątyni.
Jeżeli chcemy zwiedzić kościół poza godzinami, w których odbywają się nabożeństwa, musimy wejść przez zakrystię. Już w tym pomieszczeniu możemy zobaczyć lawatarze z XVIII w., które służyły zakonnikom jako umywalki, a także ołtarz z 1739 r.
Przyjrzyjcie się niesamowitemu zamkowi w drzwiach prowadzących do środka.
Po wejściu do świątyni, po prawej stronie naszym oczom ukaże się wspaniały ołtarz główny z 1639 r.
Po jego obu bokach możemy podziwiać złocone kurdybany, sprowadzone do kościoła 1685 r. To bogato zdobione, wytłaczane skóry.
W prezbiterium po prawej stronie ołtarza znajduje się przepięknie zdobiony tron przeora. Koniecznie zwróćcie uwagę na punkt nad siedziskiem, gdzie ukazana jest postać Boga.
Naprzeciwko możemy zobaczyć drewnianą chrzcielnicę.
Po obu stronach nawy głównej swoim pięknem zachwycają bogato zdobione stalle z XVII w.
Warto spędzić przy nich więcej czasu podziwiając misterną ornamentykę.
Odwracając się tyłem do ołtarza głównego, możemy zobaczyć organy i przepiękną balustradę chóru z zegarem.
Gdy podejdziecie bliżej, na pewno zaczaruje Was wahadło przedstawiające anioła śmierci z kosą.
Natomiast patrząc do góry, zobaczycie sklepienia gwiaździste.
W Złotej Kaplicy zwanej Kaplicą Najświętszej Maryi Panny znajduje się dawny ołtarz główny kościoła. Powstał w 1444 r., najprawdopodobniej w Gdańsku.
Na ścianach znajdują się relikwiarze kryjące relikwie świętych.
Informacje praktyczne
Adres: Klasztorna 3 Kartuzy
Godziny otwarcia: Kolegiatę można zwiedzać codziennie, jeśli tylko nie są odprawiane w tym czasie nabożeństwa. W dni powszednie kościół udostępniony jest dla zwiedzających w godzinach 9:00-17:40. W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw w godzinach 13:30-17:40.
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne, ale warto wrzucić ofiarę do puszki.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Trzydzieści kilometrów na zachód znajdują się tajemnicze Kamienne kręgi w Węsiorach.
Byliście w Kolegiacie w Kartuzach? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂