Ruiny papierni w Celejowie to malownicze pozostałości po największym tego typu zakładzie w Królestwie Polskim.

Gdzie zaparkować

Obok ruin jest sporo terenów zielonych, gdzie można bezpłatnie zaparkować.

Trochę historii

W 1823 r. księże Adam Czartoryski nabył dobra celejowskie. Już w tym samym roku na jego polecenie wzniesiono papiernię, którą napędzał nurt rzeki Bystra. Produkcję papieru rozpoczęto w 1826 r. Papiernia wytwarzała około 3 tys. ryz papieru rocznie, co powodowało, że był to największy tego typu zakład w Królestwie Polskim. Po konfiskacie dóbr czartoryskich przez rząd carski w 1835 r. papiernię zamknięto.

W 1847 r. dobra celejowskie zakupił Marcin Klemensowski. Budynek papierni przystosowano do mielenia zboża, a następnie wydzierżawiono. W 1927 r. dzierżawca Antoni Kochanowski zmodernizował urządzenia młyna, zastępując koło wodne turbiną. W czasie II wojny światowej zakład kilkakrotnie zamykano z powodu nielegalnego przemiału zboża. Po wojnie młyn upaństwowiono. W 1953 r. zdemontowano wszystkie maszyny, a budynek zaczął popadać w ruinę. Od 1994 r. staw wraz z ruinami papierni jest własnością prywatną.

Ruiny papierni w Celejowie

Niestety z potężnej papierni nie zachowało się zbyt wiele. Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko niekompletne ściany. Po dachu nie widać nawet śladu. Środek gęsto zarosła roślinność, co utrudnia wejście do budynku. Obok ruin znajduje się staw, który upodobali sobie wędkarze.

Mimo to będąc w okolicy, warto odwiedzić to miejsce i spróbować sobie wyobrazić jak kiedyś wyglądała papiernia.

Informacje praktyczne

Adres: 24-160 Celejów

Godziny otwarcia: Całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

11 kilometrów na zachód znajduje się Kazimierz Dolny, a trzynaście kilometrów na wchód znajduje się cmentarz żydowski w Kurowie.

Widzieliście ruiny papierni w Celejowie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to