Lidzbark Warmiński przez kilka stuleci pełnił rolę stolicy Warmii. Obecnie kusi wieloma atrakcjami turystycznymi.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o osadzie w Lidzbarku Warmińskim pochodzą z lat czterdziestych XIII w. Wtedy to stała się obiektem walk prusko-krzyżackich, przechodząc w kolejnych latach z rąk do rąk. W 1274 r. osada przeszła pod panowanie Krzyżaków. 12 sierpnia 1308 r. Lidzbark Warmiński otrzymał prawa miejskie z rąk biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy. W czasie wojny zakonu krzyżackiego z Polską miasto było siedzibą mistrza Henryka von Plauena. Lidzbark uległ spaleniu przez wojska polskie w 1414 r. W 1454 r. miasto przystąpiło do antykrzyżackiego Związku Pruskiego, a po wojnie trzynastoletniej wraz z terytorium Warmii znalazło się w Królestwie Polskim. Po pierwszym rozbiorze Lidzbark wraz z całą Warmią wcielono do Królestwa Prus. 10 czerwca 1807 r. na przedpolach Lidzbarka doszło do bitwy między wojskami rosyjskimi i pruskimi a armią Napoleona. W 1945 r. miasto wróciło do Polski.

Gdzie zaparkować w Lidzbarku Warmińskim

Spory bezpłatny parking znajduje przy Placu Sybiraków.

Informacja Turystyczna w Lidzbarku Warmińskim

ul. Mikołaja Kopernika 2A

Cittaslow

Lidzbarka Warmiński, podobnie jak np. Reszel i Dobre Miasto należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. Ruch Cittaslow narodził się w 1999 r. we Włoszech. Celem ruchu jest propagowanie w miastach liczących do 50 tysięcy mieszkańców kultury dobrego życia, a także polepszanie jakości tego życia, co ma być alternatywą dla wielkomiejskiego pośpiechu. 

Atrakcje Lidzbarka Warmińskiego

Wszystkie atrakcje Lidzbarka Warmińskiego bez problemu zwiedzimy spacerując.

Fragmenty murów miejskich w Lidzbarku Warmińskim

Mury miejskie wznoszono w Lidzbarku do drugiej połowy XIV w. Większość z nich rozebrano w XIX w. Ich pozostałości możemy zobaczyć między innymi przy ulicy Hożej.

Ratusz w Lidzbarku Warmińskim

Budynek wybudowano w stylu neogotyckim na przełomie XIX i XX w. Rolę siedziby władz miasta pełnił w latach 1903-2008, a obecnie służy jako ośrodek kulturalno-oświatowy.

Wysoka Brama w Lidzbarku Warmińskim

Wzniesiono ją w 1352 r. jako jedną z trzech (pozostałe to Młyńska i Dobromiejska) bram prowadzących do miasta. Czteropiętrową budowlę zbudowano w stylu gotyckim. Na przełomie XIX i XX w. pełniła funkcję aresztu sądowego. Możemy ją oglądać jedynie z zewnątrz.

Cerkiew Prawosławna Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim

Świątynię wybudowano w latach 1818-1823 jako kościół ewangelicki, a jej budowę finansował król pruski Fryderyk Wilhelm III. Po zakończeniu II wojny światowej zaczęła służyć wyznawcom prawosławia. W latach 2010-2012 cerkiew gruntowanie wyremontowano. Budynek od 1957 r. znajduje się w rejestrze zabytków.

Bulwar nad Łyną w Lidzbarku Warmińskim

Wzdłuż przepływającej przez Lidzbark rzeki wybudowano bulwar. Spacerując po nim, możemy skorzystać z placów zabaw, plenerowych siłowni, ścieżek rowerowych, a także podziwiać pomniki Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika i Napoleona Bonaparte.  

Dawna remiza strażacka w Lidzbarku Warmińskim

Remizę wzniesiono na przełomie XIX i XX w. Zbudowano ją z czerwonej cegły, za wyjątkiem wieży, którą wykonano za pomocą konstrukcji szkieletowej. Budynek pełnił swą funkcję w okresie międzywojennym oraz po wojnie, do 1970 r.

Kolegiata św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim

Parafia w Lidzbarku Warmińskim istniała już w XIII w. Trójnawowy kościół w stylu gotyckim wybudowano na początku XIV w., a konsekrowano go w 1315 r. Na początku lat dziewięćdziesiątych XIX w. do świątyni dobudowano neogotyckie prezbiterium oraz kruchty.

Neogotycki ołtarz główny w formie tryptyku pochodzi z początku XX w. Po jego bokach  możemy zobaczyć dwie rokokowe rzeźby aniołów.

Prospekt organowy pochodzi z XIX w.  

Ambonę  w stylu neoklasycystycznym wykonano w latach osiemdziesiątych XIX w.

Świątynię przykrywa sklepienie gwiaździste z XIV w.

Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim

Budynek wybudowano w latach 1711-1724 dla biskupa Teodora Potockiego. Około 1770 r. rozbudowano go dla biskupa Ignacego Krasickiego. Dobudowano wtedy skrajne pomieszczenia i wykonano owalne okna sali głównej. Obecnie w Oranżerii mieści się Miejska Biblioteka Pedagogiczna. Z tarasu budynku rozciąga się piękna panorama miasta.

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Warownię zbudowano w latach 1350-1401 jako siedzibę Biskupów Warmińskich. W kolejnych wiekach w zamku rezydowały wybitne osobistości, między innymi Mikołaj Kopernik i  Ignacy Krasicki. Wojny i pożar spowodowały kilkukrotne przebudowy i rozbudowy warowni. Po pierwszym rozbiorze państwo przejęło dobra biskupie, co oznaczało kres świetności rezydencji. Opuszczony zamek zaczął powoli niszczeć. W czasie wojen napoleońskich, w latach 1807-1810, w lidzbarskiej warowni funkcjonował szpital wojskowy. W latach trzydziestych XIX w. rozebrano część zamku, a w kolejnych dziesięcioleciach warownia ponownie kilkukrotnie służyła jako szpital. Pierwsze prace konserwatorskie rozpoczęto w 1927 i wtedy też utworzono Muzeum Zamkowe. W trakcie II wojny światowej zamek został zajęty przez wojsko, a najniższą kondygnację przeznaczono na więzienie. Po wojnie kontynuowano badania konserwatorskie, które trwały do połowy lat osiemdziesiątych. W 1957 r. zamek przejęło Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Powołało ono w 1961 r. Muzeum Warmińskie, które od 1 stycznia 1963 r. jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Zwiedzanie zamku rozpoczynamy od przedzamcza, otoczonego trójskrzydłowym budynkiem z XVIII w. Na jego środku możemy podziwiać figurę św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wzniesiono ją w 1756 r.

Dziedziniec warowni otaczają dwukondygnacyjne krużganki, przypominające te znajdujące się na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, dlatego lidzbarski zamek czasami nazywany bywa Wawelem Północy. Na ich ścianach, zachowały się fragmenty malowideł.

W przyziemiach zlokalizowana jest zamkowa zbrojownia. Możemy w niej obejrzeć armaty, różne rodzaje broni palnej, broni białej i zbroi.

Piwnice, dawniej służące jako magazyny żywności i więzienie, obecnie przeznaczono jako sale ekspozycyjne, w których możemy zobaczyć między innymi elementy architektury i odkrytą w czasie jednego z remontów kapsułę czasu.

Sala audiencyjna nakryta jest wielogwiaździstym sklepieniem, opartym na ośmiu wspornikach. 

Do Sali Sądowej, zwanej również Wielkim Refektarzem, z krużganka wchodzimy przez renesansowy portal z piaskowca z datą 1612 i herbem biskupa Szymona Rudnickiego.

Jest to największa sala, zajmująca całe skrzydło zamku. Przykryto ją sześcioprzęsłowym sklepieniem gwiaździstym, a jej ściany zdobią polichromie. Sala służyła jako miejsce, w którym odbywały się szczególne uroczystości np. sejmik warmiński.

Rokokowe wyposażenie kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej ufundował biskup Adam Stanisław Grabowski.

Koniecznie zajrzyjcie też do innych pomieszczeń, między innymi do karceru, w którym możemy podziwiać studnię zapomnienia.

Na drugim piętrze warowni zaprezentowano galerię malarstwa polskiego z XIX i XX w. Możemy obejrzeć między innymi obrazy Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej czy też mojego ukochanego Zdzisława Beksińskiego.

Na sam koniec warto wspiąć się na wieżę, z której roztacza się widok na miasto i zamkowy dziedzinie.

Gdzie warto zjeść w Lidzbarku Warmińskim?

Smaczny obiad zjedliśmy w restauracji Huba przy ulicy Hożej. Szczególnie polecam Wam spróbować regionalnego jedzenia: pierożków z mięsem zwanych Dzyndzałkami i placków ziemniaczanych z sosem na bazie chudego twarogu i kwaśnej śmietany, czyli Plińców z pomoćką.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Dobre Miasto.

Byliście w Lidzbarku Warmińskim? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to