Młyn w Woli Rudzkiej nad rzeką Chodelką znajduje się przy drodze wojewódzkiej 824 między Puławami a Opolem Lubelskim.
Gdzie zaparkować
Po drugiej stronie ulicy jest niewielka zatoczka, gdzie można bezpłatnie zaparkować. 51.16677068595814, 21.988181544092416
Trochę historii
Młyn wybudowano na zlecenie Włodzimierza Kleniewskiego w latach 1909-1910, który przekazał na jego budowę 250 tysięcy cegieł z własnej cegielni w Rozalinie. Jego budowniczym był Stanisław Morszczyna, który dzierżawił go do 1923 r. Kolejną właścicielką była Wanda Schoennett z domu Kleniewska. W czasie II wojny światowej młyn dzierżawili Niemcy, a po jej zakończeniu budynek i majątek poddano parcelacji. Młyn wrócił do właścicieli w 1946 r. W 1953 budynek pod przymusowy zarząd państwowy przejął Wojewódzki Zarząd Młynów Gospodarczych, a następnie do 1991 r. Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Opolu Lubelskim. Młyn wpisano do ewidencji zabytków. Obecnie jest własnością fundacji „Młyn przemian”.
Młyn w Woli Rudzkiej
Jest to jeden z największych młynów w województwie lubelskim. Niestety nie udało się nam zobaczyć go w środku.
Z zewnątrz robi naprawdę duże wrażenie. Bez większych problemów można obejrzeć go z każdej strony. Niestety z racji tego, że nie jest użytkowany widać, że zaczyna nagryzać go ząb czasu.
W Internecie wyczytałem, że młyn czeka na inwestora. Oby stało się to jak najszybciej, bo naprawdę żal, żeby taka perełka nie była w żaden sposób wykorzystywana.
Informacje praktyczne
Adres: Wola Rudzka 33 24-300
Godziny otwarcia: Całą dobę.
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Siedemnaście kilometrów na południowy wschód znajduje się kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej w Chodlu.
Widzieliście młyn w Woli Rudzkiej? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂
Jego budowniczym był Stanisław Morszczyzna a nie Morszczyn. Proszę o poprawienie tej istotnej informacji
Dziękuję. Poprawione 🙂