Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich jest najstarszym skansenem na ziemiach polskich.
Gdzie zaparkować
Na terenie muzeum znajduje się duży bezpłatny parking.
Trochę historii
Początki muzeum sięgają 1906 r. kiedy to małżonkowie Izydor i Teodora Gulgowscy w chałupie z XVIII w. założyli prywatne muzeum, w którym zgromadzili kolekcję kaszubskich mebli i sprzętu gospodarskiego. Budynek spłonął w pożarze w 1932 r. Po dwóch latach, dzięki staraniom pani Gulgowskiej odbudowaną go i wyposażono w oryginalne sprzęty. Teodora Gulgowska w 1948 r. przekazała chałupę wraz z otaczającym ją terenem skarbowi państwa, a w latach 50. opiekę nad muzeum przejęło Muzeum Pomorskie w Gdańsku. W 1954 r. obok chałupy postawiono dom rybaka przeniesiony z Wdzydz Tucholskich, a oba budynki nazwano Muzeum Chat Kaszubskich. W 1969 r. placówkę przekształcono w samodzielne Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich.
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich
Powierzchnia muzeum wynosi około 22 ha. Możemy w nim oglądać ponad pięćdziesiąt obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku.
W skansenie możemy zobaczyć między innymi chałupy, budynki gospodarcze, dworek, wiatraki, kościoły i szkołę. Przy każdym obiekcie znajduje się tabliczka z opisem danego budynku.
Do najciekawszych budynków należy chałupa, w której możemy wszystkiego dotknąć. Możemy zajrzeć do środka mebli, położyć się na łóżku i przykryć się pościelą wypchaną słomą.
Kolejnymi wartymi uwagi obiektami są dwie świątynie. Pierwszym z nich jest kościół z Bożepola Wielkiego.
Ufundował go Berthold von Luntosch właściciel wsi w latach 1637-1658. Początkowo służył jako zbór protestancki, a po 1946 r. jako świątynia katolicka. W 1789 r. wymurowana w jej podziemiach kryptę grzebalną dla rodziny Wejherów, którą możemy również zwiedzić.
Jeszcze większe wrażenie zrobił na nas XVII-wieczny kościół św. Barbary z miejscowości Swornegacie.
Świątynia zachwyca przepięknym ołtarzem i malowidłami. Muzeum udostępnia ją do celów kultu religijnego i ślubów.
Koniecznie zajrzycie do budynku szkoły, żeby przekonać się, jak dzieci uczyły się dziewięćdziesiąt lat temu.
Po zakończeniu zwiedzania możecie wybrać się do znajdującej się obok parkingu Restauracji Rzemyk. Szczególnie polecam Wam spróbować placuszki drożdżowe, wdzięcznie nazywane ruchankami.
Informacje praktyczne
Adres: Teodory i Izydora Gulgowskich 68, 83-406 Wdzydze
Godziny otwarcia:
- Listopad-Marzec: 10:00-15:00 od poniedziałku do soboty
- Kwiecień, Wrzesień-Październik: 9:00-16:00 od poniedziałku do niedzieli
- Maj-Czerwiec: 9:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku, 10:00-8:00 w soboty i niedziele
- Lipiec-Sierpień: 10:00-18:00 od poniedziałku do niedzieli
Bilety: 22/16 zł ulgowy
Wszystkie informacje na temat wizyty w skansenie znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Siedemnaście kilometrów na północ położona jest Kościerzyna, a dwadzieścia pięć kilometrów dalej warto odwiedzić tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach. Czterdzieści pięć kilometrów na zachód, warto natomiast wybrać się do Bytowa.
Byliście w muzeum we Wdzydzach Kiszewskich? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂