Zamek Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku, a właściwie jego ruiny możemy podziwiać niedaleko Iławy w województwie warmińsko-mazurskim.

Gdzie zaparkować

Można bezpłatnie zaparkować niemal pod samym zamkiem.

Trochę historii

Zamek wybudowano prawdopodobnie w latach 1378-1386, z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Na początku XV w. warownię rozbudowano, nadając jej charakter bardziej mieszkalny. W czasie wojny trzynastoletniej zamek często przechodził z rąk do rąk, w rezultacie czego niemal doszczętnie spłonął. Po zakończeniu działań wojennych szybko go odbudowano, a na mocy postanowień drugiego pokoju toruńskiego z 1466 r. twierdza pozostała w granicach państwa krzyżackiego. W 1520 r. zamek bez walki poddał się na widok pięciotysięcznej armii polskiej, pod dowództwem Stanisława Kostki, który został królewskim starostą Szymbarku do 1526 r.

Po sekularyzacji państwa krzyżackiego właścicielem twierdzy został Albrecht Hohenzollern. W kolejnych wiekach warownia kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli. Pod koniec XVII w. zamek przeszedł w ręce Ernesta Finck von Finckensteina, którego rodzina władała twierdzą do 1945 r. W kwietniu 1945 r. żołnierze radzieccy najpierw spalili zamek, a następnie wysadzili go w powietrze. W latach 60. XX w. przeprowadzono drobne prace zabezpieczające. Obecnie warownia znajduje się w rękach firmy, której zamiarem jest pełna odbudowa zamku i adaptacja go na hotel.

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku

Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 75 × 92 m. Jego mury wzmocniono dziesięcioma basztami.

Do warowni prowadzi murowany most oparty na czterech arkadach.

Nad bramą wjazdową możemy zobaczyć herb rodu von Polentz, dawnych właścicieli twierdzy.

Obok bramy znajduje się najwyższy punkt zamku – dwudziestoczterometrowa wieża zegarowa wybudowana na planie prostokąta o wymiarach 9 × 9 m.

Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fragmenty zabudowań mieszkalnych.

Warownia, będąca obecnie w rękach prywatnych, znajduje się w postaci trwałej ruiny. Nie ma możliwości wejścia na dziedziniec, chyba że będziecie mieli akurat szczęście i traficie na właścicieli, którzy wpuszczą Was do środka.

Koniecznie przespacerujcie się wokół zamku, podziwiając zachowane do dziś mury.

Informacje praktyczne

Adres: 14-241 Szymbark

Godziny otwarcia: Możliwość zwiedzenia wyłącznie z zewnątrz.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Ostródę i pałac w Kamieńcu.

Widzieliście Zamek Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to