Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim wybudowano w XVII w. na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich.

Gdzie zaparkować

Obok ruin znajduje się niewielki bezpłatny parking.

Trochę historii

Pałac wzniesiono w latach 1649-1655 na polecenie wojewody sandomierskiego i lubelskiego Jana Aleksandry Tarły herbu Topór, według projektu włoskiego architekta Tomasza Poncino. W pobliżu budynku istniał staw z altaną i ogród. W 1842 r. dobra piekoszowskie zakupił Kazimierz Sosnowski. Zaniedbaną rezydencję w 1860 r. strawił pożar. W kolejnych latach pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Jego ostatnimi właścicielami była rodzina Dobrzańskich, która mieszkała w nim do 1952 r. W latach 1956-1964 zabezpieczono ruiny i wyremontowano kilka pomieszczeń w celu eksponowania sztuki ludowej. Rezydencja przeszła na własność Skarbu Państwa w 2022 r.

Pałac Tarłów dziś

Obecnie z dawnej świetności pozostało bardzo niewiele. Pałac jest w stanie pozbawionej dachu ruiny, do której bez problemu można wejść. Zachował się podział wewnętrzny, a także okienne obramowania. Niestety widać również ślady obecności wandali. W środku możemy zobaczyć pełno rozbitych butelek i innych śmieci, ślady po ogniskach, a nad bramą wejściową ktoś powiesił tablicę do koszykówki.   

Gmina Piekoszów ma w planach przywrócenie blasku rezydencji i  stworzyć z niej atrakcję turystyczną z prawdziwego zdarzenia. Oby się to udało, bo wielka szkoda, żeby tak piękna budowla uległa zniszczeniu.

Informacje praktyczne

Adres: Zamkowa, 26-065 Podzamcze

Godziny otwarcia: Czynne całą dobę

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne

Co warto zobaczyć w pobliżu

Jedenaście kilometrów od ruin znajdują się Kielce, a piętnaście kilometrów na południe koniecznie trzeba wybrać się do Jaskini Raj.

Widzieliście Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to