Pałac w Stryjowie na początku XX w. zachwycał parkietowymi posadzkami i barwnymi obiciami ścian. Obecnie pozostały z niego malownicze ruiny.
Gdzie zaparkować
Można zaparkować tuż obok bramy. Współrzędne 50.873419, 23.236092.
Trochę historii
Stryjów to wieś w województwie lubelskim w gminie Izbica. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV w. W 1815 r. zakupił ją Antoni Świerzawski. Po 1840 r. jego syn wybudował parterowy klasycystyczny dwór murowany, wokół którego założył ogród spacerowy. W 1879 roku majątek kupił Medard Adolf Smorczewski, który rozbudował dwór w neogotycko-renesansowy pałac. Dalszych zmian dokonał jego syn Feliks wraz z żoną Zofią, którzy nadali majątkowi romantyczny charakter. W 1908 r. Smorczewscy wyjechali do Paryża, z którego powrócili dopiero po zakończeniu I wojny światowej. Dobrami w tym czasie zarządzał administrator. Zawierucha wojenna doprowadziła do całkowitej dewastacji majątku, ale małżeństwu udało się go wkrótce odbudować. W latach 30. XX w. Stryjów przeszedł na własność syna Władysława. W wyniku reformy rolnej rodzina Smorczewskich musiała opuścić pałac. Zaadaptowano go na szkołę, która funkcjonowała w nim do końca lat 80. XX w.
Pałac w Stryjowie dziś
Obecnie pałac znajduje się w prywatnych rękach i niestety pozostaje w bardzo kiepskim stanie. Również park jest bardzo zaniedbany i trudno rozpoznać trasy dawnych alejek.
Do dzisiejszego dnia zachowała się brama wraz z domkiem odźwiernego, a także ruiny części budynków gospodarczych, a także samego pałacu.
Największe wrażenie zrobiła na nas wzniesiona 1943 r. bogato zdobiona kaplica grobowa wzniesiona przez Feliksa Smorczewskiego, w której miał spocząć wraz z żoną. Jest to najlepiej zachowany budynek w całym kompleksie.
Pozostaje mieć nadzieję, że ruiny doczekają lepszych czasów i zostaną w jakiś sposób pożytecznie wykorzystane. Na przedwojennych zdjęciach pałacu widać jak piękna była to budowla i wielką szkodą byłoby, żeby uległy całkowitemu zniszczeniu.
Informacje praktyczne
Adres: Stryjów 22-375
Godziny otwarcia: Czynne całą dobę
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne
Co warto zobaczyć w pobliżu
Dziesięć kilometrów od Stryjowa, znajduje się cmentarz żydowski w Izbicy.
Byliście w pałacu w Stryjowie? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂