Pałac w Bychawie to mało znana, ale zdecydowanie warta odwiedzenia atrakcja w województwie lubelskim.

Gdzie zaparkować

Możemy zaparkować bezpłatnie obok ruin spichlerza.

Trochę historii

Zamek w Bychawie zaczęto budować po 1537 r., kiedy to Mikołaj Pilecki otrzymał od króla Zygmunta Starego zezwolenie na budowę warowni wraz z przywilejem założenia miasta. W 1649 r. miasto wraz z zamkiem zniszczyły wojska kozackie Chmielnickiego. Około 1730 r. Dominik Stoiński zakończył odbudowę warowni, która przybrała formę pałacu w stylu barokowym. Po 1802 r. miała miejsce druga przebudowa rezydencji, obok wybudowano oranżerię, a wokół powstał ogród włoski. W 1880 r. pożar zniszczył pałac, a osiem lat później opuścili go jego ostatni właściciele Duniewscy. W kolejnych latach w pałacowym parku wycięto stary drzewostan, a ruiny częściowo rozebrano.  

Pałac w Bychawie

Zwiedzanie warto zacząć od ruin spichlerza. Wzniesiono go prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX w. Od frontu zdobi go dwukondygnacyjny portyk o dwóch kolumnach. W 1993 r. spichlerz spłonął i od tamtej pory pozostaje ruiną grożącą zawaleniem.

Z pałacu do dnia dzisiejszego zachowało się niewiele. W zasadzie możemy obejrzeć tylko kilka ścian i stojący nieco z boku fragment alkierza.

Warto jednak przespacerować się wokół ruin pałacu i zajrzeć w każdy możliwy zakamarek, żeby przekonać się, jak ciekawa musiała być to budowla.

U podnóża ruin znajduje się lubiany przez wędkarzy Zalew Bychawski. Jego powierzchnia wynosi 11 ha, a głębokość sięga do 1,5 m. Otaczająca go szeroka ścieżka spacerowa i miejsca do wypoczynku sprawiają, że przechadzka wokół zalewu jest ogromną przyjemnością. Także ruiny z tej perspektywy wyglądają niezwykle malowniczo.

Informacje praktyczne

Adres: Pileckiego 9, 23-100 Bychawa

Godziny otwarcia: Dostępne przez całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwadzieścia dwa kilometry od ruin znajdują się źródła rzeki Bystrzycy.

Widzieliście ruiny pałacu w Bychawie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to