Nie wiem, czy o nekropolii można powiedzieć, że jest piękna. Na pewno Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu, to miejsce niesamowicie klimatyczne.
Gdzie zaparkować
Obok wejścia na cmentarz znajduje się nieduży, bezpłatny parking.
Trochę historii
Pierwszy oficjalny pochówek na cmentarzu odbył się 17 listopada 1856. Nekropolia znajdowała się wtedy poza granicami Wrocławia. Jej powierzchnia wynosiła wtedy około 3 ha. Cmentarz powiększany był w 1863 r., a także dwukrotnie w XX wieku. W 1868 r. znalazł się w granicach Wrocławia. Ostatni pogrzeb na cmentarzu odbył się w 1942 roku, a rok później został całkowicie zamknięty. Pochowani na nim są m.in. botanik Ferdinand Julius Cohn, pisarka Friederike Kempner i malarka Clara Sachs. Nekropolia 24 maja 1975 została wpisana do rejestru zabytków, a od 1991 r. funkcjonuje jako Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Cmentarz żydowski we Wrocławiu dziś
Cmentarz jest jedyną kompletnie zachowaną przedwojenną wrocławską nekropolią. Jego łączna powierzchnia zajmuje ok. 4,6 ha. Znajduje się na nim prawie 12 tys. nagrobków.
Nekropolia robi niesamowite wrażenie. Pierwsze, co rzuciło nam się w oczy, to bardzo duże zróżnicowanie nagrobków. Możemy zobaczyć tradycyjne macewy, kolumny, sarkofagi i potężne mauzolea. Większość z nich to prawdziwe dzieła sztuki.
Warto dobrze przyglądać się pomnikom, ponieważ często możemy na nich zobaczyć różne ozdoby i symbole.
Uważni obserwatorzy na pewno wypatrzą ślady po kulach. To efekt działań zbrojnych na terenie miasta w 1945 roku.
Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to znajdująca się na terenie nekropolii przyroda. Stare drzewa, półdziko rosnące rośliny, a do tego przechadzający się po brukowanych alejkach kot, nadają temu miejscu niesamowity klimat.
Wszystko to sprawia, że w naszej ocenie, jest to jeden z najpiękniejszych cmentarzy, jakie widzieliśmy. Następnym razem, musimy koniecznie to miejsce zobaczyć w barwach jesieni.
Informacje praktyczne
Adres: ul. Ślężna 37/39
Godziny otwarcia: Codziennie w godz. 9:00-18:00 (czwartek wstęp wolny).
Bilety: 15 zł/10 zł ulgowy/30 zł rodzinny.
Spacery z przewodnikiem: niedziela (kwiecień, maj, wrzesień), godz. 12:00-13:30; niedziela (czerwiec, lipiec, sierpień), godz. 10:00-10:30.
Byliście na Starym cmentarzu żydowskim we Wrocławiu? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂