Umschlagplatz Lublin to miejsce, z którego w marcu i kwietniu 1942 roku, niemiecka policja bezpieczeństwa wysyłała transporty lubelskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.

Gdzie zaparkować?

Można zaparkować bezpłatnie wzdłuż ulicy. 

Trochę historii

Bocznica kolejowa, wraz z rzeźnią miejską, zostały wybudowane w drugiej połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku. W czasie II wojny światowej Niemcy na bocznicy stworzyli plac przeładunkowy, z którego wysyłano transporty lubelskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Szacuje się, że w marcu i kwietniu 1942 roku, kiedy trwały deportacje, wywieziono stąd  do obozu około 28 tysięcy osób. Po wojnie na terenie rzeźni znów działały zakłady mięsne. Po ich likwidacji, budynki i otoczenie uległy zaniedbaniu. W 2002 roku uporządkowano teren i umieszczono niewielką tabliczkę, która miała przypominać o tragicznej historii tego miejsca. 30 września 2008 r. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” otrzymał od władz Lublina prawo do użytkowania części placu dawnej rzeźni. W marcu 2017 roku zostało odsłonięte upamiętnienie w formie instalacji „Nie/Pamięć Miejsca”.

Umschlagplatz Lublin dziś

Muszę przyznać, że instalacja wykonana jest z dużą starannością i smakiem. Na murze umieszczono tablice z nazwami miejscowości, z których władze okupacyjne deportowały ludność żydowską w czasie trwania akcji Reinhardt.

Warto zwrócić uwagę na roślinność, która pięknie komponuje się z pomnikiem.

Informacje praktyczne

Adres: Zimna 2

Godziny otwarcia: Całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Odwiedziliście Umschlagplatz Lublin? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to