Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie, to wzorowana na twierdzach krzyżackich budowla, która jest jedną z największych atrakcji Powiśla.

Gdzie zaparkować

Obok zamku znajduje się duży i bezpłatny parking.

Trochę historii

Zamek wybudowano na zlecenie biskupów pomezańskich w latach 1340-1355, a trzydzieści lat później ukończono wieżę latrynową zwaną gdaniskiem. Na mocy pokoju toruńskiego w 1466 r. Kwidzyn, wraz z dominium biskupim został przyznany Zakonowi Krzyżackiemu. W 1487 i 1520 r. wojska polskie zniszczyły twierdzę. W latach 30 XVI w. zamek wyremontowano, ale jego znaczenie zaczęło powoli się zmniejszać. Południowe skrzydło zamku przekształcono w magazyn spożywczy, a po pierwszym rozbiorze Polski twierdza stała się siedzibą sądu. W 1874 r. przeprowadzono prace rekonstrukcyjne budowli. Od 1936 r. do końca II wojny światowej na zamku swoją siedzibę miała hitlerowska szkoła Hitlerjugend HJ-Ostlandführerschule. W 1949 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki przejęło zamek, a rok później otwarto w nim Muzeum. Od stycznia 1973 roku Muzeum w Kwidzynie funkcjonuje jako Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zamek w Kwidzynie dziś

Zwiedzanie zamku warto rozpocząć od niezbyt dużego, ale niezwykle ciekawego dziedzińca. Z trzech stron otaczają go piętrowe krużganki.

Tuż obok tarasu widokowego, z którego rozpościera się widok na gdanisko, możemy zobaczyć dwie potężne armaty, które zdobyto w wojnie francusko-pruskiej.

Kolejne kroki trzeba skierować do gotyckich piwnic, gdzie możemy podziwiać wystawę archeologiczną, a także narzędzia tortur.

Koniecznie zwróćcie uwagę na skrzynię tortur, która była rekwizytem w filmie „Krzyżacy”.

Dalej udajemy się do wieży studziennej, w której jak sama nazwa wskazuje, znajduje się studnia, która dostarczała wodę dla mieszkańców zamku.

Następnie przechodzimy do najbardziej charakterystycznego elementu architektury zamku w Kwidzynie, czyli do gdaniska. 25-metrowa wieża połączona jest z twierdzą 54-metrowym krytym pomostem, który wspiera się na pięciu ceglanych filarach. Obok niej przepływał strumień, do którego trafiały wszystkie nieczystości z zamku.  

Na pomoście znajduje się wystawa etnograficzna, na której zaprezentowano sztukę i kulturę materialną regionu Dolnego Powiśla.

Drugie piętro kwidzyńskiej twierdzy zajmuje wystawa przyrodnicza „Przyroda Polski Północnej”.

Możemy na niej oglądać liczne gatunki roślin i zwierząt, które zaprezentowane są w swoim naturalnym środowisku, a także bogatą kolekcję owadów.

Duże wrażenie zrobiła na nas wystawa paleontologiczna, na której mogliśmy podziwiać m.in. kości walenia, ząb mamuta czy też jajo dinozaura.

Gdy już zwiedzicie cały zamek wewnątrz, to koniecznie przespacerujcie się na błonia znajdujące się obok gdaniska. Z tej perspektywy najlepiej widać, jak piękna i potężna jest to budowla.

Na koniec dodam, że do twierdzy przylega katedra św. Jana Ewangelisty z II połowy XIV w. Nie mieliśmy jednak okazji zwiedzić jej w środku.

Informacje praktyczne

Adres: Katedralna 1, Kwidzyn

Godziny otwarcia: 

  • Maj-Czerwiec: 9:00-17:00
  • Październik-Kwiecień: 9:00-15:00

Bilety: 

  • Normalny z audioprzewodnikiem/ulgowy z audioprzewodnikiem – 26/20 zł
  • Normalny/ulgowy – 16/10 zł

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Nieco ponad dwadzieścia kilometrów od Kwidzyna, znajduje się równie piękny zamek w Gniewie.

Byliście na zamku w Kwidzynie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to