Zamek w Czorsztynie to malownicze ruiny położone na skalistym wzgórzu nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego.

Gdzie zaparkować

Przy ulicy Zamkowej, 450 metrów od warowni, znajduje się parking. Pierwsze 90 minut postoju dla osób zwiedzających zamek jest bezpłatne. Należy przy wyjeździe pokazać zakupiony bilet na zamek. W przypadku przekroczenia tego czasu pobierana jest opłata w wysokości 8 zł za każdą rozpoczętą godzinę postoju.

Trochę historii

Początki zamku sięgają przełomu XIII i XIV w., kiedy to na skalnym wzgórzu wzniesiono okrągłą wieżę. W trakcie panowania Kazimierza Wielkiego szczyt wzgórza otoczono kamiennym murem. W tym czasie twierdza była siedzibą starostwa. Kolejne rozbudowy warowni nastąpiły w XV, XVI i XVII w. Podczas chłopskiego buntu w 1651 r., zamek zdobyły oddziały dowodzone przez Aleksandra Kostkę Napierskiego, ale dwa dni później odbiły go wojska biskupa krakowskiego Piotra Gembickiego. W latach 1734-1735 wojska kozackie zniszczyły twierdzę, a jej destrukcję przyśpieszył w 1790 r. pożar, spowodowany uderzenie pioruna. Władzie austriackie w 1811 r. wystawiły resztki zamku na licytację. W 1819 r. dobra czorsztyńskie zakupiła rodzina Drohojowskich, która władała nimi do 1945 r. W drugiej połowie XX w. rozpoczęto prace konserwatorskie, które trwają do dnia dzisiejszego. Opiekę nad warownią obecnie sprawuje Pieniński Park Narodowy.

Zamek w Czorsztynie dziś

Spacer z parkingu do warowni zajmuje niecałe 10 minut. Twierdzę zwiedzamy indywidualnie, z możliwością wypożyczenie audio przewodnika. Zwiedzanie rozpoczynamy na dziedzińcu zamku dolnego.

Następnie po kilkunastu metalowych schodach kierujemy się do baszty Baranowskiego, gdzie można także kupić pamiątki, a także nabyć bilet, jeżeli jeszcze nie zrobiliśmy tego przy parkingu.

Stamtąd idziemy do pomieszczeń znajdujących się na zamku średnim. Klatką schodową możemy z kolei udać się na zamek górny. Każda sala jest ponumerowana i dokładnie opisana.

Mimo że warownia jest ruiną, to w większości pomieszczeń znajdziemy coś ciekawego. W jednej z sal możemy zobaczyć dyby, a w następnych tablice poświęcone chłopskiemu powstaniu w 1651 r., a także królowi Władysławowi Jagielle.

W kolejnej sali umieszczono lapidarium, w którym możemy podziwiać ozdobne fragmenty ścian pochodzące z tej budowli.

Zobaczymy również wystawy poświęcone historii twierdzy, a także flisakom i ich łodziom.

Z najwyższego punktu zamku rozciągają się przepiękne widoki. Możemy podziwiać znajdujący się po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego zamek w Niedzicy, a przy dobrej widoczności Gorce i Tatry.      

Legenda o zamku w Czorsztynie

Podobno w warowni ukryty jest skarb Aleksandra Kostki Napierskiego. Legenda głosi, że chcieli go sobie przywłaszczyć dwaj młodzieńcy, którzy w noc świętojańską zeszli do zamkowych lochów i odnaleźli kosztowności. Zabrali ich tyle, ile tylko mogli unieść i skierowali się do wyjścia. Po kilku godzinach błądzenia udało im się w końcu odnaleźć wyjście, jednak gdy wyszli na zewnątrz, zobaczyli zupełnie inne Pieniny. Okazało się, że w czasie gdy oni szukali w podziemiach skarbu, na zewnątrz minął prawie wiek, a ich bliscy dawno nie żyją.

Informacje praktyczne

Adres: Zamkowa, 34-400 Czorsztyn

Godziny otwarcia: 

  • Październik-Kwiecień 10:00-15:00
  • Maj-Wrzesień 9:00-18:00

Bilety: 10/5 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwadzieścia kilometrów na zachód znajduje się Tischnerówka, a trzynaście kilometrów w tym samym kierunku położony jest kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Natomiast po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego znajduje się zamek w Niedzicy.

Byliście na zamku w Czorsztynie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to