Zamek Dunajec w Niedzicy znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, naprzeciwko zamku w Czorsztynie.

Gdzie zaparkować

Pod samym zamkiem znajduje się parking, gdzie możemy zaparkować za 18 zł.

Trochę historii

Twierdzę wzniósł około 1325 r. ród Berzeviczów. W kolejnych latach warownia zmieniała swoich właścicieli, na przemian przechodząc w ręce Polaków i Węgrów. W XVI w. jej właścicielem został Jerzy Horvath, który rozbudował zamek, przekształcając go w renesansową rezydencję. Następnie twierdza należała kolejno do rodziny Giovanellich, Andrzeja Horvatha i od 1858 r. węgierskiej rodziny Salamanów, której własnością pozostawała do 1945 r. Po I wojnie światowej warownia znalazła się na terytorium Polski. Po II wojnie światowej zamek doszczętnie splądrowano, a od 1948 r. przeprowadzano w nim prace restauracyjne. W 1949 r. twierdzę przekazano go Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, a  w 1963 r. udostępniono ją dla zwiedzających.

Na zamku kręcono m.in. Zemstę w 1955 r., serial Janosik i Wakacje z duchami.  

Zamek Dunajec w Niedzicy

Warownię możemy zwiedzać indywidualnie lub w towarzystwie przewodnika. Aleją dochodzimy do bramy głównej, za którą możemy podziwiać dziedziniec zamku dolnego, wokół którego ulokowano hotelowe pokoje.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania jest sala tortur, której wyposażenie wykorzystano przy kręceniu „Janosika”.

Następnie wychodzimy na dziedziniec, na którym możemy obejrzeć wykutą w skale studnię, której głębokość przekracza 60 metrów.  

Z dziedzińca wchodzimy do kolejnych pomieszczeń, takich jak kaplica, sale czeladne i architektoniczne.

W izbie żupana spiskiego możemy zobaczyć stroje, a w sypialni przepiękne łoże z baldachimem, oraz eleganckie krzesło służące do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Natomiast w izbie straży możemy podziwiać niedużą kolekcję broni.

Z tarasu widokowego, na który prowadzą drewniane schody, roztacza się widok na Zbiornik Czorsztyński, zaporę oraz Pieniny.

Zwiedzanie warowni kończymy w komnatach mieszkalnych rodziny Salamonów, ostatnich właścicieli zamku, w której możemy oglądać przedmioty codziennego użytku z XVI-XIX w.

Legenda o zamku Dunajec w Niedzicy

Podczas prac remontowych w 1946 r. na zamku odnaleziono dokument zapisany pismem węzełkowym kipu używanym przez Inków. Według legendy podobno zawiera on informacje o ukrytym w warowni skarbie, którego do dziś nie odnaleziono.

Wozownia

W cenie biletu możemy również zwiedzić znajdującą się u podnóża zamku wozownię, która mieści się w dawnym składzie opału. Dla zwiedzających udostępniono ją w 2006 r. Możemy w niej obejrzeć pojazdy konne z lat 1900–1939. Są to bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, a także sanie i karety. Zaprezentowano również uprzęże, walizki i kufry.

Spichlerz

Naprzeciwko warowni znajduje się wzniesiony w XVIII w. spichlerz, w którym mieści się wystawa Sztuki Ludowej Spisza.

Zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim

Przed lub po zwiedzaniu zamku, warto przespacerować się na znajdującą się w pobliżu zaporę. Wybudowano ją w latach 1975-1997. Ma 404 m długości i 56 m wysokości. Od 2011 r. znajduje się na niej obraz 3D „Moc Żywiołów”, przedstawiający wnętrze elektrowni zalewanej wodospadami.

Informacje praktyczne

Adres: Zamkowa 2 Niedzica

Godziny otwarcia:

  • Maj-Wrzesień 9:00-19:00
  • Październik-Kwiecień 9:00-16:00

Bilety: Zamek i Wozownia: 25/19 zł ulgowy. (Pula biletów na daną godzinę jest ograniczona). Spichlerz: 7 zł

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dziewiętnaście kilometrów na zachód znajduje się Tischnerówka, a trzynaście kilometrów w tym samym kierunku położony jest kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Natomiast po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego znajduje się zamek w Czorsztynie.

Byliście na Zamku Dunajec w Niedzicy? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to