Politechnika Gdańska jest najstarszą uczelnią wyższą na Pomorzu i zarazem najstarszą na obecnym terenie Polski politechniką.

Gdzie zaparkować

Politechnika i jej okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Sektor Wrzeszcz Politechnika, która obowiązuje codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00.

Trochę historii

Uczelnię powołano do życia decyzją Wilhelma II w 1899 r. Rok później rozpoczęto budowę gmachu pod kierunkiem Alberta Carstena. 6 października 1904 roku cesarz Wilhelm II uroczyście otworzył Królewską Wyższą Szkołę Techniczną w Gdańsku. Po I wojnie światowej, 28 lipca 1921 r. uczelnię przekazano władzom Wolnego Miasta Gdańska, a jej nazwę zmieniono na Wyższą Szkołę Techniczną w Gdańsku, a następnie na Wyższą Szkołę Techniczną Wolnego Miasta Gdańska. Po przyjęciu władzy w Gdańsku przez hitlerowców z uczelni zaczęto usuwać z kadry osoby pochodzenia żydowskiego. W latach 1939–1941 zmieniono nazwę uczelni na Wyższą Szkołę Techniczną w Gdańsku, a w latach 1941–1945 nosiła ona nazwę Wyższa Szkoła Rzeszy w Gdańsku. W styczniu 1945 r. zawieszono zajęcia, a budynki dostosowano do potrzeb szpitala wojennego. Od 24 maja 1945 r. uczelnia przekształciła się w polską państwową szkołę akademicką – Politechnikę Gdańską.  

Politechnika Gdańska

Powierzchnia całego kampusu wynosi 80 ha. Największe wrażenie robi Gmach Główny wzniesiony w stylu neorenesansu niderlandzkiego w latach 1900–1904. Jego fasadę zdobią liczne detale architektoniczne, np. orzeł z polskiego godła. Na szczycie możecie zobaczyć odbudowaną w 2012 r. wieżę zegarową, którą zdobi pokryta 1250 płatkami złota rzeźba Alegorii Nauki. Jest to kobieca postać trzymająca w jednej ręce księgę, natomiast w drugiej kaganek.  

W środku warto zwrócić uwagę na przepiękne żyrandole,

oraz klatki schodowe ze zdobionymi balustradami.

Spacerując korytarzami, na pewno traficie na stojące na korytarzach szafki studentów. Muszę przyznać, że wyglądają niesamowicie dizajnersko.

Wewnątrz budynku znajdują się dwa dziedzińce: Gabriela Fahrenheita i Jana Heweliusza. Na tym drugim możecie obejrzeć Wahadło Foucaulta.

Również pozostałe budynki kampusu zdobią niezwykle ciekawe detale architektoniczne.

Wieża ciśnień Politechniki Gdańskiej

Przy Hali Maszyn możecie podziwiać wzniesioną w latach 1900-1904 wieżę ciśnień. Jej zadaniem było magazynowanie wody na potrzeby uczelni.

Tuż obok na jednej ze ścian budynku widoczne są ślady po kulach. W 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej rozstrzelali w tym miejscu kilku pacjentów szpitala wojskowego, który wtedy mieścił się na uczelni.

Chłodnia kominowa

W pobliżu wieży ciśnień możemy zobaczyć pozostałości chłodni kominowej, która służyła do schładzania wody w obiegu zamkniętym. Pierwotnie mierzyła 28 m wysokości, ale ze względu na zły stan techniczny została rozebrana. Do dzisiejszego dnia zachowało się tylko zwieńczenie cokołu.

Informacje praktyczne

Adres: Gabriela Narutowicza 11/12

Godziny otwarcia: W godzinach pracy uczelni.

Bilety: Wejście bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Sześć kilometrów od Politechniki znajduje się Falowiec.

Byliście na Politechnice Gdańskiej? Zapraszam do komentowania.