Zamek Sarny to niezwykle malownicze ruiny położone w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi.

Gdzie zaparkować

Można bezpłatnie zaparkować pod samym zamkiem.

Trochę historii

W średniowieczu w ówczesnym Scharfeneck wzniesiono wieżę obronną. W 1590 r. z inicjatywy Fabiana von Reichenbacha wybudowano renesansowy dwór z fortyfikacjami, który w 1660 r. przebudowano na pałac. Jego kolejna przebudowa w pierwszej połowie XVIII w., to zasługa rodziny Götzenen. Rodzina sprzedała zamek w XIX i od tamtej pory pozostawał on w rękach rodzin przemysłowych. Rezydencja w czasie II wojny światowej praktycznie nie ucierpiała, natomiast żołnierze Armii Czerwonej w 1945 r. rozkradli jej wyposażenie, a wnętrza zdewastowali. Po zakończeniu działań wojennych Scharfeneck przemianowano na Sarny, a zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Po likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych zespół zaczął popadać w coraz większą ruinę. Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że w 2010 r. o przejęcie rezydencji starała się brytyjska fundacja Save Britain’s Heritage pod patronatem Księcia Karola, jednak ze względów formalnych nie doszło do tej transakcji. Od 2014 r. zamek znajduje się w rękach prywatnych i od tego czasu powoli odzyskuje dawny blask.

Zamek Sarny

Na teren zamku wchodzimy przez uruchomiony w 2017 r. dom bramny, w którym działa zamkowa kawiarnia.

Na terenie kompleksu trwają prace remontowe, co jednak nie przeszkadza w zwiedzaniu.

Zamek otaczają budynki folwarczne, których wygląd, póki co pozostawia wiele do życzenia. W latach 2020-2022 wyremontowano dwa z nich. Funkcjonuje w nich łącznie 16 pokoi gościnnych i restauracja w dawnej stajni.

Zamek zwiedzamy samodzielnie. Możemy wchodzić do każdego pomieszczenia. Schodząc do piwnic, warto mieć ze sobą latarkę, bo w środku panuje mroczny klimat.

Jeżeli chodzi o komnaty, to ich wnętrze jest bardzo surowe. Za wyjątkiem bardzo ładnej sali tronowej, w której możemy podziwiać tron i przepiękny żyrandol, pomieszczenia są puste.

W niektórych widać tylko ślady organizowanych na zamku wystaw artystycznych.

Największą atrakcją Zamku Sarny jest kaplica Św. Jana Nepomucena. Wybudowano ją w latach 20. XVIII w. w kształcie elipsy. W 1738 r. ozdobiły je niesamowite malowidła autorstwa Johanna Franza Hoffmanna, przedstawiające sceny z życia świętego. 

Obecnie w kaplicy odbywają się koncerty muzyki dawnej.

Na sam koniec zwiedzania warto wdrapać się na wieżę zamkową, z której szczytu można podziwiać okolicę.

Od 2019 r. na zamku co roku odbywa się Festiwal Góry Literatury, którego organizatorem od 2021 r. jest Fundacja Olgi Tokarczuk.

Informacje praktyczne

Adres: Ścinawka Górna 40e, 57-410 Ścinawka Górna

Godziny otwarcia: Codziennie w godzinach 11:00-20:00.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Broumov i Wambierzyce.

Widzieliście Zamek Sarny? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to