Zamek w Krupem położony jest przy drodze z Chełma do Krasnegostawu, w dolinie rzeczki o wdzięcznej nazwie Bzdurka.
Gdzie zaparkować
Obok zamku znajduje się bezpłatny parking.
Trochę historii
Początki zamku sięgają 1492 r., kiedy to został wzniesiony przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Do jego budowy użyto kamieni oraz cegieł. Jego kolejnym właścicielem był Samuel Zborowski herbu Jastrzębiec, który rozbudował fortyfikację, dodając mur kurtynowy oraz cztery basteje. Do połowy XVII w. warownia często zmieniała właścicieli.
W czasie potopu szwedzkiego zamek został bardzo uszkodzony, a w 1665 r. pożar zniszczył mury i całą zabudowę gospodarczą. Kilka lat później twierdzę odbudowali Reyowie, którzy pod koniec XVIII w. wznieśli obok niego dwór. W 1794 r. w zamku wybuchł pożar, który doprowadził do jego ostatecznego upadku. Do kolejnych zniszczeń doszło w czasie obu wojen światowych. Pierwsze prace konserwatorskie i remontowe przeprowadzono dopiero w 1962 r.
Zamek w Krupem dziś
Do dnia dzisiejszego z warowni pozostały malownicze ruiny, po których i wokół których można swobodnie spacerować. Niestety nie brakuje aktów wandalizmu i śladów imprez. Kilkaset metrów dalej można zobaczyć dwór, który obecnie jest w rękach prywatnych.
Od kilku lat mówi się o rewitalizacji i odnowieniu zamku. Niestety, póki co nie podjęto w tym kierunku konkretnych działań. Trzeba mieć nadzieję, że w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieni, ponieważ jest to miejsce z ogromnym potencjałem.
Legenda
Z zamkiem związana jest legenda. W mgliste wieczory obok sąsiadującego z warownią stawu pojawia się postać szlachcica w kontuszu. Krąży wokół murów, a potem znów rozpływa się we mgle. Jest to prawdopodobnie strażnik pilnujący zamkowych skarbów.
Informacje praktyczne
Adres: Krupe 153
Godziny otwarcia: Całą dobę
Bilety: Wstęp wolny
Byliście na zamku w Krupem? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂