Zamek w Radzyniu Chełmińskim to jedna największych atrakcji ziemi chełmińskiej i całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Gdzie zaparkować

Pod samym zamkiem jest duży bezpłatny parking.

Trochę historii

Murowany zamek wybudowano w pierwszej połowie XIV w., w miejsce drewnianego, w którym od 1251 r. znajdowała się w nim siedziba komturii. Po bitwie pod Grunwaldem warownię zdobyły wojska polskie wracające spod Malborka, jednak już rok później twierdza wróciła w ręce Krzyżaków. Po wojnie trzynastoletniej zamek znalazł się w granicach Prus Królewskich. W 1466 r. Radzyń Chełmiński włączono do Polski, a twierdza stała się siedzibą starostwa.

Warownia została poważnie zniszczona w trakcie potopu szwedzkiego. Po pierwszym rozbiorze Polski opuszczoną twierdzę zaczęto rozbierać, a z pozyskanego materiału wybudowano domy w Radzyniu. Po protestach mieszkańców w 1837 r. przerwano rozbiórkę, a dwa lata później rozpoczęto prace konserwacyjne. Pod koniec XIX i w XX zamek poddano dalszym pracom zabezpieczającym. Warownia udostępniono dla zwiedzających pod koniec XX w.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Z warowni w Radzyniu Chełmińskim pozostały tylko ruiny. Do dnia dzisiejszego najlepiej zachowało się skrzydło południowe wraz z bramą wjazdową i dwoma wieżami narożnymi.

Zwiedzanie rozpoczynamy od kaplicy, w której wprawdzie nie zachowało się wiele, ale potężne okna pozwalają sobie wyobrazić, jak wspaniałe było to pomieszczenie. Niestety nie do dnia dzisiejszego nie przetrwało sklepienie. Po drugiej wojnie światowej kaplicę zabezpieczono płytą żelbetową.

Kolejne kroki kierujemy do piwnic, gdzie wita nas pewien chudy i uśmiechnięty jegomość 🙂

Moim zdaniem jest to najciekawsze pomieszczenie w całym zamku. Znajdują się w nim sala tortur, a także mała zbrojownia.

Co ciekawe każdą ze znajdujący się tam broni możemy dotknąć, przymierzyć hełm, a na krześle inkwizytorskim możemy się wygodnie rozsiąść. Spędziliśmy tam kilkanaście minut i muszę przyznać, że obudził się tam we mnie mały chłopiec 🙂

To bez wątpienia najbardziej interaktywny zamek, w jakim byliśmy.

Zanim wyjdziecie na zewnątrz, koniecznie zwróćcie uwagę na potężne kolumny podpierające strop.

W trakcie dalszego zwiedzania możemy podziwiać przepiękne dwukolorowe portale,

refektarz, czyli salę, w której bracia zakonni spożywali posiłki,

a także ruiny pozostałych pomieszczeń. Spacerując, zadzierajcie do góry głowę, bo łatwo przeoczyć niektóre detale.

Zwiedzanie kończymy, wspinając się na zamkowe mury i obie narożne wieże. Żeby dostać się na ich szczyt, trzeba przecisnąć się przed niewielkie otwory.

O ile Mikołajowi udało się to bez problemu, to ja ze swoimi gabarytami musiałem się niestety sporo natrudzić 🙂

Na szczęście udało mi się to zrobić i mogłem podziwiać panoramę Radzynia Chełmińskiego w pełnej krasie.

Informacje praktyczne

Adres: Ludwika Waryńskiego, 87-220 Radzyń Chełmiński

Godziny otwarcia: Poniedziałek-piątek 10:00-18:00

Bilety: 12/8 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty na zamku znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwadzieścia cztery kilometry na północy zachód znajduje się Grudziądz, a czterdzieści kilometrów na wschód położona jest Brodnica.

Byliście na zamku w Radzyniu Chełmińskim? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to