Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce to jeden z najpiękniejszych zabytków Zakopanego.

Gdzie zaparkować

Po drugiej stronie ulicy jest bezpłatny parking. Trzeba tylko uważać przechodząc przez ulicę, ponieważ nie ma tam żadnego przejścia dla pieszych.

Trochę historii

Kaplicę ufundowała rodzina Uznańskich. Wzniesiono ją w latach 1904-1907 w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza. Konsekracji w 1907 r. dokonał ksiądz Franciszek Nycz. Na przełomie lat 70 i 80 XX w. przeprowadzono generalny remont walącej się kaplicy. Od 1948 r. pieczę nad nią sprawują Księża Marianie z parafii na Cyrhli. Od kaplica 1993 r. znajduje się w rejestrze zabytków.

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce

Kaplica, podobnie jak kościół Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Kościeliskiej, jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Centralne miejsce ołtarza głównego, którego projektantem był prawdopodobnie Aurelian Blacha, zajmuje płaskorzeźba serca Pana Jezusa. Natomiast poniżej możemy zobaczyć figury świętych Antoniego i Jana Chrzciciela wykonane w 1980 r. przez rzeźbiarza Zenona Michalika.

Ołtarze boczne wstawiono w 1954 r.Ich autorem jest Józef Janos z Dębna. Możemy w nich zobaczyć rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Józefa.

Kaplicę zdobią witraże projektu ojca Stanisława Witkiewicza. Po prawej stronie ołtarza głównego możemy podziwiać Matkę Boską Częstochowską z herbem Polski, a z lewej Matkę Boską Ostrobramską z herbem Litwy.

Po II wojnie światowej zawieszono drewniany żyrandol.

Wtedy również nad wejściem do kaplicy pojawiła się figura Chrystusa Frasobliwego oraz malowane na szkle stacje drogi krzyżowej.

Informacje praktyczne

Adres: Jaszczurówka 38, Zakopane

Godziny otwarcia: W ciągu dnia kościół jest otwarty. Msze święte odprawiane są dni powszednie od 1 maja do 31 października o godzinie 17:00, oraz w przez cały rok w niedzielę o godzinie 10:00, oraz o 17:00 w czasie od 1 maja do 31 października.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W pobliżu kaplicy możemy wejść na jeden ze szlaków prowadzących do Doliny Olczyskiej, na Wielki Kopieniec lub Nosal.

Byliście w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to